Revizorski »cvek« za vrtce

Računsko sodišče je Kranjskim vrtcem izreklo negativno mnenje o pravilnosti javnega naročanja v obdobju 2012–2014. »Zavod zaradi nepravilnosti ni bil oškodovan,« zagotavlja njegova ravnateljica.

Kranj – Računsko sodišče je po opravljeni reviziji pravilnosti javnega naročanja v obdobju 2012–2014 vzgojno-varstvenemu zavodu Kranjski vrtci izreklo negativno mnenje. Najpomembnejši očitek revizorjev je, da je zavod pri naročanju materiala, storitev in osnovnih sredstev v skupnem znesku 1,28 milijona evrov ravnal v nasprotju z Zakonom o javnem naročanju, ker je prenizko določil ocenjene vrednosti javnih naročil in se s tem izognil uporabi Zakona o javnem naročanju glede na mejne vrednosti predmeta javnega naročila ter naročila oddal na podlagi nepravilnih postopkov oddaje javnih naročil. Kot piše v sredo objavljenemu revizijskemu poročilu, zavod pri izvajanju posameznih postopkov oddaje javnih naročil tudi ni objavil obvestil na portalu javnih naročil, prav tako v pogodbah ni navajal podizvajalcev in od ponudnikov ni zahteval potrjenih računov podizvajalcev, določenih s pogodbo, so še ugotovili revizorji. »Navedeni znesek ugotovljenih nepravilnosti glede na skupno poslovanje zavoda v triletnem revidiranem obdobju predstavlja le dobre štiri odstotke, v delu porabe za stroške storitev in materiala, torej področja, kjer se izvajajo javna naročila, pa dobrih dvanajst odstotkov. Zavod Kranjski vrtci zaradi desetine sredstev, ki so bila za material in storitve v letih od 2011 do 2014 porabljena glede na Zakon o javnem naročanju nepravilno, ni bil oškodovan. Nepravilnost pri javnem naročanju pomeni poslovanje, ki ni v vsem skladno z zakonodajo, ne pomeni pa, da ni gospodarno oziroma je v posameznih primerih lahko celo bolj varčno, kar smo med revizijo večkrat ugotavljali,« zagotavlja Irena Pavc, ravnateljica Kranjskih vrtcev. »Določitev ocenjene vrednosti že iz zgoraj navedenega dejstva nikakor ne pomeni namerne napačne določitve in posledično izognitve postopka javnega naročila, jo je pa v primeru nabave blaga največkrat lažje točno določiti kot v primeru izvedbe storitev,« dodaja.

Pavčeva poudarja, da v Kranjskih vrtcih, največjem vzgojno-varstvenem zavodu v državi, skušajo poslovati maksimalno varčno in obenem skladno z vso veljavno zakonodaja, a hkrati opozarja, da v zavodu nimajo sistemiziranega delovnega mesta za vodenje javnih naročil, obenem pa spoštujejo »prepoved« sklepanja avtorskih in podjemih pogodb v javnih zavodih in posledično vsa javna naročila izvajajo z zaposlenimi delavci v strokovni službi in računovodsko–administrativni službi, kar predstavlja veliko dodatno obremenitev zaposlenih in velik finančni prihranek na eni strani, na drugi strani pa istočasno tudi posamezne nepravilnosti, ki jih poskušajo čim hitreje in učinkovito odpravljati.

Po ugotovitvah revizorjev Kranjski vrtci pred sklenitvijo dodatkov k pogodbam tudi niso pridobili soglasij nadzornega organa oziroma ga o pomembnih spremembah pogodb niso obveščali. Pavčeva odgovarja, da je obveznost obveščanja nadzornega organa v veljavi od sredine lanskega leta, »napako postopkovne narave« pa bodo odpravili. Računsko sodišče je Kranjske vrtce tudi okaralo, da niso zaračunali pogodbene kazni zaradi nepravočasne izvedbe del. Direktorica zavoda pojasnjuje, da je bila v nekaterih primerih zamuda nepovezana z izvajanjem njihove dejavnosti in zamudne kazni res niso zaračunali. »V posameznih primerih, kjer je bila zamuda močno povezana z izvajanjem naše osnovne dejavnosti oz. moteča, pa smo zamudno kazen seveda obračunali, enemu večjih dobaviteljev smo celo unovčili bančno garancijo za dobro izvedbo pogodbenih obveznosti, kar v javnih zavodih ni ravno običajna in pogosta praksa,« navaja.

Na očitek revizorjev, da zavod ni plačeval vseh računov v predpisanem roku, v Kranjskih vrtcih odgovarjajo, da do zamud pri plačilih prihaja predvsem zaradi občasnih likvidnostnih težav, ki bi jih zavod trajno lahko odpravil le v primeru, če bi v letih, ko bi posloval z dobičkom, ustvarili določene rezerve. Kot je še zatrdila Pavčeva, so nekatere ugotovljene nepravilnosti že odpravili, ostale pa bodo odpravljene skladno s časovnico, ki so jo predložili računskemu sodišču in ustanovitelju, in sicer v celoti do konca januarja 2016.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenja vas-Poljane / torek, 12. maj 2015 / 10:57

Tudi letos krompir posadili po starem

Visoko – Na njivi pri Tavčarjevem dvorcu na Visokem so minulo nedeljo drugo leto zapored pripravili prikaz sajenja krompirja, kot so to počeli naši predniki. Letos so po besedah predsednika Turisti...

Objavljeno na isti dan


Humor / ponedeljek, 9. november 2015 / 14:31

Prva v službi mesnice

Ekskluzivno smo izvedeli, kaj pomeni slogan »Prvi v službi mesnice«, nove slovenske televizije Nova 24 TV v nastajanju.

Komenda / ponedeljek, 9. november 2015 / 14:27

Skrbijo za kakovostno starost

Medgeneracijsko društvo za kakovostno starost Komenda praznuje deset let. Osnovni dejavnosti sta družabništvo s starejšimi občani in srečevanje v medgeneracijskih skupinah.

Kranj / ponedeljek, 9. november 2015 / 14:20

Revizorski »cvek« za vrtce

Računsko sodišče je Kranjskim vrtcem izreklo negativno mnenje o pravilnosti javnega naročanja v obdobju 2012–2014. »Zavod zaradi nepravilnosti ni bil oškodovan,« zagotavlja njegova ravnateljica.

Zanimivosti / ponedeljek, 9. november 2015 / 14:02

Hrvatje so rekli: Spektakularno!

Srđ je 412 metrov visok hrib za obzidjem Dubrovnika. Do njega lahko dostopate z nihalko in ob lepem vremenu obiskovalcem nudi izjemen razgled: pred vami leži Dubrovnik z okolico kot na dlani. Z eno be...

GG Plus / ponedeljek, 9. november 2015 / 13:56

Kje je Amerika?

Da je Amerika onstran oceana, se seveda ve. V slovenskem spominu je tudi pomen »Amerike« kot besede za obljubljeno deželo. Slovenci, ki so pred več kot sto leti množično odhajali čez ocean...