Obisk akvarija
Po Carigradu smo se gibali večinoma peš. Metro smo uporabili mogoče dvakrat. Zanj sicer potrebujete t. i. Istanbul Card (dobili smo informacijo, da slednje po novem mesečno menjajo), ki jo kupite pri najbližjem trafikantu v bližini postaj – eni vam nanjo lahko tudi naložijo denar, ne manjka pa avtomatov za polnjenje kartice na samih postajah. Vedno se tudi najde kdo, ki vam priskoči na pomoč, če vam rokovanje z avtomatom ne gre ravno dobro od rok. Smo pa na dan prihoda in odhoda od letališča do hotela in nazaj vzeli poseben transfer oziroma prevoz, cena je bila pa tudi sprejemljiva. Metro sicer z novega letališča do Carigrada sedaj že vozi, a ko smo pred prihodom na spletu prebirali komentarje, je kar nekaj prestopanj in bi verjetno to opcijo izbrali kot zadnjo. Ali če bi si zadali poseben izziv ...
Ob tokratnem obisku Carigrada smo se odločili, da obiščemo akvarij. Na postaji Marmaray Sirekci smo sedli na metro do postaje za Florya Akvaryum. Minutko ali dve peš in že smo bili pred vhodom v akvarij. Ta je zasnovan tako, da se vse vrti okoli enega velikega bazena, posameznih tematskih sklopov, kjer sta tudi deževni pragozd s piranjami in dežela pingvinov.
Sicer so nas na to opozorili že doma, a vseeno je dekletu na blagajni uspelo in nam je poleg vstopnice za akvarij, ki je stala štiristo turških lir, prodala še simulacijo helikopterskega preleta nad Carigradom, kar je pomenilo še dodatnih sto lir. Skupaj je tako ena vstopnica za odrasle stala petsto turških lir, kar je 25 evrov.
Carigrajski akvarij sicer spada med večje na svetu. V njem je kar sedem tisoč kubičnih metrov vode, glavni bazen pa je zasnovan tako, da ga obiskovalci najprej vidijo od zgoraj, potem pa na poti do spodnjega nadstropja srečajo še marsikaj zanimivega, manjše in večje akvarije v stropu, po stenah, v spodnjem nadstropju pa potem lahko vidijo, kaj vse plava v velikem akvarijskem bazenu in tudi njegovo dno. Sploh prozorni akvarijski tuneli, polni različnih rib, so posebno doživetje.
Če imate majhne otroke, potem je ob obisku Carigrada akvarij na primer na deževen ali vetroven dan idealna rešitev, je pa res, da bi za štiričlansko družino z otroki, ki so starejši od dveh let, vstopnina znesla od petdeset do sedemdeset evrov. Priporočam nakup vstopnic na spletni strani akvarija, ker so vseeno cenejše, ni pa kakšne velike razlike med cenami vstopnic za otroke in odrasle. Zagotovo pa je manjša možnost, da vam pri blagajni mimogrede prodajo kakšno simulacijo v polomljeni angleščini, v smislu »greste ven in vidite«, ki vas morda sploh ne zanima. (Konec)