Lani in letos rekordna rast
Proizvodnja v poljanskem Polycomu se je jeseni 2008 zaradi svetovne gospodarske krize skoraj ustavila, že lani pa so dosegli rekorden promet, tako bo tudi letos. Nova tovarna v Dobju nared leta 2013, znova tudi zaposlujejo.
Poljane – Lani je Polycom Škofja Loka, ki je že dolgo v Poljanah, praznoval 25-letnico ustanovitve. »Praznovali smo v času, ko je šlo že na bolje, sicer ne bi imeli česa praznovati,« poslovanje podjetja v času gospodarske krize pojasnjuje direktor Iztok Stanonik. Podjetje bo prihodnje leto začelo graditi novo tovarno.
Za Polycomom so težki časi. Kako ste preživeli gospodarsko krizo?
»Oktobra 2008 so kupci stornirali skoraj vsa naročila v samo dveh tednih. Tako smo mesec kasneje delali s polovično močjo, decembra še manj. Na srečo se je potem trend v Nemčiji in Franciji, zaradi spodbud avtomobilski industriji, obrnil, kar je pozitivno vplivalo tudi na naše delo. Kljub temu smo morali jeseni 2008 odpustiti 25 sodelavcev od skupno 125 zaposlenih. Čez pol leta smo jih začeli spet zaposlovati.«
Polovico leta pa je podjetje poslovalo 'v leru'?
»Da. Počistili smo vse nepotrebne stroške in začeli iskati nove kupce. To je bil naš glavni cilj v letu 2009. Naši kupci so sicer v avtomobilski industriji, prodajamo prvim ali drugim dobaviteljem. Od krize naprej ta industrija menja aluminijaste dele za plastične, kar je priložnost za nas in za naše znanje. Zelo pomembno vlogo v naši proizvodnji imajo tudi izdelki za elektroindustrijo ter na področju malih gospodinjskih aparatov.«
Ali večino proizvodov prodate v tujino?
»Za zdaj izvozimo približno 65 odstotkov proizvodnje, ta odstotek pa stalno narašča.«
Ob nastopu krize so se tuja podjetja zaprla, zadnje leto pa ste izvozniki v primerjavi s podjetji, ki delujejo zgolj na slovenskem trgu, na boljšem.
»Res je. Leta 2009 je naša realizacija padla z 9,6 na osem milijonov evrov. Imeli smo celo srečo, da je nekaj naših nemških konkurentov propadlo in smo jeseni tega leta že lažje zadihali. Tega leta smo vse sile usmerili v razvoj, novi izdelki so bili nared za leto 2010. Tako smo lani že dosegli 10,8 milijona evrov prihodkov in tako presegli tudi rekordno leto 2008. Ob približno 25-odstotni rasti smo realizirali tudi dvesto tisoč evrov dobička, drugače od leta prej, ko je ta znašal le 15 tisoč evrov.«
Kakšne načrte ste si zastavili za letos? Je naročil dovolj?
»Načrtujemo od deset- do 15-odstotno povečanje prodaje. Pri nas je načrtovanje prodaje sicer lažje opravilo, saj pri izdelkih, ki smo jih razvijali lani, letos žanjemo rezultate. Letošnji razvoj pa se bo poznal prihodnje leto. Verjamem, da bo prihodnje leto za približno 1,5 do dva milijona evrov novih proizvodov. V razvoj sicer vlagamo 1,6 odstotka prometa.«
Pred nastopom krize ste se ubadali s pomanjkanjem prostora, kdaj se boste selili v Gospodarsko cono Dobje, kjer vas čaka zemljišče?
»Konec leta 2008 naj bi začeli gradnjo. Na srečo je občina zamujala s pripravo zemljišč, saj bi ta investicija v tistem času pokopala Polycom. Prave aktivnosti za novogradnjo so se začele konec lanskega leta, sedaj pripravljamo dokumente, prihodnje leto bomo začeli graditi. Če le ne bo znova nastopila kriza, se selimo leta 2013. Investicija je vredna pet milijonov evrov.«
Po prvotnih načrtih naj bi sedanjo tovarno prodali.
»Tu naj bi za nami uredili trgovski center, vendar so tudi ti načrti zaradi krize propadli. Mi bomo na tem mestu obdržali prostor za montažo sklopov.«
Ali imate z občino podpisano pogodbo o nakupu zemljišča?
»Glavne pogodbe še ne. Želijo, da bi se hitro preselili, vendar na takšno klavzulo mi ne pristajamo.«
Danes imate 115 zaposlenih, koliko vas bo čez pet let?
»Danes z manjšim številom zaposlenih naredimo več, poleg 115 sodelavcev nam povprečno pomaga tudi deset študentov. Stalno tudi dodatno zaposlujemo. Z zaposlovanjem nimamo težav, najbrž tudi zato, ker minimalnih plač pri nas ne poznamo. Čez pet let, ko bomo praznovali 30-letnico Polycoma, pričakujem, da nas bo okoli 160 sodelavcev, ustvarili bomo 16 milijonov evrov prihodkov. V izvoz bo šlo približno devetdeset odstotkov proizvodnje.«