Otroci niso za nič prikrajšani
Kranjski vrtci se ukvarjajo z likvidnostnimi težavami, kot pravi ravnateljica Irena Pavc, zato otroci niso prikrajšani, tudi zaposleni pa so plače dobili pravočasno.
Kranj – Že kar nekaj časa so znane težave v Javnem zavodu Kranjski vrtci, ki je v lanskem letu imel več kot 240 tisoč evrov izgube, tudi letos pa se še niso uspeli postaviti na noge, saj so imeli decembra skoraj pol milijona zapadlih obveznosti. »Seveda ne gre za polmilijonsko izgubo, kar smo zasledili v nekaterih medijih, saj zaključnega računa še nimamo narejenega. Sama celo mislim, da smo lansko izgubo letos uspeli malce zmanjšati, kar nam je uspelo tudi z varčevanjem, ki pa ni šlo na račun otrok,« pravi ravnateljica kranjskih vrtcev Irena Pavc, ki ne zanika dejstva, da so si posamezne enote morale med seboj posojati celo papir. »Ker nismo imeli poravnanih računov, nam iz Merkurja niso več hoteli dostavljati papirne galanterije, zato so se vodje enot dogovorile, da pregledajo zaloge in najprej porabijo, kar je bilo kje na razpolago. Vmes smo že plačali račune in v Merkurju znova naročili vse, kar potrebujemo. Tako nikjer ni bilo čutiti pomanjkanja, izvedli smo tudi vse načrtovane decembrske praznične prireditve, res pa je, da nismo najemali zunanjih izvajalcev. Več dela so zato imele vzgojiteljice, imeli smo domača dedka Mraza. Zaposlene smo sicer opozorili, da se utegne zgoditi, da bodo morali kakšen dan počakati na plače, vendar smo tudi denar za plače zagotovili pravočasno,« dodaja ravnateljica Irena Pavc.
Z likvidnostni težavami v Kranjskih vrtcih so ves čas seznanjeni tudi v Mestni občini Kranj, kjer morajo večino proračunskih sredstev, namenjenih investicijam, preusmerjati v pokrivanje izgube. Kljub temu so bili zaradi večjega vpisa lani prisiljeni odpreti kar enajst novih oddelkov, nekaj v obstoječih prostorih, nekaj v povečanih in obnovljenih prostorih, pa tudi v prenovljeni stavbi na Likozarjevi ulici. Stroške novih oddelkov, zaposlenih in opreme je večino pokrila občina, velik delež pa je prispeval tudi zavod sam. Hkrati so ugotavljali, da precej staršev zamuja s plačili, vzrok za likvidnostne težave pa je tudi prenizka ekonomska cena storitve v vrtcih, ki je bila sprejeta junija 2008 na podlagi podatkov iz leta 2007. Tako je pričakovati, da bodo mestni svetniki na prvi seji v novem letu morali sprejeti novo ceno v vrtcih. »Kakšno povišanje cene bomo predlagali, se z odgovornimi na občini še pogovarjamo, saj trenutno pripravljamo izračune na podlagi letošnjih podatkov. Ko bomo izdajali račune staršem za december, bomo tudi temeljito pregledali neplačnike in se skušali z njimi čim prej pogovoriti, kako poravnati dolgove,« tudi dodaja Irena Pavc.