Glasova vabila
V časopisni hiši Gorenjski glas se že nekaj let trudimo našim bralcem predstaviti športno rekreacijo kot način življenja.
Ideja se je rodila, ko je bilo že vsem jasno, da je današnji način življenja postal prej breme kot pa užitek. Začela so se pojavljati stresna stanja, ki so potem po razlagi strokovnjakov, predvsem zdravnikov, prešla v resna bolezenska stanja. Ljudje so se navadili vsakdanjega hitrega tempa. Seveda je bilo najprej zelo težko, vendar so svetovne spremembe zajele tudi tako »odročne« kraje, kot so na Gorenjskem. Privadili smo se skoraj vsi, in če se danes ozremo za nekaj let nazaj, se nam niti ne sanja, kako hitro smo se prilagodili. Vse, kar »so« nam vsilili, smo morali sprejeti. Kdo so oni, pa ne vemo in nas v tem primeru niti ne zanima. Prišel je čas oziroma prišli smo do točke, ko je človek postal suženj svoje in tuje službe. Kar naenkrat se je zgodilo, da je bilo vse manj ljudi, ki so v svojih službah uživali. Tisti, ki so še do pred kratim trdili, da so se šolali zato, da bodo delali tisto, kar jih najbolj veseli oziroma kar najbolje znajo, so kmalu potem, ko so padli v neusmiljeno kolesje delovnika, začeli priznavati, da jih je čas, namenjen delu, vsrkal vase tako globoko, da ne najdejo več izhoda. Vsi delovni ljudje so pozabili na to, kaj je prosti čas! Služba je zahtevala vedno več in več človeka, ki se ji ni smel niti ni mogel upirati. Bil je v njenem primežu, vse dokler je držalo zdravje. Ko je to popustilo ali zapustilo telo, je prvi alarm označil, da gre nekaj hudo narobe. Vendar koliko alarmov smo morali preživeti, da smo se končno zdrznili, da gre zgolj za naša življenja in nič drugega? Koliko je vredno naše življenje? Toliko, kolikor ga znamo samo sami ceniti, ker drugi ga podcenjujejo ali precenjujejo. In vendar je vmesna cena za vse nas najboljša, ravno zato pa jo je najtežje doseči. Na vrhuncu neznosnosti je počilo in po dvajsetih letih je kot rešitelj zopet med nas prišla športna rekreacija. Zakaj po dvajsetih letih? Pravzaprav zato, ker se je izgubila zaradi novega načina življenja, ki smo si ga izvolili na začetku devetdesetih. Se spominjate, kako lepo smo trimčkali in jogirali v osemdesetih? Seveda se. Spominjate se tudi, da pred osemdesetimi športne rekreacije skoraj ni bilo in da je izginila po letu 1990. Zdaj je zopet tu po dolgoletnem premoru.
Vsi, ki nagovarjamo h gibanju, imamo v mislih zgolj to, da ljudem zopet predstavimo prosti čas, na katerega so že pozabili. Da vsem ljudem obnovimo občutek, da obstaja čas tudi brez obveznosti, čas, ko si lahko sam s sabo ali v družbi najbližjih, torej tistih, ki jih imaš najraje. Spet bi radi ljudi seznanili s tem, da gre lahko cela družina na prvi hrib za stanovanjem in se ima lepo. Preprostost, na katero smo že zdavnaj pozabili in jo nehali ceniti oziroma v njej uživati.
V Gorenjskem glasu vabimo tekače in kolesarje. Drugih zmožnosti za sedaj še nimamo. Obe zvrsti športne rekreacije poleg pohodništva spadata med najbolj priljubljene v Sloveniji, zato sta v nekakšni prednosti pred na primer plavanjem, smučanjem in drugimi aktivnostmi, ki so najbolj dostopne najširšemu krogu ljudi.
Gorenjski glas bo v sodelovanju z atletskim klubom Kranj organiziral tečaj za začetnike in tiste, ki jim je tek postal skoraj vsakdanje opravilo. Vsak četrtek ob 18. uri se bomo dobili na stadionu, kjer nas bo čakal Marko Prezelj in nas s svojim znanjem popeljal v tekaški svet. Pomagala mu bosta tudi naš dolgoletni vaditelj, odličen tekač in poznavalec teka Janez Ferlic in občasno tudi Rožle Prezelj, naš olimpijec ter najboljši slovenski skakalec v višino.
Kolesarji pa ste vabljeni vsak torek ob 17. uri pred hišo Gorenjskega glasa na Bleiweisovi 4 v Kranju. V treh »jakostnih« skupinah bomo prekolesarili približno štirideset do sedemdeset kilometrov. Za dobro družbo in voljo je poskrbljeno že zdaj, saj tekaška in kolesarska sekcija delujeta že nekaj let. Pridružite se nam torej in se prepustite vsaj enkrat na teden športni rekreaciji oziroma aktivnemu prostemu času. Edini pogoj sta volja in 15 evrov plačane letne članarine. Za vse prijave in vprašanja smo na razpolago do 15. aprila na e-naslovu: braco@g-glas.si ali grega.flajnik@g-glas.si ali na tel. številkah 031/614 467, 031/382 625.