Hanzi živi za tamburaštvo
Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza sta v sredo zvečer v Slomškovem domu v Celovcu podelila Tišlerjevo nagrado, ki je eno od najuglednejših priznanj, ki jih vsako leto podeljujejo slovenske organizacije na Koroškem, glasbeniku in kulturnemu delavcu Hanziju Gabrielu, ki se je rodil leta 1940 pri Unčarju v Št. Janžu v Rožu/St. Johann im Rosental. Tišlerjevo nagrado, imenovano po znanem voditelju Slovencev na Koroškem, prvem predsedniku Narodnega sveta in najzaslužnejšem za ustanovitev Slovenske gimnazije v Celovcu, so prvič podelili leta 1979. Letos so jo že dvaintridesetič.
»Slovenci v zgodovini nismo imeli plemičev, imeli smo in imamo pa plemenite ljudi. Hanzi je duhovno prisoten na Koroškem, čeprav jo je pred mnogimi leti zapustil. Nosi jo v srcu,« je dejal o prejemniku letošnje Tišlerjeve nagrade predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Valentin Inzko, ki je Hanzija v otroštvu občudoval in zavidal vsem, ki so hodili k njemu na pevske in tamburaške vaje. O Hanziju Gabrielu je obširno govoril častni predsednik Krščanske kulturne zveze dr. Janko Zerzer. Povedal je, da je moral dveletni Hanzi z mamo in očetom v nacistično taborišče. Po vrnitvi v izropani dom v Rožu so opazili njegov glasbeni talent, ga poslali v orglarsko in klavirsko šolo v Borovlje in nato na celovški konzervatorij, kjer je študiral klavir, orgle in harmonijo, zraven pa mlade in starejše navduševal za tamburaštvo in ustanavljal tamburaške skupine. Tudi med študijem cerkvene glasbe, orgel in kompozicije na dunajski glasbeni akademiji in med tridesetletnim poklicnim glasbenim delovanjem v dunajskem gledališču in operi je užival med tamburaši. Svetoval je pri ustanovitvi tamburaških skupin v Št. Jakobu, v Ločah, na Hodišah in v Železni Kapli, kjer deluje vrhunska tamburaška skupina Tamika, in tudi Hrvatom na Gradiščanskem, za svoj užitek pa zbira stara glasbila in dokumente. Napisal je tudi knjigo »Po sledeh tamburaštva na Koroškem«.
Na prireditvi, ki so se je udeležili predstavniki vseh slovenskih organizacij na Koroškem, iz Slovenije pa minister za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Boštjan Žekš ter poslanci državnega zbora Miro Petek, Franci Kek in Franc Pukšič, so kulturni program pripravili cerkveni pevci iz Št. Janža in koroške tamburaške skupine. »Počaščen sem zaradi nagrade. Najbolj pa bom srečen, če bo tamburaštvo na Koroškem živelo še naprej,« je dejal v zahvalni besedi Hanzi Gabriel.