Zahtevajo še večjo natančnost
Evropska komisija zahteva od Slovenije še večjo natančnost pri plačilih na površino. Kmetje bodo v drugi polovici januarja prejeli izpiske posodobljenih Gerkov.
Ljubljana - Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo še pred začetkom kampanje zbirnih vlog za leto 2010 posodobilo Gerke - grafične enote rabe zemljišč kmetijskih gospodarstev, ki so osnova za dodeljevanje »subvencij« na površino. V času med 1. in 15. januarjem prihodnje leto bo po uradni dolžnosti popravilo vrise vsem vpisanim Gerkom, pri katerih bo glede na evidenco dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč ugotovilo odstopanja. Pri tem bo odpravilo t. i. mostičke in na podlagi razpoložljivih orto foto posnetkov administrativno določilo največjo površino rabe obdelovalnih zemljišč, za katero bo možno uveljavljati plačilo. Ministrstvo bo predvidoma 15. januarja posodobljene grafične podatke objavilo na spletni strani, do konca januarja pa bodo kmetje domov prejeli iz registra kmetijskih gospodarstev nove izpise podatkov o Gerkih. Če se z njimi ne bodo strinjali oz. bodo ugotovili, da odstopajo od dejanskega stanja v naravi, bodo po 18. januarju lahko vložili na upravno enoto zahtevo za spremembo v evidenci dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč. Morebitne zlorabe (neupravičene prijave) pri tovrstnih zahtevkih bodo na ministrstvu šteli kot namerno kršitev, za katero veljajo posebej stroge kazni.
Kot je pojasnil Branko Ravnik, generalni direktor direktorata za kmetijstvo na ministrstvu, so v Sloveniji v skladu s predpisi Evropske unije uvedli izplačevanje plačil na površino na podlagi Gerkov v letu 2005, pri tem pa so majhne in razdrobljene parcele, ki jih delijo več kot dva metra široke ceste, potoki in drugi linijski objekti, povezali v eno enoto. Evropska komisija je med lansko revizijo sistema Gerkov ugotovila, da t. i. mostički umetno povezujejo tudi parcele, ki so sicer po predpisih premajhne za uveljavljanje plačil, in da bi država morala sporočiti vsakemu kmetijskemu gospodarstvu največjo upravičeno površino, za katero na podlagi Gerkov lahko uveljavlja plačila. Ministrstvo bo upoštevalo priporočila revizorjev in bo v okviru posodobitve Gerkov odpravilo t. i. mostičke in nepotrebne povezovalne pasove okoli njiv in vinogradov ter izločilo neupravičene površine: ceste, hiše, vrtove okoli hiš, gozd, zaraščene površine … Že doslej je za odpravo napak in nepravilnosti izvedlo več aktivnosti. Tako je letos za dve petini slovenskega ozemlja izdelalo nove orto foto posnetke, vsako spremembo Gerkov je kontroliralo z evidenco dejanske rabe, na terenu pa je pregledalo 45.837 Gerkov z zahtevki za plačilo.