S posekom se je odprl pogled na grad
Posek gozda okrog Starega gradu v Smledniku je izvedla družina Lazarini kot lastnica gozdov, Turistično olepševalno društvo Smlednik pa bo tudi letos nadaljevalo z obnovo grajskih ruševin.
Smlednik – Ruševine Starega gradu v Smledniku veljajo za enega biserov srednjeveške gradnje, ki je ostal ne prezidan. Turistično olepševalno društvo Smlednik že od svoje ustanovitve naprej, predvsem pa v zadnjih letih s pomočjo Občine Medvode in strokovnjakov restavrira ruševine. Gre za zahteven projekt, ki ga peljejo v več fazah.
»Pred dvema letoma je bila končana prva faza obnove. Zaključen je bil jugozahodni del, ki je omogočil, da grad danes vidimo kot mogočno utrdbo, ki je stala na tej izjemni strateški legi,« je uvodoma povedala Irena Smole, podpredsednica TOD Smlednik. Veliko je bilo narejenega tudi lani, vključno z dozidavami in čiščenjem obzidja ter urejanjem spodnjega platoja. Dela so potekala tudi še decembra, ko so ob stolpu, ki je izredno krušljiv, zaradi padanja kamenja postavili varovalno ograjo z opozorilnimi znaki. Prva dela v tem letu pa so opazna tudi iz doline. Na razvaline Smledniškega gradu je odslej precej bolj veličasten pogled. Potekal je namreč panoramski posek drevja, ki ga je izvedla družina Lazarini, lastnica gozdov okrog gradu. Pri koordinaciji in čiščenju površin je sodelovalo tudi TOD Smlednik.
V TOD Smlednik imajo velike načrte tudi za letos. »Pred nami je še veliko dela. Potrebno bo izvesti izkop sond, iskali bomo najboljšega ponudnika za pozidavo vzhodnega obrambnega zidu. Po predhodnih arheoloških raziskavah bo potrebno odstraniti vse odkruške in očistiti temelje, potem pa se bo glede na obseg razpoložljivih sredstev pozidal četrti vogal obrambnega zidu. Pridobiti bo potrebno predračuna za sanacijo stolpa in pridobitev konservatorskega načrta ureditve stolpa, kar je pogoj za sodelovanje na razpisih za evropska sredstva,« je pojasnila Smoletova.