Rebalans znak finančnemu trgu
S sprejetjem predloga rebalansa državnega proračuna, ki ga bo vlada državnemu zboru poslala prihodnji teden, bomo dokončno pomirili finančne trge, meni premier Borut Pahor.
Rebalans proračuna pripravljen
Rebalans državnega proračuna za leto 2011 predvideva 9,65 milijarde evrov prihodkov, kar je 360 milijonov evrov manj kot v veljavnem proračunu. Z rebalansom se za 400 milijonov evrov znižujejo tudi načrtovani prihodki, ki naj bi po novem znašali 7,95 milijarde evrov. Vlada bo rebalans dokončno potrdila in ga posredovala državnemu zboru prihodnji teden. Enako velja tudi za zakon o interventnih ukrepih, ki je kot del paketa proračunskih dokumentov prav tako že pripravljen. Sprejem rebalansa proračuna v državnem zboru je za predsednika vlade Boruta Pahorja glavna naloga, saj gre po njegovem za usodo države, ker bi z njegovim sprejemom nadaljevali proces finančne konsolidacije in dokončno pomirili finančne trge, ki so se deloma vznemirili zaradi padca pokojninske reforme. V predlogu rebalansa se najbolj krčijo sredstva za investicije, ki pa še vedno ostajajo na šest odstotkov višji ravni kot lani. Zaradi tega so z rebalansom nezadovoljni tako v gospodarstvu kot v opoziciji. Rebalans v plače, pokojnine in socialne transferje po zagotovilih direktorice direktorata za proračun Alenke Bratušek ne bo dodatno posegal.
Varuhinja nezadovoljna z nadzorom
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je v torek predstavila poročilo varuha za leto 2010, pri tem pa opozorila predvsem na dva sistemska problema: pomanjkljiv nadzor in neurejena zakonodaja. Po besedah varuhinje je v državi nadzor pomanjkljiv, neučinkovit ali pa ga sploh ni, inšpekcijske službe pa prevečkrat ne delujejo oziroma so neučinkovite. Čebašek Travnikova tudi opozarja, da mnogo sprejetih zakonov prihaja v kolizijo ali v nasprotje z že uveljavljenimi pravicami, poleg tega se preveč odlaša s spremembo zakonodaje, za katero je jasno, da jo je treba spremeniti. V poročilu varuha za lansko leto so poleg otrok in starejših med ranljivimi skupinami izpostavljeni tudi mladi, ljudje, ki živijo v onesnaženem okolju, skupine diskriminiranih in »pozabljeni«, ki so izpadli iz zakonodajne ureditve. Med slednje varuhinja šteje tudi državljane, ki so se borili za osamosvojitev Slovenije, a niso upravičeni do statusa vojnega veterana, ter materialni oškodovanci druge svetovne vojne in mobiliziranci v nemško vojsko, katerih status prav tako ni urejen.
Falcon za predsednike ceneje
Vlada namerava poiskati najemnika za falcona, ki bo letalo vzel v upravljanje, pri tem pa predsednikom republike, vlade in državnega zbora zagotavljal prevoze po ekonomsko upravičeni ceni. Cena za prevoze najvišjih predstavnikov države bo po besedah generalne sekretarke vlade Helene Kamnar zagotovo nižja od cene na prostem trgu. Pogodba o oddaji letala v petletni najem bo morda sklenjena že jeseni. V razpisni dokumentaciji bo med drugim navedeno, da mora imeti najemnik za potrebe državnega vrha vedno prost termin, če ne drugače, pa s primerljivim letalom. Vlada po poizvedbah na trgu pričakuje, da bi lahko za najem falcona iztržili okoli dvesto tisoč evrov na leto, prihodek pa bi šel v obrambni proračun. Falcona je vlada za 33 milijonov dolarjev kupila leta 2001.
Žnidaršič predsednik stranke dela
Na prvem kongresu Demokratične stranke dela, ki so jo ustanovili 31. julija lani, so delegati štiriletni predsedniški mandat podelili državnemu poslancu Francu Žnidaršiču, ki je bil doslej začasni predsednik stranke. Žnidaršič je napovedal, da bodo do konca leta po državi vzpostavili strankino mrežo, saj se bo stranka udeležila državnozborskih volitev, naj bodo redne ali predčasne. »Naš program ima v središču pozornosti delo, znanje, sposobnosti, višje vrednotenje dela, pravičnejšo delitev rezultatov dela, pravno državo in ohranitev socialne države ter solidarnosti med generacijami,« je pojasnil Žnidaršič.
Vlada za drugačno vrednotenje nepremičnin
Vlada je na sredini seji sprejela predlog novele zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki bolj jasno opredeljuje modele vrednotenja, na podlagi izkušenj s prvim poskusnim izračunom vrednosti pa modele veže na vrsto rabe in ne več na vrsto nepremičnin. Novela ohranja pravilo, da se zemljišča vrednotijo glede na namensko rabo, pozidana zemljišča pa glede na njihovo dejansko rabo. Končno izračunano vrednost nepremičnin, na katero ne bi bilo več možno podati ugovora, bodo lastniki prejeli po sprejemu uredbe, ki bo določila vrednotenje, to pa naj bi vlada sprejela konec leta. Predlog tudi predvideva, da bi morali prodajalci nepremičnin o kupoprodajnih poslih z nepremičninami, za katere je bil obračunan DDV, sporočati podatke v evidenco trga nepremičnin, najemodajalci nepremičnin pa bodo morali v evidenco trga nepremičnin pošiljati podatke o najemnih poslih.
SVLR vodi državni sekretar Suvorov
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš je v torek državnemu sekretarju Bojanu Suvorovu predal posle predstojnika službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR), ki jo je Žekš vodil od aprila letos. Suvorov je bil do sedaj namestnik direktorja v vladni službi za razvoj in evropske zadeve, ukvarjal pa se je predvsem z evropsko kohezijsko politiko in slovensko regionalno politiko. SVLR bo Suvorov vodil kot državni sekretar, saj je vlada 30. junija spremenila odlok o ustanovitvi in delovnih področjih SVLR, ki sedaj dopušča, da SLRV lahko vodi državni sekretar ali direktor in ne nujno minister brez resorja. Žekš je sicer minuli teden prevzel tudi vodenje ministrstva za kulturo.
Prva posvojitev v istospolni zvezi
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je ženski v istospolni zvezi odobrilo posvojitev otroka svoje partnerice, kar je prvi tak primer v Sloveniji. Kot so pojasnili na ministrstvu, bi bilo z vidika obstoječe zakonodaje kakršnokoli zanikanje možnosti posvojitve otroka istospolnega partnerja, če lahko zunajzakonski partner posvoji otroka svojega partnerja, ob izpolnjevanju vseh drugih predpisanih pogojev, pravno nedopustna diskriminacija na podlagi spolne usmerjenosti. Takšno ravnanje bi ob Ustavi RS kršilo tudi Evropsko konvencijo o človekovih pravicah in ignoriralo več odločb Evropskega sodišča za človekove pravice na tem področju, razlagajo. Odobritev posvojitve biološkega otroka istospolnega partnerja temelji na 135. členu zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki pri možnosti dostopa do enostranske posvojitve oseb ne loči glede na njihov partnerski status, saj ne zahteva niti obstoja zakonske zveze niti zunajzakonske skupnosti niti kakršnekoli druge partnerske skupnosti, ampak lahko otroka posvoji vsakdo kot posameznik, če se izkaže, da je to skladno z drugimi posvojitvenimi pogoji, in še zlasti, da je to v največjo otrokovo korist.