Kriminalist informacije iskal tudi v kriminalnem podzemlju
Tožilstvo je modificiralo obtožbo zoper Jeseničana Boštjana Razingarja in Amirja Bešića: odslej jima očita, da sta decembra 2008 izvedla vnaprej načrtovan rop poštarja.
Kranj – Po daljšem premoru zaradi preložitev dveh obravnav se je v torek na Okrožnem sodišču v Kranju z zaslišanjem prič vendarle nadaljevalo vnovično sojenje Jeseničanoma Boštjanu Razingarju in Amirju Bešiću, obtoženima ropa poštarja na Jesenicah 30. decembra 2008. Na prvem sojenju so ju zaradi pomanjkanja dokazov oprostili, saj je sodišče iz kazenskega spisa izločilo kronska dokaza - poštarsko torbo in denar, ki naj bi ju policija pridobila brez ustrezne sodne odredbe. Višje sodišče je kasneje sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo v ponovno odločanje na prvostopenjskem sodišču.
Na prostor za priče je prvi stopil kriminalist Dušan Jotič, ki je kot terenski opazovalec sodeloval pri tajnem opazovanju obdolženih v času pred ropom poštarja, v katerem je po njegovih besedah sodelovalo več skupin opazovalcev. Tajno opazovanje so izvajali tudi 30. decembra 2008, a so ga prekinili le malo pred ropom poštarja. Razingarjevega zagovornika Petra Žnidaršiča so zato zanimali razlogi za prekinitev tajnega opazovanja, a mu je kriminalist odgovoril, da so ti znani vodji opazovanja, ki se je za prekinitev odločil. Odvetnika je tudi zanimalo, kaj pomeni besedna zveza kriminalno podzemlje, s katerim naj bi se tudi pogovarjal pri zbiranju informacij o Razingarju in Bešiću. Jotič je odvrnil, da mora to pojasniti vodja policijske akcije Primož Donoša, ki je omenjeno besedno zvezo navedel v pobudi sodišču za odreditev tajnega opazovanja. »Pojasnim le lahko, da je moje delo takšno, da obravnavam osebe, ki izvršujejo kriminalna dejanja,« je povedal Jotič.
Sodnica Andreja Ravnikar je povedala, da so iz generalne policijske uprave odgovorili, da zaradi osebne varnosti policistov in varovanja policijske taktike ne morejo ugoditi predlogu obrambe po zaslišanju izvajalcev tajnega opazovanja Boštjana Razingarja. »Policija si na ta način jemlje pravico odločati, kako naj poteka dokazovanje na sodišču,« je protestiral odvetnik Milan Krstić, ki zahteva zaslišanje vsaj dveh policistov, ki so 16. decembra 2008 v Radovljici opazovali Razingarja in Bešića, ker naj bi to počeli brez ustrezne odredbe tožilstva. Na predlog tožilke Marije Marinke Jeraj naj obramba vnaprej zastavi vprašanja, da bo senat lažje ocenil, ali bi zaslišanje opazovalcev prispevalo k razjasnitvi dejanskega stanja, pa je odvetnik odvrnil: »Ali ste vi, sodnica, kdaj priči vnaprej poslali vprašanja?«
Tožilstvo je dolgo obtožencema tudi očitalo, da sta 16. decembra 2008 načrtovala rop poštnega vozila v Radovljici, a dejanja nista izpeljala, vendar je prejšnji mesec ta očitek umaknilo iz obtožnice. Sedaj obtožba Jeseničana bremeni »samo« storitve kaznivega dejanja ropa poštarja, ki pa naj bi bil vnaprej načrtovan, za kar je zagrožena kazen do petnajst let zapora. Sojenje se bo nadaljevalo septembra.
Policija je sicer Razingarja in Bešića v začetku leta 2009 poleg ropa jeseniškega poštarja kazensko ovadila še za tri drzne rope: 18. decembra 2007 naj bi oropala varnostnika med oddajo gotovine v nočni trezor na Spodnjem Plavžu na Jesenicah in odnesla 44.150 evrov, 16. januarja 2008 naj bi iz jeseniškega Jeko-ina odnesla 36.445 evrov, 18. avgusta 2008 pa iz blejskega hotela Savica kar 153.844 evrov. Tožilstvo je marca letos v postopku preiskave omenjenih kaznivih dejanj pregon ustavilo zaradi pomanjkanja dokazov.