Kemija v stanovanju
"Ljudje samo v enem letu spravimo vase od pet do šest kilogramov strupov s hrano, zrakom, preko kože s čistili in obleko," je poudarila Monika Brinšek in ponudila alternativo. Naravna čistila, ki jih pripravimo doma ...
Pod okriljem Kulturno-umetniškega društva Bitnje deluje krožek Zdravo življenje, ki ga vodi Tatjana Muraja Oblak. »Ta krožek imamo letos prvič, pridružil se je drugim študijskim krožkom, ki v KUD Bitnje potekajo že sedem let in jih podpira Andragoški center Slovenije (ACS). Pri ACS sva se z Matejo Arhar tudi izobrazili za mentorici,« je povzela Tatjana Muraja Oblak. V krožku Zdravo življenje se srečujejo februarja in marca vsak torek ob 17. uri. Srečanja so v Gasilskem domu v Bitnjah, so brezplačna in odprta za javnost. »Na začetnih srečanjih smo udeleženci sami odprli teme, ki nas zanimajo v zvezi z zdravim življenjem, kar je namen študijskih krožkov; da torej udeleženci začnejo sodelovati in tudi svoje izkušnje in znanja posredujejo drugim. Največ se je pojavilo prošenj, da bi obravnavali zdravo pridelavo hrane, tako bomo 15. marca gostili Moniko Brinšek, članico Društva za zdrav osebnostni razvoj Radovljica, kjer vodi študijske krožke že petnajst let in obenem članico Društva Ajda Gorenjska, ki promovira biodinamično pridelavo. Naslednji torek, 22. marca, bo prišel agronom Luka Kužnik iz Kluba Gaia, ki bo svetoval o obrezovanju, cepljenju sadnega drevja in rezu okrasnih rastlin,« je povedala sogovornica.
Prejšnji torek je bil krožek več kot dobro obiskan, Monika Brinšek pa je govorila na temo Kemija v stanovanju. »Ljudje samo v enem letu spravimo vase od pet do šest kilogramov strupov s hrano, zrakom, preko kože s čistili in obleko. Začne se že z vsakodnevnimi opravili; zjutraj s tuširanjem, ko nase nanesemo šampone, za katere se kot surovina uporablja nafta. Potem se nadišavimo z dezodoranti, ki večinoma vsebujejo tudi perspirante, zato da dlje časa lepo dišimo. Ženske imajo rade senčila za oči, ki se nanašajo v delu, v katerem so akupunkturne točke, s katerimi aktiviramo ženske organe,« je naštela nekaj primerov iz vsakdana Monika Brinšek, ki pa je predvsem predstavila alternativo: naravna čistila, njihovo uporabo in pripravo doma. »Pomivalno korito pomijete z notranjo stranjo limonine lupine, potem ko sok iztisnete. Če je okrog pipe vodni kamen, ga pokapljajte z limonovim sokom in zdrgnete s ščetko. Za pomivanje posode zmešate sok iz treh limon, 400 mililitrov vode, 200 gramov soli, 100 mililitrov belega kisa. Nekateri posodo perejo z otrobi, ki odlično topijo mast in ostanke hrane v posodi. Lesene deske za pripravo hrane speremo samo z vodo, če pa je deska mastna, jo speremo s pasto, ki smo jo naredili iz tople vode in sode bikarbone. Pasto damo v steklen lonček in jo imamo za večkrat. S to pasto očistimo tudi štedilnik. Za odmaščevanje odtokov pripravimo mešanico iz 150 gramov soli in 150 gramov sode bikarbone. Damo v odtok in prelijemo z dvema litroma vroče vode,« je ponazorila Monika Brinšek in, kot je še dejala, v vseh krožkih, ki jih vodi tudi sama, izhaja iz lastnih izkušenj, iz lastnega načina življenja …
Domač pralni prašek
V gospodinjstvih je velika poraba pralnih praškov, ki ga lahko naredimo kar doma; liter domačega praška vas bo stal trideset centov. Navodilo za pripravo je: marseillsko milo ali drugo naravno rastlinsko milo naribate in počasi vmešate v tri litre vroče vode, da se raztopi. Dodate veliko žlico sode bikarbone in pomešate. Še toplo, preden se začne strjevati, vlijete v plastično posodo (v stekleni ali kakšni drugi se strdi v kamen), v kateri naj ostane še nekaj prostora (idealno je en liter). Med ohlajanjem večkrat premešate. Ko se ohladi, dodate 20 do 30 kapljic eteričnega olja po lastni izbiri, ni pa nujno. Če želite še mehkejše perilo, dodate žlico belega kisa. Diši prijetno, po starih časih.