Naj vas ne premaga utrujenost
Varnost v cestnem prometu se poleti praviloma poslabša, zato si bodo tudi letos Javna agencija RS za varnost cestnega prometa, policija, nevladne organizacije in drugi prizadevali, da jo z različnimi akcijami in ukrepi izboljšajo.
Ljubljana - »Vožnja poleti se v mnogočem razlikuje od vožnje v drugih obdobjih leta. Poleg vročine in gostejšega prometa se na cestah v večjem številu pojavijo tudi tuji vozniki, ki prihajajo iz različnih socialnih okolij, z različnimi vozniškimi izkušnjami, znanjem ter navadami. S preventivnimi in represivnimi ukrepi želimo zagotoviti varnost cestnega prometa tudi v poletnih mesecih in opozoriti na nevarnosti vožnje pod vplivom alkohola ter prehitre oziroma neprilagojene vožnje,« je pred vrhuncem poletne sezone povedal direktor Javne agencije RS za varnost prometa Ljubo Zajc.
Poletna vročina vpliva na utrujenost voznikov, zato je pomembno, da vozniki in voznice prepoznajo njene prve znake, kot so zmanjšanje koncentracije med vožnjo, prepozna prepoznava prometnih znakov ali zehanje, opozarja Zajc. Voznikom in voznicam zato svetuje, da v poletnih mesecih, ko se vozijo na počitnice, ne vozijo več kot osem ur, vsaki dve uri pa naj si privoščijo pasiven počitek, lahko tudi kratek spanec. Zaradi zagotovitve večje prometne varnosti je agencija za varnost cestnega prometa že maja skupaj z Evropskim svetom za varnost cestnega prometa organizirala usposabljanje za sedemdeset policistov in občinskih redarjev na temo komuniciranja z javnostjo v primeru opravljanja meritev hitrosti. Poleg tega so v centru varne vožnje na Vranskem izvedli tudi dodatno usposabljanje za inštruktorje motoriste v avtošolah. Agencija se je v različnih akcijah, ki bodo potekali vse poletje, povezala z različnimi vladnimi in nevladnimi organizacijami ter tudi nekaterimi podjetji, med njimi tudi s Savo Tires, ki bo financirala nakup trinajstih radarskih tabel, ki jih bodo postavili pred šolami, je še pojasnil Zajc.
Predstavnik policije Boštjan Smolej je napovedal, da bodo policisti poleg urejanja prometa na slovenskem cestnem križu, kjer se poleti poveča gostota prometa, v prihodnjih dveh mesecih namenili posebno pozornost motoristom, saj bodo različne oblike nadzora izvajali predvsem na odsekih cest, ki so med njimi najbolj priljubljeni. Zoper kršitelje bodo policisti dosledno ukrepali, je dejal Smolej. Policisti bodo izvajali nadzore tudi na počivališčih in krajih, kjer se zadržujejo turisti, ter tako preprečevali tatvine, vlome in drugo kriminaliteto.
Na slovenskih cestah se je letos število prometnih nesreč zmanjšalo za dvanajst odstotkov, kljub temu pa so terjale 72 smrtnih žrtev, kar je osem več kot v enakem obdobju lani. Število hudo ranjenih se je povečalo za osem odstotkov, lažje ranjenih pa je bilo za štirinajst odstotkov manj. Najbolj problematično je Podravje, kjer se je število mrtvih z lanskih osem povečalo na 23.
»Želimo si, da bi mladi, predvsem srednješolci, spoznali, da lahko zaradi trenutka neprevidnosti v prometu posledice nosijo vse življenje in kako težko je življenje, ko pristaneš na invalidskem vozičku,« je mlade voznike k previdni in odgovorni vožnji pozval Matej Lednik iz gibanja Še vedno vozim, vendar ne hodim.