Leta 2021 na slovenskih cestah ne bi smelo umreti več kot sedemdeset oseb. (Foto: arhiv GG)

Prepoloviti število žrtev nesreč

Lani je v Sloveniji v prometnih nesrečah umrlo 138 oseb, število žrtev pa naj bi se v prihodnjem desetletju prepolovilo.

Kranj – V Sloveniji se je število smrtnih žrtev in poškodovanih v prometnih nesrečah v zadnjem desetletju več kot prepolovilo, v prihodnjih desetih letih pa naj bi se njihovo število še enkrat prepolovilo. Vsaj takšen je cilj zaveze za večjo varnost na cestah do 2020, ki so jo v sredo podpisali predsednik republike Danilo Türk, ministri za promet, zdravje in notranje zadeve ter predstavniki vladnih in nevladnih organizacij. Predsednik Türk je ob tem poudaril, da na cestah še vedno umre preveč ljudi, zato se moramo truditi še naprej za izboljšanje prometne varnosti. Pri tem imajo nepogrešljivo vlogo tudi nevladne organizacije. Zaveza je nastala na podlagi mednarodne iniciative, saj je marca 2010 generalna skupščina OZN z resolucijo določila načrt, s katerim želijo zmanjšati število mrtvih v desetih letih.

Po besedah ministra Patricka Vlačiča želi ministrstvo za promet večjo prometno varnost doseči z novo zakonodajo in novoustanovljeno agencijo za varnost prometa, skrbi pa ga, ker se letos število smrtnih žrtev na naših cestah v primerjavi z lani spet povečuje (letos že 49 mrtvih, lani v enakem obdobju 40). Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je poudarila, da odgovornost za boljšo varnost na cestah nosijo tudi vozniki sami, predsednik Avto-moto zveze Slovenije Danijel Starman pa dodal, da bi se moral vsak posameznik osebno zavezati, da se bo v avto usedel pripet, trezen, da ne bo vozil prehitro in ne bo telefoniral med vožnjo. Po besedah ministra za zdravje Dorjana Marušiča je v primeru nesreče najpomembnejša hitra in učinkovita zdravniška pomoč, zato že pripravljajo nove centre za urgentno medicino in dodatne tečaje prve pomoči.

Varnost v cestnem prometu postaja globalna vrednota, saj posledice prometnih nesreč na svetovnih cestah zahtevajo več kot 1,3 milijona življenj na leto, več milijonov za vedno ostane invalidnih. Samo v Evropski uniji je leta 2009 na cestah umrlo več kot 35 tisoč oseb, poškodovanih je bilo 1,5 milijona oseb. Nastali družbeni stroški najhujših posledic prometnih nesreč v Evropski uniji so zelo visoki in so v letu 2009 znašali približno 130 milijard evrov. V Republiki Sloveniji je leta 2009 umrlo 171, poškodovanih je pa bilo 12.306 oseb, pri čemer so izračunali, da so družbeni stroški znašali 1 milijardo evrov.

Slovenske ceste so leta 2001 po podatkih Javne agencije RS za varnost prometa terjale 278 človeških življenj, leta 2010 pa je v prometnih nesrečah umrlo 138 ljudi. V nacionalnem programu varnosti cestnega prometa, ki ga je agencija za varnost prometa poslala v medresorsko usklajevanje, je kot strateški cilj zapisano, da leta 2021 na slovenskih cestah ne bo umrlo več kot 70 oseb.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / ponedeljek, 27. junij 2016 / 14:08

Dobrodelno prireditev obiskal tudi Luka Kovačič

Jesenice – Prejšnjo nedeljo so društva Končno nekaj dogaja, Kavarna Stara Sava, druš­tvo Up, restavracija Pastel in številni drugi na Stari Savi na Jesenicah pripravili dobrodelno prireditev, kater...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / torek, 14. januar 2020 / 18:02

Lani eno najtoplejših let

Leto 2019 je bilo na državni ravni drugo najtoplejše od leta 1961, zadnji dnevi decembra pa so prinesli obdobje suhega in sončnega vremena, ki še kar traja.

Rekreacija / torek, 14. januar 2020 / 15:14

Karnijski zimski lepotec

Pic Chiadin (2302 m n. m.) – Poleti spokojen, praktično neopazen vrh, pozimi pa varen turnosmučarski cilj oz. cilj, ki se ga lahko lotimo tudi s krplji ali pa peš. Razgled iz oči v oči z najvišjim vrh...

Mengeš / torek, 14. januar 2020 / 15:12

Podal ovadbo na preiskovalni urad

Mengeš – Tomaž Štebe, nekdanji mengeški župan, sicer pa član občinskega sveta, v katerem zastopa barve Civilne iniciative Mengeš, je prejšnji teden na Nacionalni preiskovalni urad podal skupinsko o...

Medvode / torek, 14. januar 2020 / 15:12

Spremenili bodo občinski prostorski načrt

Medvode – Občina Medvode je začela postopek priprave Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Medvode. Zainteresirano javnost obveščajo, da pobude za sprememb...

Šport / torek, 14. januar 2020 / 15:04

Rokometaši na pragu napredovanja

Na evropskem prvenstvu so premagali že Poljsko in Švedsko, danes igrajo s Švico.