Simon Velički (Foto: Gorazd Kavčič)

Kljub bombam se varnost ni poslabšala

Čeprav tudi policija ugotavlja, da tako nepojmljivih dejanj, kot je metanje bombe v skupino ljudi, še ni bilo, pa direktor Policijske uprave Kranj Simon Velički zagotavlja, da se varnostne razmere na Gorenjskem niso poslabšale.

»Za novo leto pride na Gorenjsko šest novih policistov, junija 2010 še sedemnajst. Tako bomo številno ostali vsaj v takšnih okvirih, kot smo danes. Zavedati se je treba, da se še vedno poslavlja zadnja generacija, ki je imela beneficirano dobo. Občasno sicer dobivamo kadrovsko pomoč iz drugih delov Slovenije, pri čemer imajo tudi drugod resne varnostne probleme in čutijo pomanjkanje policistov. Verjetno pa se bo treba prej ali slej navaditi, da toliko policistov, kot jih je bilo nekoč, nikoli več ne bo.«

Po dveh bombnih eksplozijah se je med Kranjčane naselil strah. Je upravičen? So se varnostne razmere res poslabšale?

»Dejstvo je, da gre za zelo izstopajoče primere, ki so večini ljudi nerazumljivi. Tudi naše stališče je, da v preteklosti tako sprevrženih dejanj ni bilo. Da nekdo odvrže eksplozivno telo med ljudi, resnično presega razumevanje tega, da se nekdo znajde v stiski in poseže po kriminalnih dejanjih. Jasno nam je, da se zaradi takih dogodkov občutek varnosti v javnosti pokvari, vendar pa pri analizi varnostnih razmer ugotavljamo, da gre za posamezne primere, ki med seboj k sreči niso povezani. V pregledu stanja varnosti po posameznih področjih je jasno, da je letošnje leto, vsaj v prvih devetih mesecih, pri obravnavanju kaznivih dejanj bolj obremenjeno kot v preteklosti, vendar pa je precej visoka tudi stopnja njihove raziskanosti, ki trenutno znaša skoraj 57 odstotkov. V notranji strukturi primeri nasilja statistično ne izstopajo. Največji porast beležimo na področju poslovnih goljufij in kaznivih dejanj, povezanih s prepovedano drogo, kjer je manj oseb storilo več kaznivih dejanj. Osumljenih oseb, ki smo jih inkriminirali na državno tožilstvo, je sicer približno enako kot v prejšnjih obdobjih. Zelo zaskrbljujoče pa je poslabšanje prometne varnosti, saj je letos na cestah umrlo že 22 oseb, lani pa v tem času samo trinajst. Vseeno ugotavljamo, da se splošno stanje varnosti na Gorenjskem ni poslabšalo.«

Skrb vzbujajoča je širitev preprodaje mamil iz mesta na podeželje.

»Področje mamil je za Kranj še vedno zelo zaskrbljujoče kljub velikemu trudu policije v zadnjih letih in povezovanju z institucijami, ki preventivno delujejo na tem območju. Stanje se ne izboljšuje, in čeprav se poveča prisotnost policistov na nekem območju, to ne pomeni, da se je tam prodaja droge ustavila, temveč se le premakne na drugo lokacijo, tako tudi iz mesta na podeželje, sčasoma pa spet nazaj.«

Ne zamerite, toda težko je verjeti, da lahko policija ob precejšnjem pomanjkanju policistov in nezadovoljstvu s plačami dobro obvladuje varnostne razmere.

»Pomanjkanje policistov pri osnovnih policijskih nalogah resnično pomeni dolgoročno poslabšanje varnostnih razmer. Na Gorenjskem je resno pomanjkanje policistov, trenutno nam po sistematizaciji manjka 82 od 453 pooblaščenih uradnih oseb, predvsem policistov. Vodstvo generalne policijske uprave se v zadnjem obdobju izredno trudi popraviti stanje, na Policijski upravi Kranj prav tako ne sedimo križem rok in ves čas razmišljamo, kako prebroditi trenutne težave. Če pogledamo samo področje zakona o javnem redu in miru, ki je več ali manj aktivnost policije, ugotavljamo, da smo s proaktivnim delovanjem in povečanjem aktivnosti ugotovili 662 kršitev in seveda izvedli ustrezne nadaljnje postopke. V gostinskih lokalih smo izvedli veliko poostrenih nadzorov, prav zadnji petek smo ga opravili po lokalih na območju Kranja. Tudi z novim lastnikom nočnega kluba, pred katerim je v nedeljo eksplodirala bomba, smo opravili razgovor ravno nekaj dni pred omenjenim dogodkom. Predstavnikom podjetja, ki upravlja lokal, smo predstavili, kaj od njih pričakuje policija. Torej ne čakamo samo, da problemi nastanejo in gremo potem v akcijo, ampak delujemo tudi preventivno. Na področju zakona o orožju, kjer ugotavljamo, ali ima nekdo v posesti orožje, smo samo letos imeli že šestnajst zasegov nevarnega orožja. Naj tu omenim še naše aktivnosti po zakonu o omejevanju porabe alkoholnih pijač, ki je v izvirni pristojnosti zdravstvene inšpekcije. Samo v prvih devetih mesecih smo izvedli 31 ukrepov.«

Če se vrneva k nedeljskemu bombnemu napadu; kako je sploh možno, da se mladi fantje po mestu sprehajajo z bombami v žepih? Kako in komu je na Gorenjskem dostopno orožje?

