Strah pred azbestnimi cevmi
Vodiški svetnik Maksimiljan Alfirev občinsko upravo opozarja na škodljivost starih vodovodnih cevi iz azbesta, a na JP Komunala Vodice odgovarjajo, da je skrb odveč. V občini je iz azbesta še četrtina vodovodnih cevi.
Vodice – Polemika o azbestnih vodovodnih ceveh v občini Vodice je po večkratnih opozorilih svetnika Maksimiljana Alfireva, ki vztrajno opozarja na izredno škodljiv vpliv azbesta na zdravje, pred kratkim našla mesto tudi na seji občinskega sveta. Občinska uprava in direktor JP Komunala Vodice so namreč pripravili odgovor o količini in stanju azbestnih cevi v občinskem vodovodu.
Kot je povedal direktor Jure Vrhovnik, je v občini od 48,5 kilometra cevovodov še 12,3 kilometra takih iz azbesta. »Največji problem azbesta je v vdihavanju vlaken, ki pridejo v pljuča, opravljene študije pa niso dokazale, da bi azbest tudi prek pitne vode predstavljal grožnjo za zdravje uporabnikov vodovoda. Kljub temu smo sami naročili analize pitne vode v ceveh na Skaručni, a še čakamo rezultate,« je povedal Vrhovnik, ki je svetnikom prinesel vzorce različnih cevi – azbestne, ki je sicer zelo krhka, a prevlečena z debelo plastjo vodnega kamna, in iz nodularne litine, iz katere so novejše vodovodne cevi. V letih 2008–2011 so v občini stare azbestno cementne cevi zamenjali na Krvavški ulici in na Lebarški poti ter v naseljih Polje, Pustnice in Jegriše.
Maksimiljan Alfirev z odgovorom ni bil zadovoljen, saj je tudi sam pridobil dve strokovni mnenji, ki opozarjata na nevarnost azbesta v šestdeset let starih ceveh, kakršne so tudi vodiške. »Če bi merili prisotnost azbesta v sekundarnih vodih po vaseh, bi jo zagotovo izmerili,« vztraja svetnik. Občina sicer v prihodnje postopoma namerava zamenjati prav vse azbestne cevi, a denarja za hitrejše ukrepanje preprosto ni. Po trenutnih ocenah bi za to potrebovali kar deset milijonov evrov.