Heather Wayne na Bled prihaja že enaintrideset let.

Bled ima za svoj drugi dom

Angležinja Heather Wayne na poletne počitnice na Bled prihaja že enaintrideset let. Tu je navezala prijateljske stike s številnimi stalnimi gosti, ki v hotelu Toplice dopustujejo v istem terminu, pa tudi s hotelskim osebjem, ki jo vsako leto sprejme s prisrčno dobrodošlico.

Grand hotel Toplice se lahko pohvali z velikim številom stalnih gostov, ki se v hotel vračajo že več kot dvajset let, nam pove Alenka Bešter, ki v podjetju Sava hoteli Bled skrbi za odnose z javnostjo. Poleg gospe Wayne med zanimivimi gosti, ki imajo radi Bled in Slovenijo, omenja tudi družino Birdwood, ki je hotelu zvesta že dve desetletji, tu pa počitnikujejo že tri njene generacije.

Bled - Heather Wayne je skupaj s sedaj že pokojnim možem prvič prišla na Bled 2. junija 1980. Takrat je ni navdušila le lepa okolica z jezerom, otočkom in gradom na skalni vzpetini, pač pa tudi dame v dolgih oblačilih v hotelu, kjer je igrala plesna glasba in so se pari elegantno vrteli na parketu. Že takrat je bilo v hotelu tudi veliko angleških gostov in tako domačno vzdušje jo je pritegnilo, da na Bled prihaja že polna tri desetletja. »Kako leto sem prišla tudi po dvakrat, tako da sem doslej na Bledu dopustovala že enainštiridesetkrat,« se smeje prijazna sivolasa gospa, doma iz južnega dela Yorkshira. Odkar ji je pred leti umrl mož, na Bled prihaja sama. Sama, a nikoli osamljena, saj se veliko druži z ostalimi stalnimi gosti, ki prihajajo v istem času, prijateljske odnose pa je stkala tudi s hotelskim osebjem, ki svojo drago gostjo razvaja z drobnimi pozornostmi.

»Ob njihovem prijaznem ravnanju se počutim kot nekakšna boginja, na vsakem koraku me pozdravljajo: dober dan, gospa Heather, spomnijo se me ob rojstnem dnevu, ki ga praznujem julija, ko sem tu na počitnicah. V hotelu me vsako leto čaka ista soba. Vesela sem, da tako prijazno poskrbijo zame,« pravi priljudna hotelska gostja, ko srka svoj čaj z mlekom. Malce neprijetno ji je, ker se v treh desetletjih ni naučila bolje slovensko, a saj ji tega niti ni bilo treba, ko pa se z njo vsi pogovarjajo angleško, se smeje turistka, ki Bled šteje za svoj drugi dom, tukajšnje goste in osebje pa za svojo drugo družino. In malo za šalo malo zares še navrže, naj svojci po smrti njen pepel potrosijo v Blejsko jezero.

Heather Wayne je bila gostja hotela Toplice tudi leta 1991 po koncu osamosvojitvene vojne in je bila nekaj časa tudi edina gostja v hotelu.

»Leta 1991 sem se odločila, da pridem v Slovenijo in skupaj z vami praznujem samostojnost vaše države. Čutila sem, da si v Sloveniji tega zelo želite in ko ste to dosegli, sem bila tudi jaz silno vesela in ponosna. Ko sem se tisto poletje na londonskem letališču Heathrow vkrcala na JAT-ovo letalo, je bilo v njem samo dvanajst potnikov. Na Bledu sem bila povabljena na kosilo v Vilo Bled, v hotelu Toplice, kjer sem se nastanila, pa sem bila edina gostja. Po kakem tednu dni se je pridružila družina iz Cambridga. Z njimi sem še vedno v prijateljskih stikih,« se spominja dolgoletna gostja hotela Toplice. Časnik Daily Telegraph je tisto poletje z njo opravil intervju, turistična agencija Thompson, s katero je potovala, pa jo je nagradila s stotimi funti za naslednje leto počitnikovanja na Bledu.

V treh desetletjih je Heather Wayne na Bledu doživela veliko lepega in zanimivega. Nekoč je osvojila trofejo na tekmovanju v golfu. Dobila je tudi nekakšno odličje, ki so jih v preteklosti podeljevali hotelskim gostom, če so bili gostje deset ali več let. Dobila pa je predvsem veliko prijateljev. Med njimi je kakih štirideset stalnih gostov, s katerimi se pozna že vsa desetletja in tako kot ona prihajajo junija v času že tradicionalnih Blejskih dni. Zanje pripravijo gala večerjo, gospe Wayne pa ob tej priložnosti s torto voščijo za njen rojstni dan. Prihodnje leto bo praznovala okroglega in tako za leto dni zamudila jubilej, ki ga letos praznuje njen priljubljeni hotel.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 5. februar 2015 / 10:53

Švarc ostaja sekretar gasilskega sindikata

Kranj – Na sredini skupščini Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije so delegati iz devetnajstih sindikalnih organizacij izvolili novo (staro) vodstvo in nadzorni organ za mandatno obdobje 2015–20...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 14. december 2018 / 07:00

Ustavna obtožba čaka

V poslanskih skupinah SDS, NSi in SNS bodo še počakali z vložitvijo ustavne obtožbe premierja Marjana Šarca zaradi neuresničitve ustavne odločbe glede financiranja zasebnega šolstva.

Razvedrilo / petek, 14. december 2018 / 15:46

Ženski večer

V Elanovi prodajalni v Begunjah so pripravili poseben dogodek, namenjen nežnejšemu spolu; Helena Blagne pa je konec tedna razprodala ljubljansko Halo Tivoli.

Rekreacija / petek, 14. december 2018 / 15:41

Pogled v Sveto deželo

Stari tabor (603 n. m.) – Hrib s skromno višino pohodniku ponudi precej: v jesenskih dneh škrlatne barve čudovitega ruja, malce adrenalina pod vrhom, čudovit razgled ter pogled v Sveto deželo. Mi ne v...

Zanimivosti / petek, 14. december 2018 / 15:31

Polikarp Brolih - jubilant z Brezij

Frančiškanski pater Polikarp Brolih, rojen na Zgornji Beli v preddvorski občini, je bil star 95 let.

GG Plus / petek, 14. december 2018 / 15:06

Cankarjeve ženske: od matere Neže do nesojene žene Milene

Po eni strani soglašamo, da je Ivan Cankar ustvaril največji opus v zgodovini slovenske literature, tako po obsegu kot po dosegu. Po drugi pa ni ustvaril tistega, kar je prva naloga večine moških – ni...