»Tu je treba povedati, da očitno ta eksplozivna telesa prihajajo iz kriminalnih skupin. Njihova cena je zelo nizka, menda se da bombo kupiti že za dvajset evrov, zato je potrebno zelo malo, da jo nekdo tudi odvrže. Bomba M-75, ki je bila obakrat uporabljena v Kranju, izvira še iz časov osamosvojitve, iz nekdanje jugoslovanske armade. Takega orožja je še kar nekaj.«

Največja bojazen je, da se bodo taka dejanja stopnjevala.

»Verjemite mi, da sem tudi jaz kot oče resno zaskrbljen. Zelo malo je namreč potrebno, da nekdo pade v tako stanje razburjenosti, da po neumnosti seže po orožju in ga uporabi. To so zelo resni problemi, saj je nepojmljivo, da nekdo tako malo razume, koliko je vredno človeško življenje in brez pomislekov odvrže eksplozivno telo v gručo sovrstnikov. Šele pozneje v policijskih postopkih vidimo, kako se taka mlada oseba stre, kako začne z zakasnitvijo razmišljati o posledicah svojega dejanja. A tedaj je že prepozno, škoda je bila že povzročena. Sicer pa nekoliko pozabljamo, da v Kranju skoraj vsako leto odjekne kakšna eksplozija, res pa je, da smo se doslej več ali manj soočali samo z gmotno škodo.«

Čeprav policija tega ne komentira, se vendarle govori, da storilci obeh bombnih napadov v Kranju prihajajo iz istega gnezda. Kakšna je ta skupina, kako nevarna je?

»Morate nas razumeti, da policija ne sme prehitevati z nobeno izjavo. Zavedamo se, da smo dolžni obveščati javnost, v trenutku ko kakršenkoli podatek lahko vpliva na izvedbo predkazenskega postopka, pa takšnih vprašanj ali mnenj ne komentiramo. Tudi v tem primeru si jemljemo to pravico, saj se preiskava tega dejanja še nadaljuje. Kriminalistična policija se usmerja v zbiranje obvestil o posameznih kriminalnih skupinah. Verjemite, da zelo aktivno preiskujemo celotno kriminalno sceno v Kranju in drugod po Gorenjskem. Seveda smo pri svojem delu marsikdaj omejeni s pravnimi okviri, saj je naše vodilo zakonito in strokovno delo. Vendarle nam morate priznati, da delamo učinkovito, saj nam je uspelo preiskati večino najhujših kaznivih dejanj na Gorenjskem. Da nam to uspe, pa moramo dobro poznati, s čim se kdo ukvarja. Res je, ni nas dovolj, policisti ne hodijo po mestnih ulicah in vaseh, saj enostavno nimamo časa za takšne aktivnosti ob trenutnem kadrovskem pomanjkanju in ob preiskovanju takšnih pojavov, kot jih obravnavamo v zadnjem obdobju. Kljub temu moram še enkrat poudariti, in tu ne gre za metanje peska v oči, da statistična analiza ne kaže, da bi se število najhujših kaznivih dejanj znatno povečevalo. Na srečo se to še ne dogaja. Napačna je tudi predstava javnosti, da je policija edina zadolžena za zagotavljanje varnosti. Skrb za varnost je tudi na lokalnih skupnostih, s katerimi zelo veliko delamo preko varnostnih sosvetov, ki nekje delujejo dobro, drugje slabše. Veliko dobrega lahko prispevate tudi mediji, pomembno vlogo pri vplivanju na razvoj mladih pa imajo tudi šole. Prav pri pozitivnem vplivanju na mladino nas vse skupaj čaka še veliko dela.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 16. januar 2007 / 06:00

Prvi trojček

Prvi med tremi sorodnimi lahkimi dostavniki je Citroën Jumpy.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 8. oktober 2014 / 12:54

Vseh niso mogli sprejeti

Sejem v Komendi prerašča sedanje prostorske možnosti. Tudi na jesenskem sejmu niso mogli sprejeti vseh razstavljavcev.

Bled / sreda, 8. oktober 2014 / 12:36

Jeklene lepotce postavili na ogled

Na Bledu so ob koncu septembra izbrali najlepšega starodobnika, ki bo Slovenijo zastopal na mednarodnem tekmovanju Concours d'Elegance.

Kronika / sreda, 8. oktober 2014 / 12:30

Z bojišča v Siriji se ni vrnil

Jure Korelec iz Zgornje Senice pri Medvodah naj bi bil prvi Slovenec, ki je bil ubit na bojišču v Siriji. Policija o njegovi smrti uradno ni seznanjena, s takšnim podatkom pa vseeno razpolaga.

Nasveti / sreda, 8. oktober 2014 / 12:26

Tanja odgovarja

Spoštovana gospa Tanja, že kar nekajkrat ste mi pravilno odgovorili za vse domače, sedaj vas prosim za sebe. Zelo sem zbolela. Samo zanima me, če bom to bolezen z dobro voljo pozdravila. V...

Zanimivosti / sreda, 8. oktober 2014 / 12:26

Hamburški moški (2. del)

Nočna slika mesta Hamburg je posebna. Izložbena okna simpatičnih ulic in uličic oživijo. Na plano pridejo umetniki. Pozna se, da je Hamburg pristaniško mesto. Vplivi različnih kultur tako...