Marjan Pogačnik: "Brez novih proizvodov ne bi bilo dobička, morda tudi nas ne bi bilo več." (Foto: Gorazd Kavčič)

Rešili so nas novi projekti

"Nove generacije proizvodov so bile za naše kupce zmagovalna kombinacija. Hitro so morali obnoviti programe, ponuditi nekaj novega, mi pa smo bili pripravljeni," pravi Marjan Pogačnik.

Lipnica – Približno 420 zaposlenih podjetja Iskra Mehanizmi v Lipnici in Kamniku ter dodatnih sedemdeset v tovarni v Bosni in Hercegovini bo to leto ustvarilo približno 52 milijonov evrov prometa. V proizvodnjo so uvedli štiri nove izdelke, bistveno povečali dodano vrednost na zaposlenega, zato pričakujejo 1,5 milijona evrov dobička. Iskra Mehanizmi je eno desetih podjetij, ki bo sodelovalo pri razvojnem centru Nela – Napredna elektroindustrija. Glavni direktor Marjan Pogačnik je v podjetju zadnjih šest let.

Kako je lahko Iskra Mehanizmi v kratkem času prešla od črnega scenarija do uspešnega poslovanja?

»Pred recesijo so nas rešili novi projekti. Ti pa so bili posledica naše razvojne orientacije in dobrih odnosov s kupci. Kmalu po mojem prihodu smo si zadali nalogo, da projektno razvijamo nove proizvode na področju, kjer smo najboljši. To je mehatronika. Naše podjetje je namreč nastalo pred več kot petdesetimi leti kot tipično finomehansko podjetje. Obvladovanje malih mehatronskih sistemov od malih pogonov, prenosov do njihovega osnovnega krmiljenja obsega znanje, ki se je tradicionalno nadgrajevalo v našem podjetju. Vse to znanje smo morali vgraditi v nove izdelke in kupcem ponuditi rešitve njihovih problemov. Seveda to ne gre čez noč. Rezultati so se začeli kazati z udarom recesije. Leta 2008 je bilo za nas najhujše, v dveh tednih se nam je sesul trg. Pa vendar nismo imeli garancije niti za uspeh novih proizvodov. Nekateri od teh so nadomeščali prejšnje generacije proizvodov, nekateri so bili povsem novi.«

So ti prepričali kupce, da vam zaupajo?

»Nove generacije proizvodov so bile za naše kupce, na primer Philips, zmagovalna kombinacija. Hitro so morali obnoviti programe, ponuditi nekaj novega, mi smo bili pripravljeni. Tudi pri razvoju in proizvodnji za avtomobilsko industrijo smo uspeli z novimi aplikacijami, kot je senzor oddaljenosti (Adaptive Cruise Control), ki je bil tako tehnološko kot funkcionalno zelo napreden, zato so se kupci (kot je Mercedes) hitreje odločili za nas. Tudi ta podjetja so bila pod vplivom stroškov; kar je bilo novo, je šlo lažje v promet.«

Kaj pomenijo predstavljene novosti v številkah?

»V letu 2009 smo 35 odstotkov prihodkov ustvarili s proizvodi, ki smo jih ustvarili v tem letu. Če novih produktov ne bi bilo, bi bili za približno petino pod načrtovano ravnijo prodaje. Letos smo spet več kot tretjino prodaje ustvarili s proizvodi, ki smo jih letos uvedli v proizvodnjo. Razvojni cikel prihodnje leto ne bo tako intenziven. Imamo sicer nov produkt, ki je za nas strateško zelo pomemben, to je t. i. sistem AFS (Adaptive Front Light System), ki prilagaja pozicijo luči, glede na vozne razmere. Vendar pa ne načrtujemo tako ekstremne rasti.«

Slovensko gospodarstvo letos raste zgolj zaradi izvoza, domače povpraševanje stoji. Kako to občutite pri vas?

»Tudi mi devetdeset odstotkov proizvodnje izvozimo, večinoma v Nemčijo in druge države EU, nekaj tudi v Združene države in Brazilijo ter drugam. Naš povprečni čas od naročila do dobave je teden dni, zato ne moremo napovedovati, kako bo prihodnje leto. Svet se nam lahko v enem tednu hitro obrne.«

Po vsem svetu dobavljate v roku enega tedna?

»Še hitreje. Imamo kupca, ki mu dobavimo proizvode v dveh dneh od naročila. Na zalogo ne proizvajamo, zato smo zelo fleksibilni. Navadili smo se biti v okolju, ki ne predvideva dolgoročnih pogodb, niti pogodb o dobavi letnih količin proizvodov. Garancij za posel v svetu ni več. Menim, da je to prihodnost in tisti, ki jim jo bo uspelo obvladovati, bodo napredovali.«

Kljub temu najbrž pričakujete dobro leto, saj iščete kar lepo število novih sodelavcev?

»Zaposlujemo večinoma sodelavce v razvoju in tehnični kader. Pričakujemo, da bo tudi prihodnje leto uspešno. Bojim pa se napovedovati, saj sem morda premlad, da bi poznal, kaj vse se lahko naredi v zelo kratkem času, v enem poslovnem letu. Poglejte, kaj se je zgodilo leta 2008. Vse se je porušilo v nekaj dneh. Seveda pa optimistično gledamo naprej.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Franja bo čez dve leti obnovljena

Zaradi varnosti je mogoč ogled ostankov partizanske bolnišnice Franja v soteski Pasica le pod strokovnim vodstvom ob nedeljah in praznikih ob 10. in 16. uri.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 23. marec 2007 / 06:00

Planica - skuštrana kraljica

Kljub temu da o Planici doma in v svetu že vrsto let govorimo kot simbolu smučarskih skokov in kljub dejstvu, da ima velikanka v lasti tako rekoč vse rekorde, jo še vedno uspemo urediti in polepšati z...

Slovenija / petek, 23. marec 2007 / 06:00

Pospešili so popis nepremičnin

Popisujejo že več kot polovico stavb, popisana pa že skoraj tretjina. Spet so se pojavile zlorabe.

GG Plus / petek, 23. marec 2007 / 06:00

Nivojski pouk prepustili šolam

Komaj so se učitelji in starši navadili na vse spremembe, ki jih je prinesla devetletna osnovna šola, že se napoveduje sveženj novih; tudi v srednji šoli.

Mengeš / petek, 23. marec 2007 / 06:00

V Mengšu so odprli hotel

V sklopu nekdanjega športnega centra Fit Top pod Gobavico je zaživel prvi športni wellness hotel v Sloveniji.

Gospodarstvo / petek, 23. marec 2007 / 06:00

Hidria kupila del Iskraemeca

Po večmesečnih pogajanjih je končno potrjena prodaja stiskalnic Hidrii, ki bo prevzela tudi zaloge in 95 delavcev.