Andrej Robič: "Mislite, da bi lahko sodelavec pri 65 letih premetal sedem ton železa iz dneva v dan? Pa tudi ponoči, poleti v peklenski vročini? Ne, podaljševanje delovne dobe je zgolj odlaganje težav na kasnejša leta." (Foto: Gorazd Kavčič)

Ne ve, ali bo prost za praznik dela

Andrej Robič, vodja stavkovnega odbora v jeseniški Hidrii Rotomatiki

»Sodelavci mi zaupajo. Tudi v času stavke je bilo tako, čeprav večina ni stavkala. Slednji imajo svoje osebne razloge, predvsem strah, saj jim morda čez mesec poteče pogodba, morda so pravkar napredovali in niso tako zelo nezadovoljni s plačo, spet tretji si ne upajo nakopati zamere vodstva. Zelo malo je bilo tistih, ki so menili, da ne delamo v pravi smeri.«

Andrej Robič je v javnosti postal prepoznaven zadnji mesec, ko se je skupaj s približno sedemdesetimi sodelavci v Hidrii Rotomatiki odločil za stavko. Z njo so želeli doseči boljše plače in boljše delovne razmere. Prvo so dosegli brez formalnih pogajanj z vodstvom, ki je dan pred prekinitvijo stavke z vsemi sindikati podpisalo podjetniško kolektivno pogodbo, v njej pa zapisalo povišanje osnovnih plač za tri odstotke in določilo osemodstotni dodatek za štiriizmensko delo.

Robič je v jeseniški Rotomatiki zaposlen od leta 2000. Pravi, da je štiriizmenskega dela, kjer prosti dnevi niso določeni na sobote in nedelje, vajen. »Proizvodnja teče nepretrgoma, tega sem navajen. To mi zelo ustreza pri treningih, saj popoldne nerad tečem. Zato pa imam več časa zjutraj,« nam je povedal prejšnji teden, tik po odločitvi za prekinitev stavke.

Dela na hitrohodnih stiskalnicah ali po domače štancah, leta 2008, še preden je nastopila gospodarska kriza, je prevzel uvajanje novih sodelavcev. Jim bil mentor. »Tudi visoka fluktuacija je kazala na naše nizke plače in težke razmere za delo, predvsem poleti, ko je v proizvodnji peklensko vroče. Nekaj je moralo biti narobe,« pravi. S krizo je odhodov zaposlenih manj, naročil pa je bilo skoraj ves čas, tudi v času krize, veliko. Delavci v Rotomatiki pravijo, da delajo na polno.

Predsednik sindikata Neodvisnost je postal leta 2009, prej v jeseniškem podjetju sindikata niti niso poznali. »Sodelavci mi zaupajo. Tudi v času stavke je bilo tako, čeprav večina ni stavkala. Slednji imajo svoje osebne razloge, predvsem strah, saj jim morda čez mesec poteče pogodba, morda so pravkar napredovali in niso tako zelo nezadovoljni s plačo, spet tretji si ne upajo nakopati zamere vodstva. Zelo malo je bilo tistih, ki so menili, da ne delamo v pravi smeri,« o svojem sindikalnem delu pravi Andrej Robič.

Kot smo omenili prej, je prvi sindikalist jeseniške Rotomatike športnik. Maratonec. Za dosego cilja je pripravljen tudi dolgo potrpeti. Ob odločitvi za stavko je bil odločen, da morajo biti ob zaključku plače višje. »Lahko bi trajala pet minut ali pa teh deset dni. Lahko bi še več. Če bi se vodstvo pogajalo, bi lahko zaključili prvi dan,« meni sindikalist. Ko ga vprašamo, kako bo praznoval praznik dela, ne ve: »Veliko naročil moramo nadoknaditi, zato spet delamo na polno. Ne vem, ali bom prost za prvi maj. Morda bom kresoval jaz ali pa bo kateri od sodelavcev.«

Pred delavci, pa ne le v Hidrii Rotomatika, pa bo kmalu novo vprašanje: pokojninska reforma. »Imam posebno stališče,« najprej odgovori Robič in po premisleku razloži: »Ogromno davkoplačevalskega denarja se porabi neracionalno. Če bi ga zgolj dvajset odstotkov znali privarčevati in bi dali v pokojninsko, zdravstveno in druge blagajne, reform sploh ne bi potrebovali.« Podaljševanje delovne dobe po njegovem le odlaga težave za nekaj let, zato bi morali iskati drugo rešitev. V podjetju, kjer čuti utrip med delavci, pravi, da je morda le pet odstotkov zaposlenih takšnih, ki bi lahko delali do 65. rojstnega dne: »Ampak ne v turnusih in ponoči. Huh, mislite, da bi lahko pri tej starosti še premetali sedem ton železa? Nekateri imajo že ob abrahamu velike težave pri tem delu.« Na srečo bodo skoraj vsi maja prejeli za dobrih deset odstotkov višje plače.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 21. maj 2017 / 15:03

Slava vojvodine Kranjske

»Ker so ti kmetje jezikovno tako razdvojeni in nerazumljivi, je lahko umljivo, da slabo naleti pri njih tujec, ki razume samo en jezik ali je, čeprav razume ta in oni jezik, neizkušen v tej mešanic...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 1. maj 2011 / 07:00

Prebarvali so ograjo in razlike

Dijaki kamniškega Ciriusa so skupaj z dijaki srednje šole za oblikovanje in fotografijo pripravili akcijo Prebarvajmo razlike, v kateri so na barvit način polepšali okolico svoje šole.

Naklo / nedelja, 1. maj 2011 / 07:00

Moč borcev potrebujemo tudi danes

Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je ob dnevu upora proti okupatorju izpostavila pomen združenosti naroda, poguma za spremembe in pravice do dela in dostojnega plačila.

Kronika / nedelja, 1. maj 2011 / 07:00

Pila in potem vozila

Radovljica, Tržič - Policisti so na praznik upora na gorenjskih cestah za volanom zasačili dva preveč vinjena voznika, ki sta morala prespati v policijskih prostorih za pridržanj...

Gospodarstvo / nedelja, 1. maj 2011 / 07:00

Setev koruze se je začela

Letos na Gorenjskem zgodnejša setev koruze kot prejšnja leta, posejali jo bodo na okrog 3600 hektarjih.

GG Plus / nedelja, 1. maj 2011 / 07:00

Kronika tedna

Voduškova želela odvzem krvi Na ljubljanskem okrajnem sodišču se je nadaljevalo sojenje nekdanji veleposlanici v BiH Nataši Vodušek, ki naj bi oktobra 2008 v vinjenem...