Pokrajin naj bo šest
Šest pokrajin bi bila najprimernejša rešitev, sta na srečanju z gorenjskimi župani razmišljala ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duša Trobec Bučan in državni poslanec Vili Trofenik.
Kranj - Ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duša Trobec Bučan se je v torek udeležila izredne seje sveta gorenjske regije, na kateri se je z gorenjskimi župani največ pogovarjala o regionalizaciji in decentralizaciji Slovenije. Poudarila je, da predlog ustanovitve pokrajin še ni izdelan in da so v ta namen v državnem zboru ustanovili delovno skupino, v kateri usklajujejo stališča predstavniki vseh strank z namenom dokončnega oblikovanja političnega konsenza. Ko bodo stranke dosegle dogovor o nalogah in številu pokrajin, pa se bo začelo tudi usklajevanje z občinami, je razložila.
Osnutek pokrajin po vzoru škofij, na katerem ni Gorenjske, je le eden od 31 idejnih osnutkov, o katerih se pogovarja delovna skupina, je razložila ministrica. Skupaj z vodjem delovne skupine, državnim poslancem Vilijem Trofenikom, sta prepričana, da je ustanovitev šestih pokrajin najbolj primerna rešitev, med njimi pa naj bi bila tudi Gorenjska. »Kot sem že povedala, si bom kot Gorenjka prizadevala za gorenjsko pokrajino, kot ministrica pa se bom trudila za političen konsenz in ga tudi zagovarjala, ko bo dosežen,« je dodala ministrica.
Župani so ministrico opozorili, da mora biti eden od ciljev pokrajin tudi racionalizacija stroškov javne uprave. »Cilj uvedbe pokrajin je, da smo z njimi bolj učinkoviti, razmišljati pa moramo tudi, kako zmanjšati stroške birokracije,« je tako dejal škofjeloški župan Miha Ješe in nekoliko provokativno predlagal ustanovitev vzorčne pokrajine (morda Koroške) ter na njenem primeru ugotoviti, ali je projekt sploh izvedljiv. »Ustanovitev vzorčne pokrajine ni racionalna, saj bi bili njeni stroški previsoki,« mu je odgovorila ministrica.
Državni poslanec in župan občine Gorenja vas-Poljane Milan Čadež je ministrico obvestil, da so gorenjski župani redko tako enotni kot pri zahtevi za ustanovitev gorenjske pokrajine. Opozoril je tudi na specifiko Gorenjske, ki se srečuje z drugačnimi problemi kot ravninski del države. Med drugim imajo občine precejšnje stroške z zimsko službo in vzdrževanjem cest, urejanjem hudournikov in zemeljskih plazov, veliko sredstev namenjajo šolskim prevozom. »Tudi takšne specifične probleme je treba upoštevati pri ustanavljanju pokrajin,« je dejal.
Kranjski župan Mohor Bogataj je po srečanju ocenil, da si gorenjski župani želijo svojo pokrajino, so pa nekoliko skeptični, ali bo regionalizacija sploh sprejeta. Po njegovem mnenju bi lahko v pokrajini občine uskladile številne službe na področju urejanja prostora, odpadkov, inšpekcije in revizije ter s tem zmanjšale stroške. Tudi od predloga vlade pričakujejo, da se stroški za javno upravo s pokrajinami ne bodo povečali.