Jure Žerjav, župan občine Kranjska Gora, je lastnike nepremičnin v občini pozval k ugovoru na posplošene vrednosti nepremičin, ki jih je izračunala Geodetska uprava. (Foto: Gorazd Kavčič)

Skupinska pritožba Kranjskogorcev

"Hiša v Podkorenu, kjer vaščani nimajo niti trgovine za kruh in mleko, ne more biti vrednotena enako kot v Ljubljani," pravi Jure Žerjav.

Skoraj polovico kranjskogorske občine je GURS uvrstil v 18. vrednostno raven stanovanjskih hiš, torej enako kot v Ljubljani. Kmetijska zemljišča so ocenjena više kot kmetijska zemljišča v Prekmurju, čeprav je slednja pokrajina žitnica Slovenije.

Kranjska Gora – Župan Jure Žerjav je občane pozval, da podajo ugovor na višino posplošene tržne vrednosti nepremičnin. Po njegovem so nepremičnine vrednotili previsoko, ker so na Geodetski upravi RS zajemali podatke o transakcijah nepremičnin iz obdobja, ko so bogataši, špekulanti in morda tudi nepridipravi zaradi pranja denarja kupovali nepremičnine v Kranjski Gori po izjemno visokih cenah.

»Ja, občina bo prejela manj davka, ampak postavite se v mojo kožo. Za hiše, v katerih živijo domačini vse življenje in so ocenjene na štiristo tisoč evrov, bodo morali plačati tristo evrov davka. S pritožbami bodo prišli na občino, nas zasuli z delom, mi pa bomo morali reševati tudi socialne probleme. V teh primerih ne pomagamo bogatim vikendašem,« pojasnjuje župan. Meni, da bi morali pri vrednotenju upoštevati kvaliteto bivanja na posamezni lokaciji, torej dostopnost zdravstva, šolstva, trgovine, javnih ustanov, in drugo. Že Valvasor je pisal, da so tla v tem delu Slovenije kamnita in neugodna za kmetijstvo, pa vendar so ocenjena višje kot v Prekmurju.

Tudi cen, ki so v Kranjski Gori veljale pred krizo, ni več. Takrat so se bivalne enote prodajale tudi za pet in več tisoč evrov na kvadratni meter, Žerjav je prepričan, da so takrat kupovali špekulanti, ki jih je gospodarska kriza le udarila po prstih. Kot kaže, tako meni tudi veliko domačinov, saj so se množično odzvali vabilu občine na zbor krajanov. Cene iz let 2007 in 2008 res ni več, nam je potrdil Danijel Smuk iz podjetja Nepremičnine Smuk: »Cene nepremičnin, ki so bile postavljene nerealno visoko, so padle tudi do štirideset odstotkov, danes pa se gibljejo, glede na lokacijo in starost, od 1900 do štiri tisoč evrov za kvadratni meter.«

Smuk meni, da župan na prvo leto obdavčitve ne bo imel vpliva, nato pa lahko občina sama določi stopnjo obdavčitve in tako nekoliko uravnajo morebitno previsoko obdavčitev. »Ne verjamem, da bo GURS prevrednotil ocenjene vrednosti, saj so podatke za vse zajemali iz istih evidenc. Bolj pomembno je, da lastniki pregledajo podatke in jih uredijo,« še pravi nepremičninar Smuk. To občanom svetuje tudi župan Žerjav (najnovejša odkrita cvetka je, da so geodeti ovrednotili tudi traktor v Ratečah), na zborih krajanov pa so se tudi dogovorili, da lahko na občino oddajo pritožbe na množično vrednotenje nepremičnin, ki jih bodo sredi januarja posredovali na GURS.

Geodeti na naša vprašanja, kako so lahko nepremičnine v Kranjski Gori ocenili tako visoko, če so v zadnjih dveh letih padle tudi za 40 odstotkov, in ali bodo zaradi zamud pri nepremičninskem davku poslali nova obvestila o vrednosti nepremičnin in bodo ta verodostojna za odmero davka, niso odgovorili. Dušan Mitrovič nam je odgovoril le, da bodo o teh vprašanjih danes v Radovljici razpravljali z župani zgornje Gorenjske.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 18. december 2016 / 21:41

Ivan Krizoston Švegel je ohranil Bled Slovencem

Stric Ivana Krizostona Švegla, diplomat, gospodarstvenik in politik Jožef Schwegel, ki je priimek zapisoval tudi kot Švegel, je bil eden najvplivnejših ljudi v Avstro-Ogrski monarhiji. S svojim vpl...

Objavljeno na isti dan


Tržič / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 14:05

O poravnavi bo še razmislil

S poravnavo, če bo ta uspela, naj bi Pavel Rupar v tržiško občinsko blagajno vrnil 57 tisoč evrov in pol. Rupar odgovarja: »Spravili so se name, zahtevki so nemogoči.«

Gorenjska / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:56

Cepljenje proti gripi

Za gripo vsako leto zboli približno deset odstotkov prebivalcev. Slovenija je po precepljenosti proti gripi na repu Evropske unije.

Gospodarstvo / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:11

Prevzem Alpetourja že uspel

Direktorica Alpetourja Potovalne agencije Ivanka Zupančič Gaber ocenjuje, da prevzemna ponudba Arrive zagotavlja nadaljnji razvoj kranjske družbe. Znižan prag uspešnosti (75 odstotkov) je že dosežen.

Kranjska Gora / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:06

Vid Černe izdal šesto knjigo

Tudi nova knjiga častnega občana Kranjske Gore Vida Černeta je posvečena njegovim domačim krajem. Tokrat je pisal tudi o težkih časih druge svetovne vojne.

Kamnik / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:05

Lažji dostop do Vetrnic

Jami Mala in Velika Vetrnica na Veliki planini sta odslej še dostopnejši obiskovalcem.