Pešci umirajo tudi na "zebrah"
Letos je v prometnih nesrečah umrlo že šest pešcev, od tega štirje na prehodih za pešce.
Kranj - V sredo je po Sloveniji stekla preventivna akcija za večjo varnost pešcev na slovenskih cestah, ki bo potekala do 12. februarja. Kot je na torkovi novinarski konferenci poudarila Mateja Markl iz Agencije za varnost v prometu, si želijo tudi s pomočjo akcije zmanjšati število udeleženih pešcev v prometnih nesrečah na nacionalni in lokalni ravni. Poudarila je še, da pešci za svojo varnost lahko naredijo največ sami z uporabo odsevnih teles, vozniki pa naj bodo strpni in prilagodijo hitrost vožnje predvsem v naseljih.
Ivan Kapun z Generalne policijske uprave je napovedal, da se bo policija v času akcije posvetila predvsem nadzoru nad ravnanjem pešcev in voznikov na območjih prehodov za pešce v strnjenih naseljih, saj je letos umrlo že šest pešcev, od tega kar štirje na prehodu za pešce. Hkrati je opozoril, da morajo tako kot vozniki tudi pešci upoštevati prometna pravila.
Pešci sodijo med najranljivejše skupine v cestnem prometu, zanje pa so najbolj kritični prav zimski meseci. Še posebej ogrožena je starostna skupina nad 64 let, najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na posledice nesreč z udeležbo pešcev, pa je hitrost vozila. Ob trku z vozilom, ki vozi trideset kilometrov na uro, bodo rane pešca največkrat lažje, že pri 18 km/h višji hitrosti pa bo verjetnost, da bo pešec umrl, kar 50-odstotna. Prav zato so se v Slovenski kolesarski mreži pridružili pobudi Evropske kolesarske federacije o zmanjšanju omejitve hitrosti v naseljih s 50 na 30 km/h, je pojasnil Janez Bertoncelj iz Slovenske kolesarske zveze. Z zmanjšanjem omejitve hitrosti si ne želijo zgolj zmanjšati dejavnika tveganosti smrtne rane in omiliti teže ran pešcev in kolesarjev, temveč tudi zmanjšati vse druge stroške, ki zaradi nesreče nastanejo.
Pobudo Slovenske kolesarske mreže je pozdravil tudi direktor agencije za varnost v prometu Ljubo Zajc, ki je dejal, da smo v zadnjem desetletju uspešno prepolovili število umrlih pešcev, do leta 2022 pa želijo njihovo število spet zmanjšati za polovico.