Cvetoče drevo - središče vrta
Drevo ob hiši je že v preteklosti imelo velik pomen. Ščitilo je dom s svojo senco poleti, varovalo je hišo pred nevihtami in drugimi vremenskimi nevšečnostmi.
Spomladi, ko je zacvetelo, pa je bilo najlepši okras. Cvetoča češnja, jablana, ali pa lipa, ki je s svojim vonjem privabljala številne čebele. Drevo je privilegij, šele po nekaj letih, ko doseže svojo višino, služi svojemu namenu. Kadarkoli se odločite zanj, vedite, da boste v nekaj letih imeli želeno senco in nekaj cvetja. Vsako drevo zahteva veliko prostora, zato pri načrtovanju o tem razmislite. Idealno je zasaditi drevo tam, kjer nimate ideje, kako zapolniti velik prazen prostor. Ob njem je lahko še prostor za grmovnice, ki po barvi cvetja lahko dopolnjujejo drevesno cvetje. Na primer japonska češnja in magnolije. Pri nakupu se moramo ravnati po okrasnih lastnostih in tudi po hitrosti rasti. Vrt naj bo skladno oblikovan, to pomeni, da pazimo pri izbiri, kako se bodo grmovnice razraščale, sicer nas čaka veliko obrezovanja, kar je škoda. Drevesa in grmi so lahko povezava med hišo in zelenjavnim vrtom. Oblikujejo prehod med ostrimi stenami hiš in mehkobo vrta. Lahko označuje dovoz, dvorišče, prehod v bolj intimen del vrta, kjer so miza in klopi za poletna posedanja. Zelena zavesa je lahko tudi naravna meja med hišami in ozadje cvetočim grmovnicam. So tudi idealna zaščita pred hrupom in onesnaženjem pred cestnim prahom.
Za majhne vrtove je primerna posaditev drevesa kar v posodo. Danes je kar nekaj izbire. Tako posajeno drevo prezimi na prostem, posodo lahko postavite tudi na balkone večstanovanjskih hiš. Navadno so v posode posajena drevesa manj zahtevnih lastnosti, ki dobro prenašajo hude zime. Najmanj zahtevni so iglavci in necvetoča drevesa. Pri sajenju upoštevajmo večletno bivanje rastline in naj bo posoda velika za več let. Najboljši so glineni lonci, ki so porozni in skozenj prihaja zrak do korenin. Plastične posode so manj primerne, ker zemljo močno segrejejo. Posode je treba napolniti s posebno zemljo za grmovnice v posodah. Naj stoji tudi na podstavku, da nima neposrednega stika s tlemi.
Pod drevesi je idealen prostor za čebulnice. Okrog debla prekopljete zemljo v obliki kroga, ne širšega od petdeset centimetrov in posadite čebulnice. Najbolje narcise čimbolj zgodnje sorte, da zacvetijo, še preden se drevo olista. Tako bo prostor lep zgodaj spomladi, kasneje, ko se listi narcis posušijo, pa lahko med čebulice posadite enoletnice, na primer tagetes, tako bo prostor lep do pozne jeseni. Narcis je res ogromno sort, od nizkih do zelo visokih, od zgodnjih do zelo poznih. Številne barvne kombinacije lahko ustvarite, čeprav najbolj do izraza pride ena vrsta. Za lepoto cvetov poskrbite tudi po cvetenju: pustite liste, da se vsaj na polovico posušijo, ker takrat nabirajo moč za naslednjo sezono.