Policijska država tranzicijske levice
Kalif Manzur se je v govoru hvalisal, da je edini, poslan od boga, in poudaril: »Odkar jaz vladam, ni bilo kuge!« Iz zadnje vrste se je zaslišalo: »Vsemogočni je tako dober, da nam ni poslal hkrati kugo - in še tebe!«
Kuge v Sloveniji letos res ni bilo. Toda potiho prihaja novela Kazenskega zakonika, ki jo je sprejela Pahorjeva vlada. V prekaljeni socialistični maniri je napisana tako, da bodo lahko zaprli v skoraj vsaki družini nekoga. Očitno tranzicijska levica lahko računa na volilno zmago le s kombinacijo brutalne policijske države in enostranskega manipuliranja s prežvečenimi orožarskimi zgodbami. Namesto da bi soočali razvojne programe, kar bi v Sloveniji življenjsko potrebovali.
Že obstoječi kazenski zakonik sankcionira materialno okoriščanje z avtorskimi pravicami drugih. V zakonu, ki ga je potrdila Pahorjeva vlada, pa je predvideno, da bi lahko samo zato, ker bi nekdo na računalnik prekopiral datoteke, tega človeka poslali v zapor za tri leta. Če je mladoleten, gredo v zapor starši. In še leto dni zapora za povezovanje v nezaščiteno omrežje, kar pogosto elektronika naredi kar sama. Poleg zaporu še noro visoke denarne kazni. Vse to je absurdno pretirano. Pomeni, da bo za storjeno dejanje v virtualnem svetu mogoče izreči višjo kazen, kot za dejanski kriminal v realnem svetu. Tajkuni naj uživajo v ukradenem, tranzicijski levičarji bodo drakonsko kaznovali mlade in njihove starše zaradi kopiranja z interneta. To ni pravna država; to je policijska država strahu!
Internet je postal način življenja. Mladi (po srcu) radi tekmujejo med seboj, kdo bo snel najnovejši program ali film. Velikokrat gre za "hrčkov sindrom", ko datoteke zgolj kopičijo na računalniku, uporabijo pa nikoli. Nove verzije si sledijo hitro in če starih ne brišejo, imajo mladi v nekaj tednih na računalniku tudi po deset in več verzij npr. MS Oken, ki pa jih sploh nikoli ne uporabijo, saj jih zbirajo na računalniku, ki ga poganja licenčni, z računalnikom kupljen OEM MS program. Toda teh deset verzij je formalno vrednih nad 5000 evrov in po zakonu, ki ga je tranzicijska levica v prvem branju že izglasovala, se bo ob 10.000 evrov kazni lahko izrekla še kazen tri leta zapora. Za dejanje, pri katerem nihče niti ni dejansko oškodovan!
Očitno Pahorjeva vlada poskuša z vzpostavljanjem policijske države nadomestiti svojo razvojno neuspešnost. Taka politika je nedemokratična. Za primerjavo: v članici EU Švedski ustanovitelju torrent strani The Pirate Bay, ki naj bi se okoristil za 7 milijonov evrov, grozi kvečjemu eno leto zapora. Maja je bila objavljena precedenčna sodba sodnika v ZDA, da zgolj IP številka in nanjo vezan podatek o presnemavanju z interneta ne more biti dovolj za kazenski pregon oseb, vezanih na ta IP naslov. Svet gre v smeri pregona organizatorjev, ki se materialno okoriščajo. Še največji udarec nepooblaščenemu kopiranju so dala novo ustanovljena spletna središča, na katerih za simbolno ceno kupujemo skladbe, filme, igre in drugo programsko opremo. Toda velik del teh strani uporabniku iz Slovenije ne dovoli nakupa. Vlada bi torej morala najprej doseči, da smo uporabniki interneta iz Slovenije enakovredni drugim! Internet je vir znanja, ki omogoča razvoj in odpiranje novih delovnih mest.
V Sloveniji danes ne potrebujemo koalicije in vlade, ki bo mlade zapirala zaradi kopiranja datotek, ampak potrebujemo razvojno koalicijo in vlado, ki bo mladim odpirala nova kvalitetna delovna mesta in jim s tem omogočala dobro perspektivo v življenju.