Tatjana Justin, predsednica kluba tajnic Gorenjske in tajnica predsednika uprave Elana (Foto: Anka Bulovec)

Kava in fikus odpadeta

Tajnica mora danes imeti predvsem zelo visoko raven znanja, pravi Tatjana Justin, predsednica Kluba tajnic Gorenjske. Obvladati mora dva tuja jezika, računalnik in poznati vsaj nekaj psihologije.

Katero je njeno osnovno vodilo pri delu? »Nasmeh in prijazna beseda odpreta še tako zaprta vrata … pa ne delaj drugim tistega, česar si ne želiš, da bi drugi storili tebi,« pravi Tatjana Justin.

Približno 50 članic Kluba tajnic Gorenjske se je pred kratkim zbralo že na svoji šestnajsti letni skupščini. Članice tega prostovoljnega združenja prihajajo z zelo različnih področij, tako iz gospodarstva kot javne uprave, šolstva, zdravstva in zasebnega sektorja. Srečujejo se enkrat na mesec. Kot pravi predsednica združenja Tatjana Justin, si na srečanjih izmenjajo izkušnje in naberejo nova znanja ter energijo za delo. V preteklem letu so se v okviru kluba izobraževale predvsem na področju javnega nastopanja, retorike in računalništva.

 

Kako je v teh časih s stereotipi o tajnici, kavi in fikusu, ki so morali biti včasih pred pisarno vsakega pravega direktorja?

»Kava in fikus odpadeta. Tajnica mora danes imeti predvsem zelo visoko raven znanja. Obvladati mora dva tuja jezika, računalnik in poznati vsaj nekaj psihologije. Vedeti mora, kako odreagirati v določeni situaciji. Vsi vemo, da nihče ni popoln, a se od tajnic pravzaprav vseeno pričakuje prav to – da so popolne.«

 

Zakaj so tajnice v glavnem ženske?

»Osebno mislim, da zato, ker moški ne morejo delati štirih stvari hkrati – odgovarjati na elektronsko pošto, se pogovarjati po telefonu, brskati po fasciklu in razlagati tistemu, ki stoji med vrati, naj samo malo počaka, ker ima šef ravno neko nujno delo …«

 

Se tudi v vašem poklicu pozna gospodarska kriza?

»Seveda, predvsem se pozna, da številnih podjetij ni več.«

 

Pa na vzdušju v podjetjih?

»Tudi. V teh časih smo tajnice še posebej kot nekakšni amortizerji, filtri med nadrejenimi in podrejenimi. Poskušamo usmerjati pozitivno energijo, na situacijo odreagirati tako, da je za vse prav. Kot na primer takrat, ko se kakšen delavec resnično razjezi in hoče takoj k direktorju, pa je tajnica tista, ki ga pomiri, preden stopi do nadrejenega in reče nekaj, kar bi kasneje obžaloval. Ali obratno, ko se razjezi šef in plane skozi vrata svoje pisarne …«

 

Katere so tiste težave, s katerimi se najpogosteje srečujete?

»Univerzalne so, takšne, kot jih imajo povsod drugod. Naše delo je zelo raznoliko. Pravzaprav ga je težko opisati, vse se dogaja sproti. Morda zato samo primerna šolska izobrazba ni dovolj za dobro tajnico. Moraš biti človek za to delo.«

 

 

Lahko naštejete tri glavne odlike dobre tajnice?

»Poštenost in doslednost, poslovna odličnost in sposobnost komunikacije. Pa lojalnost – ljudje, s katerimi delamo, nam morajo zaupati.«

 

Pri svojem delu se morate prilagajati raztegljivemu delovniku v podjetju. Kako usklajujete družino in službo?

»Z dobro voljo in energijo, predvsem pa z dobro organizacijo je mogoče uskladiti vse: družino, posel in prostovoljne dejavnosti. Moj delovnik se uradno začne ob 8. uri zjutraj in konča ob štirih popoldne, a se seveda prilagajam potrebam. Če je treba ob izrednih dogodkih službo podaljšati, pač ostanem do osmih zvečer. Ali do enajstih, če se tako obrne.«

 

Doma lahko pozabite na dogodke, skrbi, projekte v podjetju?

»Glede na to, da sem domačinka iz Hlebc, mi tudi, če bi bila v službi drugje, ne bi bilo vseeno za Elan. Od podjetja smo vsi, ki živimo tu, nekako odvisni, ponosni smo nanj, ni nam vseeno, kaj se dogaja. Ker sem v Elanu tudi v službi, čisto »odklopljena« nisem nikoli.«

 

Kako ste se počutili, ko ste konec lanskega leta prevzeli odgovorno delo tajnice predsednika uprave Elana?

»Dobro sem vedela, za kakšno vrsto dela gre, saj sem že dolgo v Elanu in sem v preteklosti pogosto nadomeščala svojo predhodnico. Seveda sem resno razmišljala, preden sem se odločila, da sprejmem ponudbo, a to delo mi predstavlja izziv, mi leži in odgovarja. Res je stresno, ampak po drugi strani je prav rutina tisto, kar me najbolj ubija.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 4. julij 2016 / 10:30

V stanovanju počil velik akvarij

Radovljica – Radovljiške gasilce so v sredo zaprosili, da pomagajo v poplavljenem stanovanju posesati vodo. V stanovanju je namreč počil dvestolitrski akvarij. Vodo, ki je še ostala v njem, so gasi...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Kegljači na ledu začeli novo sezono

Pri Zvezi za kegljanje na ledu Slovenije, ki ima sedež na Jesenicah, so pripravili program prvenstev in turnirjev v novi sezoni. Državno moštveno prvenstvo so že začeli. V prvem krogu na Bledu je...

Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Nov film o ekstremnem kolesarju Juretu Robiču

O bitki s pet tisoč kilometri ameriških cest in predvsem o bitki s samim seboj govori najnovejši film o ekstremnem kolesarju Juretu Robiču.

Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Obetavna generacija mladih košarkarjev

Konec novembra je tekmovalno sezono 2007 zaključila najmlajša kategorija košarkarjev KK Jesenice - dečki, stari do 14 let.

Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Aids - vsako minuto se okuži enajst ljudi

HIV in aids sta verjetno najpogostejši kratici, uporabljeni 1. decembra. Svet od leta 1981 na 1. decembra obeležuje svetovni dan boja proti aidsu. Čeprav v medijih vse prevečkrat ponavljajo infor...

Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Prednovoletni čas in naši hišni ljubljenčki

Približuje se zima, otroci se že vesele snega, prav vsakogar od nas se bo dotaknilo tudi prednovoletno pričakovanje, hitenje, izbiranje daril, in še preden se bomo utegnili obrniti, bo konec leta i...