Za hlod oreha nekaj manj kot tri tisoč evrov

Gorenjski lastniki gozdov so tudi letos sodelovali na licitaciji visoko vrednega lesa na avstrijskem Štajerskem, kjer pa so glede na prejšnja leta dosegli nižje cene. Še najbolj je bil zadovoljen Valentin Slivnik iz Podhoma, ki je za hlod domačega oreha dobil skoraj tri tisoč evrov. V četrtek se je zaključila tudi tradicionalna, že sedma licitacija lesa v Slovenj Gradcu.

Najvišje cene gorenjskih hlodov na licitaciji v Grosswilfersdorfu: * leto 2010: Ivan Guzelj od Sv. Barbare – gorski javor: 8.640 EUR/m3 * leto 2011: Milan Dolenc iz Loma nad Volčo – gorski javor: 7.680 EUR/m3 * leto 2012: Janez Dolinar iz Podgore – gorski javor: 5.143 EUR/m3 * leto 2013: Valentin Slivnik iz Podhoma – domači oreh: 2.475 EUR/m3 V četrtek se je z dnevom odprtih vrat končala tudi sedma dražba najkakovostnejšega lesa v Sloveniji, ki sta jo v sodelovanju z zavodom za gozdove v Slovenj Gradcu pripravila Društvo lastnikov gozdov Mislinjske doline in Zveza lastnikov gozdov Slovenije. Na dražbi je bilo 1.597 hlodov, neprodanih je ostalo samo nekaj več kot 40 hlodov, druge je pokupilo 25 kupcev, večinoma iz Avstrije, Nemčije, Italije in Švice, letos prvič tudi iz ZDA. Lanske rekordne cene niso presegli, najdražji pa so bili tudi tokrat hlodi gorskega javorja in oreha.

Gorenjski lastniki gozdov se že sedem let udeležujejo licitacije v Grosswilfersdorfu na avstrijskem Štajerskem, sodelovali so tudi na letošnji, ki sta jo štajerska gozdarska zveza in kmetijsko gozdarska zbornica pripravili že trinajsto leto zapored. Medtem ko je na lanski 389 lastnikov gozdov ponujalo 1.193 hlodov skupne prostornine 997 kubičnih metrov, je bila letos udeležba skromnejša – sodelovalo je 167 prodajalcev s 369 hlodi skupne prostornine 322 kubičnih metrov. V ponudbi so bili hlodi štirinajstih drevesnih vrst, med njimi je bilo največ listavcev. Na dražbi so prodali vse z izjemo enega, povprečna cena je bila 352 evrov za »kubik« in je bila za trideset evrov nižja od lanskega povprečja. Najvišjo ceno – 2.789 evrov za »kubik«, je dosegel gorski javor, mejo tisoč evrov za kubični meter pa je preseglo trinajst hlodov, med njimi je bilo deset hlodov oreha in trije hlodi gorskega javorja.

Za nakup hlodov se je potegovalo 17 kupcev, lani kar 31. Izvor kupcev ni javno znan, največ jih prihaja iz Srednje Evrope, najboljši predvsem iz Nemčije, Danske in iz skandinavskih držav, ki praviloma tudi pokupijo največ vredne hlode. V teh deželah nimajo takšnega lesa, imajo pa najbolj razvito tehnologijo predelave kakovostnega lesa v izdelke in polizdelke. Letos je bilo za razliko od prejšnjih let bistveno manj domačih kupcev, ki so običajno pokupili povprečne in podpovprečne hlode. Kupci les najvišje kakovosti večinoma namenjajo za najdragocenejše izdelke, les slabše kakovosti pa razžagajo in ga porabijo za masivno pohištvo ter za vidne in nosilne elemente.

Gorenjski lastniki gozdov so pod okriljem Društva lastnikov gozdov Gorenjske tokrat sedmič sodelovali na dražbi na avstrijskem Štajerskem. Pri izbiri primernih dreves so jim svetovali člani društva, ponekod tudi krajevno pristojni gozdarji s tovrstnim znanjem, nekaj znanja pa so si kmetje pridobili tudi z obiskom licitacij. Za zbiranje hlodov po Gorenjskem in za prevoz je poskrbel Jure Meglič iz Strahinja. Petindvajset lastnikov gozdov z Gorenjskega in še dva z območja Cerkna je na dražbi ponudilo 42 hlodov, med katerimi je bilo največ gorskega javorja in oreha, precej manj gorskega bresta in hruške, nekaj pa je bilo tudi hlodov velikega jesena in slive. Med trinajstimi hlodi, ki so presegli mejo tisoč evrov za kubični meter, so bili trije z Gorenjskega. Najvišjo ceno, 2.475 evrov za kubični meter, je za 4,10 metra dolg hlod domačega oreha premera 62 centimetrov prejel Valentin Slivnik iz Podhoma. Kot je dejal, je pričakoval dobro ceno, okrog 1.500 evrov za »kubik «, ne pa tako visoke. Ima še petnajst orehov, dva med njimi sta tudi dobre kvalitete, vendar sta še premalo debela, da bi jih lahko že ponudil na licitaciji. Janez Repnik iz Vrhpolja pri Kamniku je za 3,8 metra dolg oreh premera 65 centimetrov dobil 1.470 evrov za »kubik«. »Glede na cene iz prejšnjih let sem pričakoval malo višjo ceno, a tudi na trgu s kvalitetnim lesom se očitno pozna kriza,« je dejal in dodal, da je na licitaciji kljub temu dosegel višjo ceno, kot so mu sicer ponujali odkupovalci. Tudi tretji gorenjski hlod, ki je na licitaciji presegel tisoč evrov za »kubik«, je bil hlod domačega oreha, Robert Kropivnik iz Cerkelj je za tri metre dolg oreh premera 60 centimetrov prejel 1.150 evrov za kubični meter. »S ceno sem zadovoljen, na prostem trgu zanj ne bi iztržil toliko,« je dejal in dodal, da imajo še en kvaliteten oreh, a ga ne bodo posekali, dokler bo delal dobro senco.

