V Žireh je občinstvo prisluhnilo Glasovi preji s Spomenko in Tinetom Hribarjem. (Foto: Polona Mlakar Baldasin)

V Žireh "predli" s Spomenko in Tinetom

Gosta tokratne Glasove preje sta bila zakonski par Spomenka in Tine Hribar, filozofa in publicista, ki sta zadnja desetletja opazno zaznamovala duhovno ozračje v naši državi.

Žiri - To je bila že druga preja z zakoncema, ki sta opazno zaznamovala duh našega časa: prvo srečanje je bilo v Domžalah, blizu Tinetovega domačega kraja (Goričica pri Ihanu), tokrat pa v Žireh, od koder po materi izvira Spomenka. Da sta bila za Prejo v tem času izbrana prav zakonca Hribar, tudi ni naključje, ob koncu januarja sta namreč oba dopolnila sedemdeset let.

Voditelju Glasove preje Mihu Nagliču in občinstvu, ki je do zadnjega kotička napolnilo dvorano žirovskega muzeja, sta zaupala svoji družinski zgodbi, nato je sledil zanimiv pogovor o ključnih dogodkih slovenske zgodovine, v katero sta zadnja tri desetletja vpletena Spomenka in Tine Hribar. Kako sta sredi sedemdesetih let doživljala Kocbekovo razkritje in obsodbo povojnih pobojev domobrancev, kako ju je kot svobodomiselna intelektualca takrat nadzirala Udba, kako sta bila v osemdesetih letih vključena v procese demokratizacije Slovenije, kako sta sodelovala v Novi reviji in pri snovanju slovenske ustave, kako je Spomenka, ključna članica koalicije Demos in pobudnica sprave, ki bi jo dosegli s pokopom vseh svojih mrtvih, v devetdesetih letih ustavljala desnico, Tine pa desetletje pozneje liberalce, kako sta spričo svojih trdnih etičnih stališč vsakokrat prišla v nasprotje z aktualnimi oblastniki, kako dojemata današnje družbene dogodke, med drugim zapiranje arhivov in Janševo napoved spremembe ustave in »druge republike« … Veliko smo slišali o etičnih načelih obeh filozofov, ki po besedah Tineta Hribarja temeljijo na štirih osnovnih pravrednotah, temeljna je posvečenost mrtvih, na njej je zasnovana tudi Spomenkina zamisel o spravi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 1. februar 2021 / 10:32

Posledice nove koronavirusne bolezni

O dolgoročnih posledicah covida-19 vemo še zelo malo, ker je bolezen znana dobro leto. Prof. dr. Matjaž Bunc in doc. dr. Matevž Harlander sta pojasnila nekaj zdaj že znanih posledic te bolezni. Do pet...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 16. november 2021 / 00:01

Podjetja, ki hitro rastejo

Po zadnjih podatkih Ajpesa se delež hitro rastočih podjetij na Gorenjskem povečuje, a znaša nekoliko manj od slovenskega povprečja.

Zanimivosti / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:59

Pripovedovalec zgodb in življenja

Matevž Košir je letos praznoval devetdeset let. Spomin mu še zelo dobro služi in je prava zakladnica informacij iz življenja v preteklosti. Z devetimi leti je odšel z doma na Dolgih Njivah za pastirja...

GG Plus / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:56

Včasih se prebudi Gorenjec v njem

Uroš Smolej je bil gost pogovornega srečanja na Jesenicah. Dolgoletni igralec MGL je po rodu Jeseničan, kjer je tudi prvič stopil na oder.

Avtomobilizem / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:52

Sistem cestninjenja doživlja spremembo

S prvim decembrom prihajajo elektronske vinjete, ki bodo vezane na registrsko oznako vozila. Cene vinjet ostajajo enake, prav tako predpisane globe – 300 evrov, če vas zalotijo brez nje.

Jesenice / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:50

Ne v sežig, kar na deponijo

Na Jesenicah je ogorčenje povzročila informacija, da nakopičena lahka frakcija na Mali Mežakli ni več primerna za sežig, zato jo je Ekogor začel mleti in odlagati na odlagališče.