Bo po sporu ostal le kup sveč?
Na dvorišču podjetja Plastkom na Jesenicah je devetsto ton odpadnih nagrobnih sveč, predelava stoji, delavci so na borzi. Razlog: spor med Interserohom in Plastkomom o ceni predelave.
Jesenice – Lani odprta edina predelovalnica odpadnih nagrobnih sveč v Evropi je zaprta. Na občinskem svetu Občine Jesenice je bilo slišati, da je podjetje Plastkom tik pred stečajem, brez uporabnega dovoljenja in z devetsto tonami odpadnih sveč. Poklicali smo direktorico Mojco Korbar, ki pa nas je napotila na Zorana Dernovška, finančno-poslovnega svetovalca Plastkoma, in na Interseroh.
»Začasno je predelovalnica zaprta zaradi težav s poslovnimi partnerji, ki si predstavljajo, da bi lahko od predelave služili le sami,« pravi Dernovšek in nadalje pove, da gre za Intereroh: »Plastkom ob sedaj podpisani pogodbi dolgoročno ne more preživeti, zaradi njihove nepripravljenosti za pogovore si je premislil tudi tuji investitor.« Težava je v slabi kvaliteti pripeljanih odpadnih nagrobnih sveč, katerim je primešano veliko nečistoč, tudi količina je lani namesto 2500 ton znašala le 1300 ton. »Namesto dobička predelujemo izgubo, že pet mesecev pa sedaj rešujemo konflikt,« še pravi svetovalec podjetja Plastkom, ki je prepričan, da želi Interseroh predelovalca spraviti v stečaj. Zaposleni so danes prijavljeni na Zavodu za zaposlovanje, podjetje je brez denarja in insolventno, še bolj bodo nastradali proizvajalci in prodajalci sveč, ki morajo zagotoviti reciklažo.
»V Interserohu spremljamo dogajanje v Plastkomu in si prizadevamo za rešitev, ki bi omogočila nadaljnjo predelavo odpadnih nagrobnih sveč,« pravi Uroš Čermuta iz Interseroha. Pravi, da so izpolnjevali pogodbene obveznosti in Plastkomu tudi redno plačevali predelavo sveč, tudi za devetsto ton, ki čakajo na predelavo. Priznava, da so odpadne sveče, ki so jih prevzemali od upravljavcev pokopališč in izvajalcev javnih služb, vsebovale več nečistoč kot so pričakovali, kar je otežilo postopek predelave, pa vendar meni, da so izpolnili vse pogodbene obveznosti do Plastkoma. »Primešane nečistoče niso naša neposredna odgovornost, vendar smo se odzvali in upravljavce pokopališč in javnost s posebno akcijo pozvali k temeljitejšem ločevanju,« pravi Uroš Čermuta.
»Celotna vsebina pogodbe je bila obojestransko usklajena, vključno z določili, ki se nanašajo na količino odpadnih nagrobnih sveč za nadaljnjo predelavo in finančno vrednost storitev. Plastkom je sprejel vse pogoje in obveznosti, s tem so postali tudi lastnik sveč na lastnem dvorišču,« pojasnjuje Čermuta. Čeprav predelava stoji, Interseroh prevzema odpadne sveče in jih skladišči na drugih lokacijah. »Če do dogovora ne bo prišlo, bomo za predelavo izbrali predelovalca v tujini,« še pravi Čermuta. Na vprašanje, ali ni Plastkom edino takšno podjetje v Evropi, odgovarja, da to ne drži, vendar si bodo prizadevali za predelavo doma, torej za kompromis, ki pa ne bo finančne narave.