Pestro v Groharjevem letu
Ob stoletnici smrti slikarja Ivana Groharja se bodo prihodnje leto v njegovi rojstni Sorici in okoliških krajih zvrstile številne prireditve.
Sorica – Občina Železniki je prihodnje leto razglasila za Groharjevo leto, saj bo 19. aprila minilo sto let od slikarjeve smrti. »Veliki impresionist je neizbrisno zaznamoval slovenski slikarski prostor. Močne sledi je pustil v rojstni Sorici, Železnikih in širšem škofjeloškem prostoru,« je poudaril župan Mihael Prevc. Za izpeljavo Groharjevega leta so ustanovili poseben odbor pod njegovim vodstvom, načrtuje pa vrsto prireditev, s katerimi želijo ponesti slikarjevo ime v širši slovenski prostor. Kot pravi Prevc, bo najodmevnejši dogodek postavitev spominskega obeležja Groharju v Železnikih, izdelal naj bi ga kipar Mirsad Begić, odkrili pa naj bi ga konec junija ob prazniku občine.
V sklopu Groharjevega leta sicer načrtujejo dvajset kulturnih in športnih prireditev, je povedal idejni vodja projekta Miro Kačar iz Sorice. Rdeča nit dogajanja bo po njegovih besedah predstavitev treh življenjskih obdobij, v katerih je zorelo Groharjevo slikarstvo: otroštvo, študijska leta in zrelo obdobje. Njegova otroška leta je zaznamovala izjemna vedoželjnost in prepričanje, da bo postal slikar. Spomin na to obdobje bodo oživili učenci osnovnih šol, ki že šestnajst let vsakodnevno prihajajo v Groharjevo rojstno hišo na glasbene in likovne delavnice. Iz slik, ki jih naslikajo v Sorici, bodo jeseni pripravili razstavo v štirih slovenskih krajih. Študijsko obdobje slikarstva bo zaznamovala tridnevna likovna kolonija študentov slikarskih šol, Groharjevo zrelo obdobje pa bodo obeležili 11. junija, ko bodo v Sorico povabili vse slovenske umetnike, da se pridejo poklonit slikarjevemu spominu z vpisom v njegovo spominsko knjigo v rojstni hiši. Ob tej priložnosti bodo lahko slikarji sliko podarili družini v stiski, ki si nakupa umetniških del ne morejo privoščiti. Na ta dan bo pred Groharjevim spomenikom v Sorici tudi proslava s spominskim orisom Groharjeve poti in nastopom Slovenskega okteta. Konec avgusta bodo že tradicionalno pripravili tudi pohod v Heblarje, kjer je Grohar živel od drugega leta naprej, načrtujejo tudi razstavo v Muzeju Železniki, slikarski dogodek v Sokolskem domu v Škofji Loki, Groharjev veleslalom in tek …
Župan je ob tem še dodal, da so želeli idejo predstaviti tudi ministrstvu za kulturo in da so upali na njihovo sodelovanje, a ni bilo z njihove strani nobenega posluha.