Učenci iz Vodic bodo kuharske spretnosti pokazali tudi na državnem tekmovanju.

Inovativni mladi kuharji

Na Srednji gostinski in turistični šoli Radovljica je potekalo regijsko tekmovanje za zlato kuhalnico. V pripravi piščančjih prsi, dušenega rdečega zelja in matevža se je pomerilo deset osnovnošolskih ekip.

Tekmovanje za zlato kuhalnico je drugo leto zapored razpisala Turistična zveza Slovenije, ki posebno pozornost posveča izobraževanju in ozaveščanju mladih za turizem, na ta način pa jim želi pomagati pri izbiri poklica. Za zlato kuhalnico tekmujejo učenci od šestega do osmega razreda z več kot 90 osnovnih šol. V minulih dneh so kuharske spretnosti že pokazali na šestih regijskih tekmovanjih. V četrtek je potekalo tudi na Srednji gostinski in turistični šoli Radovljica, kjer se je v pripravi piščančjih prsi, dušenega rdečega zelja in matevža pomerilo deset tričlanskih ekip. Na državno tekmovanje sta se uvrstili ekipi osnovnih šol Cerkno in Vodice, poleg slednih pa so zlato priznanje dobile še učenke Osnovne šole Antona Tomaža Linharta Radovljica.

Petčlanska komisija je ocenjevala recept, ki so ga učenci morali poiskati sami, osebno urejenost, urejenost delovnega prostora, mehanski postopek obdelave živil, toploten postopek priprave, videz krožnika in okus postrežene jedi. »Mladi kuharji so se izkazali. Dosegli so zelo dobre rezultate, saj smo podelili tri zlata priznanja, vse ostale ekipe pa so si prislužile srebrna. Večjih napak ni bilo, učenci so se zelo dobro pripravili na tekmovanje, bili so usklajeni, pokazali so veliko inovativnosti. Pri pripravi so upoštevali tudi načela zdrave prehrane. Med njimi ni bilo velike tekmovalnosti, bili so sproščeni, videlo se je, da v kuhanju uživajo, kar je največji smisel tega tekmovanja,« je ugotavljala članica komisije Marija Arh Ivanšek, sicer profesorica na srednji gostinski in turistični šoli.

»Mislimo, da smo komisijo prepričali predvsem s pravilnimi normativi, polnim okusom in lepo oblikovanim krožnikom,« pravijo Gašper Klun, Nejc Černivec in Andraž Jamnik, učenci iz Vodic, ki bodo svoje kuharske spretnosti pokazali tudi na državnem tekmovanju. Za jedi so uporabili recepte, preverjene na kuharskih tečajih, ki jih je po Sloveniji izvajal njihov mentor Gregor Bizant. Pred tekmovanjem so jih pripravili tudi na šoli, poleg tega pa so se posvetili sestavljanju in oblikovanju krožnika. »Vsako jed je po svoje težko pripraviti, ker zahteva pravilne sestavine in postopke,« so še dejali.

Poleg že omenjenih ekip so na tekmovanju sodelovale tudi OŠ Šmartno v Tuhinju, OŠ Frana Albrehta Kamnik, OŠ Stranje, OŠ Davorina Jenka Cerklje, OŠ prof. dr. Josipa Plemlja Bled, OŠ Koroška Bela in OŠ Šentjanž pri Dravogradu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 26. junij 2021 / 23:54

Gorski kolesarji za naslov državnih prvakov

Kamnik – To nedeljo, 27. junija, bo Kamnik gostil državno prvenstvo za gorske kolesarje v olimpijskem krosu, dirka pa bo štela tudi za točke slovenskega pokala SloXcup. Kamnik in Calcit Bike Team s...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Umetniški vtis

Pri izdelovanju blejskega laboda je bil pomemben predvsem umetniški vtis. Veslači so se naloge lotili zelo resno. Njihova kreacija je bila zmagovalna. Lesce so dobile novo oazo zabave, Finci pa so v L...

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Naša sreča, vaša sreča

Novinarska redakcija velikega brata se bo v novem letu selila v nove prostore. Mali brat ostaja vaš človek.

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Nominator 229

Lep čas je in zanimivi dnevi so. Tako in drugače. Pravzaprav ne mine dan, večer, ko se v različnih družabnih okoljih poslavlja od iztekajočega se leta. A vselej s približno enakim kontek...

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Glasbena šola za božič

Na Božičnih koncertih v ponedeljek in torek so se Kranjčanom predstavili mladi glasbeniki kranjske glasbene šole.

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Spet evforičen do srca

Veliki božični koncert na kranjski gimnaziji je še enkrat dokazal, kako briljantno glasbeno prihodnost imamo Kranjčani. S koncertno dvorano ta še bolj žlahtna.