V Ejga tudi prenočišča
Sredi Jesenic zgodbo o uspehu z restavracijo in penzionom s prenočišči Ejga pišeta bivša smučarka Alenka Dovžan in njen partner Edvin Karahodžić.
Turizem na Jesenicah se razvija, kar kažejo tudi statistični podatki. V letu 2017 je bilo po podatkih TIC Jesenice 22 ponudnikov namestitev, lani že 37. Število stalnih ležišč se je z 291 povečalo na 467. V letu 2017 so zabeležili 21.668 nočitev, v letu 2018 pa že 32.512 nočitev. Znesek pobrane turistične takse se je skoraj podvojil.
Jesenice – Nekdanja smučarka Alenka Dovžan in njen življenjski partner Edvin Karahodžić sta leta 2003 sprejela prve goste v Restavraciji Ejga na Jesenicah. To sta uredila v novem objektu, ki sta ga zgradila na mestu nekdanje Tancarjeve hiše. Znana rodbina Tancar je namreč na istem mestu že pred več kot sto leti imela gostilnico s prenočišči. Tudi Alenka in Edvin sta z opremo lokala sledila železarski tradiciji, uredila pa sta tudi Alenkin olimpijski kotiček. Lani pomladi pa sta naredila še korak naprej in ponudbo nadgradila s prenočišči, ki sta jih uredila nad restavracijo. V lično in domačno urejenem apartmaju in studiu sta gostom ponudila deset ležišč, po manj kot letu dni pa ugotavljata, da je bilo odprtje prenočišč zadetek v polno.
»Sami smo presenečeni, kako veliko je zanimanje gostov. V slabem letu dni smo gostili kar 323 različnih gostov iz tridesetih različnih držav, nočitev je bilo seveda še veliko več. V avgustu apartma štiri tedne ni bil prost niti en sam dan,« pripoveduje Alenka. Večina gostov je tranzitnih, ostanejo le eno noč, so pa gostili tudi številne družine, ki so ostale tudi po štiri, pet dni, v tem času pa obiskovale Kranjsko Goro, Bled, Ljubljano, Postojnsko jamo ... V zimskem času se odpravljajo na smučanje, poleti je veliko navdušenih pohodnikov. Kot ugotavlja Alenka, se tujcem razdalje med kraji v Sloveniji zdijo zelo majhne, ne nazadnje so Jesenice od Bleda ali Kranjske Gore oddaljene le nekaj več kot deset kilometrov. Alenka je prepričana, da imajo Jesenice tako zaradi bližine razvitejših turističnih krajev (kjer je velika gneča, cene pa so višje kot na Jesenicah) in bližine Karavanškega predora izjemno možnost za razvoj turizma.
Alenka z vsakim gostom poklepeta in poskrbi, da se pri njih dobro počuti. Sama se s ponudbo zgleduje zlasti po avstrijskih penzionih, ki jih pogosto obiskuje z družino. Prepričana je, da je treba poskrbeti, da sta oprema in videz apartmajev na visoki ravni, na željo gostov bodo še pred poletjem namestili tudi klimatske naprave. Sicer pa ugotavlja, da je njihova velika prednost v tem, da imajo gostje na voljo ponudbo restavracije Ejga.
Gostje so veseli tudi katalogov in letakov okoliških turističnih ponudnikov, ki jih lahko dobijo pri vhodu v restavracijo. Nasploh je Alenka prepričana, da bi ponudniki morali še tesneje sodelovati med seboj, da bi morali predstavljati ponudbo Gorenjske kot regije.
Zaradi velikega povpraševanja (največ rezervacij prejmejo prek sistema Booking) sta se Alenka in Edvin odločila, da bosta penzionski del še razširila. Tako je že vse pripravljeno, da bodo v prostorih dvorane nad restavracijo uredili še štirinajst ležišč v dveh večjih sobah in eni manjši. Pri tem pa jim je na pomoč priskočila tudi Občina Jesenice, ki že vrsto let prek razpisa pomaga domačim podjetnikom in jim namenja nepovratna sredstva za pospeševanje malega gospodarstva, tudi za spodbujanje sobodajalstva. »Na razpis Občine Jesenice se uspešno prijavljamo zadnjih pet let in te spodbude nam ogromno pomenijo. S tem ko širimo turistično ponudbo, pridobivata tudi samo mesto in občina,« poudarja Alenka in dodaja, da na ta način dobijo povrnjenih med deset in petnajst odstotkov vsakokratne investicije.