´Ledolomac´ iz Slovenije
Miro Rismond iz Smlednika je sicer po poklicu kuhar, zaposlen v ljubljanskem Grand Hotelu Union. Ujeli smo ga ravno pri zadnjih potezah izdelovanja ledenega šanka v Eskimski vasi na Krvavcu.
Izdelovanja ledenih skulptur se je najprej lotil, ker ga je to veselilo, potem pa je hobi kmalu prerasel v nekaj več. Zaenkrat je edini, ki se v Sloveniji z zadevo ukvarja tako intenzivno in dela skulpture na ključ. Led dela sam, orodje za izdelavo skulptur pa je takšno in drugačno. Glede na videno, bi lahko rekli, da uporablja tako najmanjše dleto kot likalnik, celo motorno žago za velike kose.
Predvsem mu naročajo ledene skulpture za različne večerne dogodke, poroke, veliko naročajo hoteli. Kakšne skulpture pa naročajo? »Na eventih je ponavadi poudarek na dogodku, rdeči niti dogodka, logotipih, hoteli lahko bolj bazirajo na pravljičnih likih. Zanimivi so tudi ledeni kozarci, posode,« pove Miro, ki že razmišlja o ledenih silvestrskih skulpturah iz filma Alica v Čudežni deželi za znan hotel v Portorožu. »Na voljo so mi dali šest blokov, ogledal sem si film, naredil šablono in zaenkrat jim je zamisel všeč.«
Tujina Mira pozna, Hrvatje imajo zanj prav svoje ime: 'ledolomac iz Slovenije', za svoje delo je prejel že kar nekaj nagrad. Z ledeno kreacijo Pegazovo rojstvo (IKA Erfurt 2008) je osvojil zlato za Slovenijo. Če je točilni pult v igluju naredil v nekaj dneh, je za Pegaza potreboval kar dobre tri mesece - v komori, na minus deset stopinj Celzija.