Programi za ohranjanje zdravja
Center za krepitev zdravja, ki deluje pod okriljem Zdravstvenega doma (ZD) Kranj, je nadgradnja preventivnih aktivnosti nekdanjega zdravstvenovzgojnega centra. Kot je povedal vodja centra Jošt Torkar, so programi, delavnice za otroke in odrasle, usmerjeni k izboljšanju zdravja prebivalstva in zmanjševanju srčno-žilnih bolezni ter zmanjševanju neenakosti v zdravju za prebivalce.
Center za krepitev zdravja v ZD Kranj je začel delovati marca 2018, projektno ga financirata ministrstvo za zdravje in Evropski socialni sklad. Projekt se bo zaključil konec letošnjega leta, vodja Centra za krepitev zdravja v ZD Kranj Jošt Torkar pričakuje, da bo financiranje centra zatem prevzel Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki je to že storil v treh drugih (pilotnih) javnih zdravstvenih zavodih.
Že prej obstoječim programom zdravstvenovzgojnega centra (zdravstvena vzgoja odraslih, otrok in mladostnikov, zobozdravstvena vzgoja otrok in mladostnikov ter priprava na porod in starševstvo) so v Kranju pridružili še druge preventivne programe; nekatere Evropski socialni sklad financirani v celoti, nekatere delno.
Za udeležence so programi brezplačni
»Organiziramo kratke delavnice za odrasle z različnimi vsebinami: zdrav življenjski slog, tehnike sproščanja, zvišan krvni tlak, sladkorna bolezen tipa dve, test telesne pripravljenosti ... Teh delavnic se odrasli udeležijo samo enkrat, zato ne potrebujejo napotnice zdravnika. Izvajamo tudi poglobljene in časovno dalj trajajoče delavnice in individualna svetovanja za odrasle – za zdrav življenjski slog (zdrava prehrana, gibanje in zdravo hujšanje), duševno zdravje (spoprijemanje z depresijo, tesnobo, stresom) in tvegana vedenja (opuščanje kajenja, opuščanje pitja alkohola). Za večino teh pa je potrebna napotitev iz referenčne ambulante oziroma ambulante družinske medicine,« je pojasnil Torkar. Izvajajo še sklop programov za otroke, mladostnike in (bodoče) starše, kot so varna vadba v nosečnosti, tečaj zgodnje nosečnosti, program priprave na porod in starševstvo, zdravstvena vzgoja otrok in mladostnikov, temeljni postopki oživljanja z AED, zobozdravstvena vzgoja, družinska obravnava debelosti ... Za udeležence so vsi navedeni programi brezplačni.
Sodelavci centra se povezujejo tudi z vzgojno-izobraževalnimi ustanovami in pri njih organizirajo delavnice, poskušajo pa s programi doseči tudi t. i. osipnike, npr. mladostnike, ki niso vključeni v redni sistem izobraževanja ... »Največ je udeležencev, napotenih iz ambulant, želimo si še več takih, ki bi sami prepoznali pomen preventivnih programov za ohranjanje zdravja. Ena od oblik približevanja tem skupinam je tudi zdravstveni kotiček vsak tretji torek v mesecu v Mestni knjižnici Kranj, dobro sodelujemo z Medgeneracijskim centrom Kranj, Šentom, vzpostavili smo tudi lokalno skupino za krepitev zdravja in želimo si, da bi temu zgledu Mestne občine Kranj z vključitvijo vanjo sledile druge občine, ki jih tudi pokrivamo s preventivnimi programi (Naklo, Šenčur, Preddvor, Jezersko, Cerklje),« je dejal Torkar.
Program družinske obravnave debelosti
»V OŠ Orehek in OŠ Davorina Jenka Cerklje v tem času izvajamo program družinske obravnave debelosti pri tretješolcih in šestošolcih. Program traja pol leta, vanj so vključeni tudi starši, da več izvemo o življenjskem slogu, prehranskih navadah posamezne družine ... vključujemo dietetika, psihologa, kineziologa in pediatra,« je razložil Torkar.