»Letos je bila ponudba lesa precej slabša kot lani, na kar so vplivale slabe jesenske razmere za delo v gozdu pa tudi pričakovano nižje povpraševanje po lesu slabše in povprečne vrednosti, hkrati pa je bilo pričakovanje kmetov (prodajalcev) glede na dosežene cene v preteklih letih večje,« je po razglasitvi rezultatov dražbe dejal Tomaž Polajnar, revirni gozdar zavoda za gozdove in član Društva lastnikov gozdov Gorenjske, in dodal, da je bila dosežena nižja povprečna cena posledica slabše kvalitete ponujenih hlodov in manjšega števila hlodov izjemne kakovosti. Med kupci je zelo upadlo zanimanje za hlode za razrez in za hlode slabše kakovosti. Najvišje cene sta dosegla gorski javor in domači oreh, vendar nižje kot lani. Cenovno se vsa leta dobro drži hrast, vrednost češnje je povsem padla, zelo slabo se prodaja veliki jesen, pri iglavcih je le nekaj hlodov preseglo normalno prodajno ceno. »Les najboljše kakovosti se še vedno splača prodajati na licitacijah, vendar je zdaj tudi kupna moč trgovcev na licitacijah slabša, kot je bila pred leti,« je dejal Tomaž Polajnar in dodal, da so gorenjski lastniki na dražbi prodali vse hlode in dosegli skoraj za sto evrov višjo ceno od povprečja dražbe ter tudi najvišjo ceno pri gorskem brestu, domačem orehu in slivi, kljub temu pa večina z izkupičkom glede na pretekla leta ni bila zadovoljna.

In kakšno je sporočilo licitacije? »Lastnikom se splača vlagati v kakovost in si prizadevati za čim boljši izkoristek rastišč, licitacija pa je priložnost, da pridobijo iz gozda višji dohodek,« je dejal Tomaž Polajnar in dodal: »Med lastniki gozdov, še zlasti med mlajšimi, narašča zanimanje za ekonomsko svetovanje, ki postaja vse bolj celovito. Svetovanje ni omejeno le na pripravo lesa in na prodajo, ampak vključuje tudi nasvete o strategiji gospodarjenja z gozdom, o izbiri čim boljše tehnike in tehnologije, pravega časa sečnje in izvajalcev del v gozdu, o izvedbi gozdno gojitvenih del, ...«

Drevesna vrsta

Število hlodov

Število ponudb

Povprečna cena (eur)

Najvišja cena (eur)

Jablana

2

4

303

358

Gorski javor

86

34

322

2.789

Breza

4

6

104

242

Hruška

25

48

212

472

Hrast

117

575

356

626

Jesen

18

35

126

414

Smreka

8

21

171

363

Češnja

1

1

50

50

Macesen

14

58

264

631

Lipa

1

1

65

65

Brest

23

37

200

518

Oreh

62

148

638

2.475

Beli bor

2

3

95

98

Sliva

6

9

128

282

Skupaj

369

1.180

352

2.789

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / sreda, 21. november 2007 / 07:00

Več previdnosti

Med vožnjo v zimskih razmerah mora biti stopnja previdnosti pri voznikih še višja kot sicer, saj je težko predvideti, kako se bo avtomobil obnašal na primer ob naglem zaviranju.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Za hlod oreha nekaj manj kot tri tisoč evrov

Gorenjski lastniki gozdov so tudi letos sodelovali na licitaciji visoko vrednega lesa na avstrijskem Štajerskem, kjer pa so glede na prejšnja leta dosegli nižje cene. Še najbolj je bil zadovoljen Vale...

GG Plus / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Žiri in Žirovci skozi čas

V drugi polovici 20. stoletja je veljala enačba: Žiri so Alpina in Alpina so Žiri. Tudi sicer so podobo Žirov v minulem stoletju določali predvsem čevlji in čipke. Nova razstava v Muzeju Žiri pa nazor...

Kronika / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Pešci umirajo tudi na "zebrah"

Letos je v prometnih nesrečah umrlo že šest pešcev, od tega štirje na prehodih za pešce.

Šenčur / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Prebačevski gasilci bodo zidali

Prostovoljno gasilsko društvo Prebačevo-Hrastje namerava letos zgraditi prizidek h gasilskemu domu, s čimer bodo rešili prostorsko stisko.

Zanimivosti / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Dobrodelni bazar v domu upokojencev

Kranj - V Domu upokojencev Kranj so se ob sodelovanju stanovalcev in zaposlenih odločili pomagati ljudem, ki so jih razmere prisile v stanje, v katerem brez pomoči težko (pre)živ...