Iz Stražišča po Evropi
Tako nosi naslov nova zanimiva razstava sit, izdelanih iz konjske žime, ki so jo v sredo zvečer odprli v galeriji Kranjske hiše, demonstracijo tkanja sit pa si bo moč ogledati prihodnjo soboto na Kranjskem semnju.
»Vesela sem, da lahko po nekaj letih gostovanj razstavo o dragoceni slovenski in evropski kulturni dediščini odpiramo tako rekoč doma, v Kranju. Pripravili sva jo skupaj z etnologinjo Tatjano Dolžan Eržen, bila pa je logičen rezultat študijskega krožka, sitarstvo, ki ga je vodila,« je ob odprtju razstave o sitih iz konjske žime (z glasbo sta jo popestrila Dino Gojo in Nejč Slapar) povedala Helena Rant, ki je skupaj s Tatjano Dolžan Eržen avtorica razstave.
Sita, tkana iz žime konjskih repov, so bila namreč od 16. pa do sredine 20. stoletja posebnost vasi Stražišče in Bitnje, njihov sloves pa se je širil po vsej Evropi, celo po Afriki in Ameriki. »Nekaj let, potem ko je nehala delovati sitarsko-žimarska zadruga, kar se je zgodilo konec petdesetih let 20. stoletja, je ves postopek od žime do sita zapisal in objavil Matevž Oman. Kmalu za njim se je sitarstva lotila kustodinja Tehniškega muzeja Katarina Kobe Arzenšek, ki je pripravila razstavo in obsežen katalog. Mi pa smo se lotili popisovanja sit in raziskave, koliko je ta dediščina sedaj v krajih, kjer so nekdaj izdelovali sita, še živa,« je tudi povedala Helena Rant in zbranim obiskovalcem razložila marsikaj zanimivega o posebnosti izdelovanja sit iz konjske žime. Čeprav je dejavnost zamrla, se namreč trudijo, da bi dediščino ohranili, kot je povedala direktorica Zavoda za turizem Kranj Natalija Polenec, pa si boste demonstracijo tkanja sit lahko ogledali na Kranjskem semnju prihodnjo soboto, 30. julija, razstava v Kranjski hiši pa bo odprta do 5. septembra.