V Kranju sprejeli proračun
Na sredini seji mestnega sveta Kranj so sprejeli letošnji občinski proračun, ki predvideva 66 milijonov evrov odhodkov, kar pomeni skoraj enajst milijonov evrov zadolževanja.
Kranj – Po precej vroči polemiki, v kateri so opozicijski svetniki na čelu z Igorjem Velovom županu Mohorju Bogataju in kranjski občinski upravi očitali potratnost zlasti pri stroških za protokol, za proslave in prireditve, za odvetniške storitve in nakupe zemljišč (zlasti za parcelo na Zlatem polju), so kranjski mestni svetniki z večino (21 za in 9 proti) sprejeli proračun za letošnje leto. Od 24 predlaganih amandmajev (kar 22 jih je predlagalo devet svetnikov iz štirih svetniških skupin), so sprejeli enega, vse druge pa so zavrnili.
Tako naj bi imela kranjska občina v tem letu okoli 55 milijonov evrov prihodkov, ker pa načrtujejo okoli 66 milijonov odhodkov, naj bi se za razliko zadolžili. »Pred sprejetjem proračuna smo imeli veliko usklajevanj tako s koalicijskimi kot opozicijskimi svetniki, vsi so bili seznanjeni z glavnimi projekti, ki jih načrtujemo v tem letu. Proračun je bil v veliki meri naravnan na izvajanje pogodb iz preteklosti, ki jih skušamo realizirati. Zmanjšati želimo le investicije v staro mestno jedro, pri čemer smo se uskladili s KS Center, z ministrstva pa smo dobili zagotovilo, da bomo evropska sredstva, namenjena tem investicijam, lahko dobili tudi v letu 2012, in da ta denar ne bo izgubljen,« je po seji poudaril kranjski župan Mohor Bogataj, ki je zavrnil obtožbe o večjih stroških za občinsko upravo in dodatnem zaposlovanju. »Dejstvo je, da se občinska uprava že v tem letu zmanjšuje s 127 na 119 zaposlenih, do konca mandata pa se bo številka še zmanjšala. Tudi vozni park imamo sedaj skromnejši, kot je bil, edina večja investicija bo ogrevanje MO Kranj, saj nam dobavitelj, Sava Kranj, prekinja dobavo energije,« je povedal župan Bogataj, vodja oddelka za finance Mirko Tavčar pa je dodal, da je kar 27 milijonov evrov načrtovanih za investicije, od tega največ za komunalno infrastrukturo oziroma 2. fazo projekta Gorki, kar tri milijone. Kar 2,4 milijona evrov bo potrebnih za dokončanje obnove gradu Khislstein, več kot 2 milijona pa za začetek delovanja knjižnice.
Zaradi slabega odziva na razpis koncesije za opravljanje dejavnosti predšolske vzgoje so se na občini odločili, da iz programa predvidenih prodaj nepremičnin umaknejo prodajo dela stavbe nekdanje ekonomske šole in vseh drugih nepremičnin, ki so vezane na predšolsko vzgojo, poleg tega pa ne bodo prodajali zemljišč, namenjenih za transformatorske postaje, pa tudi ne zemljišča pred mostom čez Kokro, ki bi se sicer prodajalo na dražbi.