Eksplozivne knjige in revije
Nova revija je bila nekoč pojem intelektualne opozicije bivšemu sistemu. Debelo revijo, ki je vsakič izšla v obsegu knjige, so ljudje čakali tako nestrpno, kot bi šlo za običajno tedensko revijo, natisnjeno v barvah in na luksuznem papirju. Ampak v Novi reviji ni bilo fotografij in še manj barv. Samo udarni zelo strokovni teksti, ki so zabijali žeblje v krsto propadajočega sistema. To so bili časi, ko so knjige in takšne revije, kot je bila Nova revija, opravljale funkcijo, ki jo imata običajno dnevno časopisje in tedenski tisk. Večina tega tiska zaradi cenzure ni mogla normalno poročati o perečih problemih, zato so se aktualnopolitične vsebine selile v literarne revije in knjige. Verjetno ni treba posebej pisati o znameniti 57. številki Nove revije, daleč najbolj udarni številki v vsej zgodovini njenega izhajanja.
Ampak vse te zasluge za narod reviji niso pomagale, da na začetku letošnjega leta proti Založbi Nove revije ne bi bil uveden stečajni postopek. Založba je bila na seznamu davčnih neplačnikov, po različnih ocenah se je znesek neplačanih davkov gibal med 500 tisoč in milijonom evrov.
Kje so vzroki, da ljudje nenadoma niso več brali revije, s pomočjo katere so se osamosvojili? Morda v tem, da revija v novih časih ni več znala nastavljati ogledala vsem političnim opcijam in se je jasno opredelila za podporo le eni od njih? Verjetno je kakšnega od odgovorov mogoče iskati tudi v spremenjenih bralnih navadah, saj danes ljudje še dnevnega časopisja ne berejo več. V krizi se ljudje najprej odpovejo kulturi in Nova revija je bila kulturna revija. Ampak najhujši udarec je revija doživela ravno s strani tistih, ki jim je v svoji zadnji fazi najbolj služila. Ko so se v založbi odločili za projekt Zgodovinski atlas, niso slutili, da jim bo hrbet obrnila slovenska desnica. Po poročanju Reporterja je Založba Družina zaradi po njenem mnenju zavajajočega pogleda na zgodovino atlas umaknila iz svojega prodajnega programa, zaradi česar naj bi prodali okoli 5000 izvodov manj. Po mnenju Družine je v atlasu obdobje druge svetovne vojne prikazano skozi komunistične oči, saj so domobranci predstavljeni kot kolaboranti, OF kot osvobodilno gibanje, o zločinih in terorizmu Komunistične partije pa ni besede.
Bertold Brecht je nekoč zapisal: »Knjiga je orožje, vzemi jo v roke.« In naše knjige so res eksplozivne. Potem, ko je desnica podstavila dinamit pod Zgodovinski atlas, ga je zdaj še pod novi Slovar slovenskega knjižnega jezika, saj v Zavodu za družino in kulturo bralce pozivajo, naj odpovedo naročila na slovar. Projekt Cankarjeve založbe je zanje sporen, ker pod pojmom družina ni več zapisano, da je to »skupnost zakonskega para z ali brez otrok«, ampak je zdaj »skupnost enega ali obeh staršev z otrokom, otroki«. Pred nekaj dnevi so v Vatikanu škofi, zbrani na sinodi z vsega sveta, zaustavili prizadevanja papeža Frančiška, da bi Katoliško cerkev odprl za vnovično poročene ločence in homoseksualce. Struja, ki v Vatikanu brzda liberalnega papeža, ima očitno v Sloveniji dobre privržence.