Moj dom, tvoj dom ...
Hiška, hiša, vila, stolpnica, blok ... kako se med seboj razlikujejo, zakaj ima stolpnica dvigalo, je lahko tudi stanovanjska prikolica dom?
O tem, kako nastane dom, pa tudi, kakšne domove poznamo, so se v radovljiški Šivčevi hiši v petek otroci pogovarjali z arhitektoma Barbaro in Igorjem Šubicem. V prvi od petih letošnjih delavnic v okviru projekta Igriva arhitektura so pod njunim vodstvom nato izdelali vsak svojo hiško. »Namen delavnic, ki jih organizira Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije in ki jih v Radovljici pripravljamo v sodelovanju Muzejev radovljiške občine, je seznanjanje otrok o prostoru in vlogi arhitekture. Na delavnicah ne vzgajamo novih arhitektov. Predstavljamo jim temeljna znanja, na osnovi katerih bodo znali kot odrasli dejavno vstopati v odločanje o prostoru,« je povedala Barbara Šubic. Otroci so z navdušenjem srkali nova znanja, še z večjim veseljem pa nato ustvarjali.
»S sestro Mašo sva prišli, ker radi ustvarjava,« je povedala petošolka Vita Gomboc. »Imeli smo se super, sploh takrat, ko smo rezali dele makete. Naredila sem hišo z ravno streho, ki jo bo varovala pred dežjem. Čisto nič ni podobna tisti, ki jo imamo doma.« Valentin Dowhyj je naredil hišo z bazenom in nadstreškom za avto. »Predstavljam si, da stoji ob morju … ne vem še, če bom arhitekt, ko bom velik, ampak takole ustvarjati je bilo res lepo,« je bil navdušen nad delavnico. Urban Mohorič je naredil majhno hiško z okni nenavadnih oblik. »V takšni bi stanoval, če bi lahko. Je brez drugih prostorov – le dnevna soba, v kateri je tudi postelja.« Ota Černe, prav tako petošolka, že ima izkušnje z izdelovanjem maket. »Prišla sem, da bi tudi drugi videli, kako se dela te stvari. Z atijem doma veliko ustvarjava in se imava ob tem lepo.« Tokrat je naredila okroglo hišo brez oken in s teraso. »V njej bi lahko živel slepec s psom,« si je zamislila. Pravi, da bi v njej tudi sama prav rada živela, čeprav ni čisto nič podobna tisti, v kateri živi sedaj.
Delavnice Igrive arhitekture bodo do poletja organizirali tudi v Kranjski Gori, Škofji Loki in Kranju. Naslednja bo že ta petek v prostorih Gorenjskega muzeja v Kranju, ko bodo udeleženci pod vodstvom arhitektov ugotavljali, kako je nastal Kranj in izdelali maketo starega mestnega jedra.