Na poskusnih poljih preizkušajo okoli devetdeset različnih sort krompirja.

Obeta se dobra letina krompirja

Po količini zgodnjega krompirja je letina povprečna in če v prihodnjih tednih ne bo suše, bodo tudi pozne sorte obrodile dobro. Slovenci na leto pridelamo več krompirja, kot ga sami pojemo.

Moste pri Komendi – Izkop zgodnjih sort krompirja, ki je večinoma že zaključen, je pokazal, da bo letina povprečna, saj so kljub nekoliko manjšemu številu gomoljev ti bolj kakovostni.

»Letos smo krompir zaradi ugodnega vremena zelo dobro posadili, saj je bilo takrat za to dovolj suhih dni, tako da prepozno posajenega krompirja letos praktično ni. Ponekod v osrednji Sloveniji so ga sadili celo malo prezgodaj, že v sredini marca. Kmetje so s pridelkom za zdaj zelo zadovoljni, se je pa pojavil drug problem – cena zgodnjega krompirja je zaradi uvoza iz tujine in neorganiziranosti pridelovalcev hitro padla,« pravi Peter Dolničar, specialist za krompir v poskusnem centru za krompir Kmetijskega inštituta Slovenije v Mostah pri Komendi. Na svojih poskusnih poljih tudi letos preizkušajo približno devetdeset sort, vključeni so v kontrolo semenskih nasadov, opravljajo pa tudi vzgojo novih slovenskih sort. Teh je sedaj že 21, proces vzgoje nove sorte pa traja kar trinajst, štirinajst let. Kar v svojih mrežnikih križajo te dni, bo kot nova sorta predvideno priznano nekje okoli leta 2025.

Pomemben del njihove dejavnosti in tudi prihodka je tudi prodaja semenskega krompirja. »Gorenjski kmetje še vedno največ sadijo sorto Desiree, ker je seme cenovno najbolj ugodno. Približno štirideset odstotkov krompirja na poljih je takšnega. Glede na oddane subvencijske vloge, pa smo letos na poljih in vrtovih posadili blizu pet tisoč hektarov krompirja,« pravi Dolničar in dodaja, da si Slovenci v normalnem letu zagotavljamo samooskrbo s krompirjem. Povprečni državljan namreč poje okoli petdeset kilogramov krompirja letno, kar je skupno sto tisoč ton, pridelamo pa ga okoli 150 tisoč ton. Kljub temu krompir predvsem spomladi tudi uvažamo iz južnih držav.

Tudi pozne sorte so za zdaj videti dobro, a je na Gorenjskem nekaj škode že naredila plesen, ki se je ponekod zaradi dežja razširila tudi na gomolje. Nekaj škode so povzročili tudi koloradski hrošči in krastavost. Obeta se nam dober pridelek, a le, če bo v prihodnjih treh tednih, ki so ključni za rast poznih sort, dovolj dežja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. julij 2007 / 07:00

Inflacija, ki že skrbi

V juniju so se cene življenjskih potrebščin povečale za 0,4 odstotka. Štirimesečna rast cen je letno inflacijo dvignila na 3,6 odstotka.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 9. julij 2011 / 07:00

Pomagali bodo Ademu

Adem Pajić je 42-letni Jeseničan, ki boleha za multiplo sklerozo. V akciji Moj dom mu bodo prenovili stanovanje, da bo prilagojeno za bivanje invalida.

Zanimivosti / sobota, 9. julij 2011 / 07:00

Zlatomašnik blagoslovil orgle

Leta 1852 narejene orgle iz cerkve v Lescah po obnovi v Mariboru sedaj igrajo v podružnični cerkvi sv. Tomaža v Britofu.

GG Plus / sobota, 9. julij 2011 / 07:00

Vaš razgled

Kronika / sobota, 9. julij 2011 / 07:00

Ostala brez vozil

Kranj, Škofja Loka - Gorenjski policisti so v zadnjih dneh zasegli dve vozili. V sredo so na Gregorčičevi ulici v Kranju kontrolirali 38-letno voznico osebnega avtomobila in v po...

Kronika / sobota, 9. julij 2011 / 07:00

Nesreče

Zapeljal z avtoceste Naklo - V četrtek kmalu po polnoči se je na avtocesti pri Naklem zgodila prometna nesreča, v kateri se je ena oseba huje, druga p...