Občina povečala delež v Mesninah
Občina Bohinj je imela do sedaj 10,6-odstoten delež v lastništvu podjetja, ob dokapitalizaciji podjetja s štirideset tisoč evri bo imela 26,4-odstoten delež. Svetniki so predlog sprejeli pod dvema pogojema ...
Bohinj – Na januarski seji občinskega sveta občine Bohinj je bila točka dnevnega reda dokapitalizacija podjetja Mesnine Bohinj. Občina Bohinj je imela do sedaj 10,6-odstoten delež v lastništvu podjetja, ob dokapitalizaciji podjetja s štirideset tisoč evri bo imela 26,4-odstoten delež lastništva. Svetniki so predlog soglasno sprejeli pod dvema pogojema: da občinski svet zahteva zamenjavo nadzornega odbora (NO) podjetja in da je član novega NO tudi predstavnik Občine Bohinj, ki ga bo imenoval občinski svet. Drugi pogoj je, da Mesnine Bohinj po enem letu predstavijo rezultat poslovanja občinskemu svetu.
Do sklepa je bilo v dolgi razpravi kar nekaj pomislekov svetnikov; da občina ne more biti solastnica gospodarske družbe, ker je to lahko sporno, sta poudarila Marija Ogrin in Dušan Vučko. »Podjetje naj raje najame kredit, občina pa bo subvencionirala obrestno mero,« je dejala Ogrinova. »Občina bi raje pomagala pridobiti uporabno dovoljenje za klavnico in predelovalni obrat, ki ga podjetje še nima,« je predlagal Dušan Jović. Matilda Arh je menila, da naj počakajo z odločitvijo do predstavitve zaključnega računa, ki ga je direktor podjetja obljubil v marcu. Župan Franc Kramar je na kritične poglede odgovoril, da bi lahko prišlo do sovražnega prevzema podjetja in da je dokapitalizacija edina varovalka, da podjetje ostane v teh okvirih v Bohinju in se ohranijo delovna mesta. »Občina pa se bo sčasoma umaknila iz podjetja,« je poudaril župan.
Novi direktor Mesnin Bohinj Anton Cesar je predstavil razloge za dokapitalizacijo: »Promet, ki je zadnja leta vztrajno rasel in v letu 2009 dosegel skoraj milijon evrov, je v letu 2010 padel za trideset odstotkov. Pojavilo se je vprašanje, kako voditi podjetje skozi krizo, ga posodobiti v smislu povečanja proizvodnje in s tem odprave ozkih grl v predelavi in skladiščenju. Ali torej podjetje dokapitalizirati ali pa sprejeti ponudbo za nakup večinskega deleža, ki jo je podal eden od dobaviteljev. Način prevzema ni bil sprejemljiv (ne bi na primer prevzeli nase za okrog 130 tisoč evrov kreditov), zato se je na skupščini pojavil predlog za dokapitalizacijo s strani dosedanjih lastnikov v znesku okoli sedemdeset tisoč evrov. K dokapitalizaciji so že pristopili tudi drugi lastniki, agrarne skupnosti so vložile približno 15 tisoč evrov, obljubljenih je še 15 tisoč evrov. Dogovarjamo se tudi z dobavitelji opreme, da svoje terjatve spremenijo v kapitalske deleže.« Med cilje dokapitalizacije pa je Cesar umestil: »Ohranitev štirinajstih delovnih mest, ohranitev oziroma povečanje vrednosti lastniškega kapitala občine Bohinj v podjetju, zadržanje sedeža podjetja v Bohinju (dohodnina zaposlenih je prihodek občine), servis za kmete (povečevanje obsega storitev zakola živine) in prodaja pridelkov z lokalnih kmetij v trgovinah podjetja.«