Obljubila sta si večno zvestobo
Turistično društvo Bohinj je že dvainšestdeseto leto v okviru Etno vikenda v Bohinju organiziralo tradicionalno Kmečko ohcet. Organizator Jure Sodja nam je povedal, da se je v vseh teh letih spreminjala le lokacija dogajanja. Letos je bila Ohcet tako Pod skalco v Ribčevem Lazu.
Kmečka ohcet v Bohinju je turistično-folklorna prireditev, ki prikazuje stare, tradicionalne življenjske navade prebivalcev Bohinja, med katerimi imajo ženitovanjski običaji še posebno mesto.
Pred poroko je obiskovalce ogreval ansambel Lunca, v poroko pa jih je popeljal harmonikarski orkester Glasbene Šole Simona Bučarja. Dogodek sta povezovala voditelja Radia Veseljak Majda Grošelj in Žiga Deršek.
Poroka je imela štiri dejanja. Bila je lep prikaz sklenitve zakona po starih ženitovanjskih običajih. Na sobotno popoldne ste lahko podoživeli čas, ko se je moral ženin za nevesto še res potruditi in obljubiti, da jo bo večno ljubil in ji bo zvest celo življenje. Jezik je bil star bohinjski. Cesto na mostu so zaprli celo za eno uro, zaradi šrange. Letos žal ni bilo pravega para, ki bi se želel poročiti v sklopu prireditve, zato so za 'ohcet' poskrbeli igralci KUD-a Triglav Srednja vas. Do danes pa se je na bohinjski Kmečki ohceti poročilo dvajset pravih parov.
Predstava oziroma 'ohcet' se je začela na nevestinem domu. Tja so se z okrašenimi vozovi in vpreženimi konji pripeljali ženin in njegovo spremstvo. Neveste niso dobili kar tako, za njo so morali lepo prositi in marsikaj obljubiti. Ko je družina nevesto predala ženinu, se je povorka s konji odpravila proti cerkvi sv. Janeza Krstnika. A ni šlo tako zlahka. Na mostu jih je pričakala šranga. Mlada moška družba je zlivala 'kozarčke rujnega', ženin je moral odgovarjati na vprašanja, cena neveste je bila visoka. A ker se ženin ni dal in ni bil dovolj pozoren, so mu nevesto ugrabili. Šele ko je nakazal dovolj mošnjičkov zlatnikov, so mu jo vrnili. Vaški mladinci so ženinu in nevesti zaželeli obilja vsega, predvsem dolgega življenja. Proti cerkvi so ženitno povorko z glasbo pospremili harmonikarji Glasbene šole Simona Bučarja. Ko sta fant in dekle postala mož in žena, je sledil obisk ženinovega doma, potem pa gostija in ples – prava veselica. Najprej pa je prišel na vrsto znameniti prvi svatbeni ples zakoncev.
'Ohcet' ni bila bogata, ni bila ekstravagantna, bila je enostavno preprosta in lepa, kot se spodobi za kmečke prebivalce Bohinja.
Po odigrani 'ohceti' se je prizorišče spremenilo v plesišče in letos so se prvič vsi, ki so jih srbele pete, lahko zavrteli na lesenem podu. Vse do ene ure zjutraj je za glasbeno zabavo skrbel ansambel Storžič. Nastopajoči so bili pravi balzam narodno-zabavne glasbe.