Tožilstvo je v začetku marca ustavilo pregon zoper Boštjana Razingarja (desno) in Amirja Bešića, ki ga je ločeno vodilo zaradi treh očitanih kaznivih dejanj ropa in načrtovanja ropa. (Foto: Tina Dokl)

Očitajo jima samo še en rop

Policija je Jeseničana Boštjana Razingarja in Amirja Bešića pred dobrima dvema letoma kazensko ovadila za štiri rope in načrtovanje dodatnega ropa, tožilstvo pa sedaj vztraja samo še pri enem kaznivem dejanju - ropu poštarja na Jesenicah.

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v četrtek nadaljevali ponovljeno sojenje Boštjanu Razingarju in Amirju Bešiću, domnevnima roparjema poštarja na Jesenicah 30. decembra 2008. Na prvem sojenju so Jeseničana zaradi pomanjkanja dokazov oprostili, saj je sodišče iz kazenskega spisa izločilo kronska dokaza - poštarsko torbo in denar. Policija ju je kmalu po ropu našla pri hišni preiskavi Razingarjevega stanovanja, za katero pa po mnenju kranjskega sodišča ni bila izdana ustrezna sodna odredba. Na pritožbo tožilstva je višje sodišče kasneje ugotovilo, da je bila hišna preiskava zakonita, zato je zadevo vrnilo v vnovično sojenje.

Minuli četrtek je bil na vrsti že tretji narok vnovičnega postopka, ker pa je prišlo do spremembe v sestavi sodnega senata, so morali proces začeti znova. Obramba je še enkrat zahtevala izločitev vseh dokazov, ki jih je policija zbrala na podlagi tajnega opazovanja in pri končnih hišnih preiskavah. Obtožena so namreč policisti pred ropom že dalj časa opazovali, saj so ju sumili, da sta 16. decembra 2008 načrtovala rop poštnega vozila v Radovljici, a ga nazadnje nista izvedla. Poleg tega sta bila tudi glavna policijska osumljenca za tri drzne rope v preteklosti: 18. decembra 2007 naj bi oropala varnostnika med oddajo gotovine v nočni trezor na Spodnjem Plavžu na Jesenicah in odnesla 44.150 evrov, 16. januarja 2009 naj bi iz jeseniškega Jeko-ina odnesla 36.445 evrov, 18. avgusta 2009 pa iz blejskega hotela Savica kar 153.844 evrov. Tožilstvo je v začetku marca v postopku preiskave omenjenih kaznivih dejanj ropov in načrtovanja ropa zaradi pomanjkanja dokazov ustavilo pregon zoper Razingarja in Bešića, kar je za zagovornika Petra Žnidaršiča in Milana Krstića dokaz, da so bile vse sodne odredbe za tajno opazovanje in izvedbo hišnih preiskav izdane na podlagi insinuacij in ne utemeljenega suma, kot zahteva zakon o kazenskem postopku. »Podlaga za hišni preiskavi 30. decembra 2008 so bile neresnične navedbe policije. To se je pokazalo sedaj, ko je bila pravnomočno ustavljena preiskava za druga očitana kazniva dejanja, ker je tožilstvo samo ocenilo, da ni dokazov,« je povedal Razingarjev zagovornik Žnidaršič. Odvetnik Krstić mu je pritrdil in dejal, da je po zadnji odločitvi tožilstva treba tudi na obravnavano zadevo gledati, »kot da je policija opravila hišno preiskavo brez odredbe oziroma z odredbo, ki je bila nezakonita«.

Okrožna državna tožilka Marija Marinka Jeraj je odgovorila, da je bilo v tem postopku že večkrat potrjeno, tudi na višjem sodišču, da so bili vsi dokazi za rop poštarja na Jesenicah v predkazenskem postopku zbrani zakonito. »Dejstvo, da je bil postopek zoper oba obtoženca zaradi drugih predhodnih in istovrstnih kaznivih dejanj ustavljen, pa ne more biti dokaz, da je bil predkazenski postopek za obravnavano kaznivo dejanje nezakonit. Znano je, da je za začetek predkazenskega postopka in za odreditev posameznih ukrepov med postopkom potrebna nižja stopnja suma kot za vložitev same obtožnice. V tistem primeru se je pokazalo, da v preiskavi ni bilo možno zbrati dovolj dokazov za vložitev obtožnice, ni pa bilo ugotovljeno, da utemeljeni razlogi za sum v času predkazenskega postopka niso obstajali,« je obrambi ugovarjala tožilka. Sodni senat, ki ga vodi okrožna sodnica Andreja Ravnikar, je po preučitvi spisa ustavljene preiskave pritrdil navedbam tožilke in predlog obrambe zavrnil.

Sojenje se je nadaljevalo z zaslišanjem policistov, ki so decembra 2009 prikrito opazovali obtožena Razingarja in Bešića. Zaradi zaščite njihove identitete so imeli zakrite obraze, zaslišali pa so jih preko videokonference.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 3. februar 2024 / 18:13

»Ti, ta flet'n, skravžlan, boš pa igral«

Podelitev Severjevih nagrad lani decembra na Loškem odru je bila posebno slovesna. Za življenjsko delo v slovenskem ljubiteljskem gledališču je Severjevo nagrado prejel domačin, dolgoletni igralec Loš...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:41

Pozivi za zaščito naravnih območij

Alpe Adria Green, Mednarodno društvo za varstvo okolja in narave (AAG), je kot društvo, ki deluje v javnem interesu na področju okolja in narave, podalo pripombe na osnutek četrtih sprememb in dopolni...

Medvode / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:40

V Žlebe na razstavi

Iz zgodovine in arheoloških izkopavanj v sodobno umetnost: razstavi Jeterbenški gradovi in Hiša na hribu

Šenčur / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:40

Ob stoletnici odprli gasilski muzej

Ob stoletnici Prostovoljnega gasilskega društva Voklo so v središču vasi odprli gasilski muzej, kjer je razstavljena vprežna prevozna ročna črpalka Rosenbauer iz leta 1898.

Kultura / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:38

Od naravne in kulturne krajine do porok

Razstavišče v Sokolskem domu si delita dve fotografski razstavi. S preprostim naslovom Fotografije je fotografski opus zadnjih let naslovil Naško Križnar, Matjaž Tavčar pa svoj izbor fotografij predst...

Slovenija / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:34

Spet v šolskih klopeh

Jutri se začenja novo šolsko leto za več kot 194 tisoč učencev, od tega jih bo skoraj 21 tisoč prvič sedlo v šolske klopi. V srednješolskem izobraževanju bo okoli 82 tisoč dijakov.