Na dražbi prodali enajst plemenskih ovnov
Na Alternativni testni postaji Jezersko je bila v nedeljo dražba plemenskih ovnov jezersko-solčavske pasme. Od sedemnajstih ovnov so jih prodali enajst, od tega osem po izklicni ceni. Najboljšega in najdražjega ovna je kupil Tone Bernik iz Spodnje Luše.
Spodnje Jezersko – Na Alternativni testni postaji Jezersko, ki deluje pod okriljem Društva rejcev ovc jezersko-solčavske pasme na ekološki Kovkovi kmetiji na Spodnjem Jezerskem, je bila v nedeljo tradicionalna, že petnajsta dražba plemenskih ovnov tovrstne pasme. Na testiranju, ki je potekalo po posebnem, od državnih ustanov odobrenem in nadzorovanem rejskem programu, je bilo trideset ovnov. Republiška komisija za licenciranje ovnov je licenco za oplojevanje in s tem pravico za prodajo na dražbi podelila sedemnajstim ovnom, pri tem pa je med drugim upoštevala prirast v času testiranja, kakovost volne, odpornost na bolezen praskavec, plemensko vrednost, gibljivost semenčič, morebitna sorodstvena razmerja ... Ovne so glede na vse te kriterije razvrstili v pet razredov. V najvišjem (1A) razredu je bil le oven, last Petra Žemva z Bleda, v drugem razredu (1B) so bili štirje, v tretjem (2A) šest, v četrtem (2B) pet in v petem razredu (3A) eden. Od kakovosti je bila odvisna tudi izklicna cena, ki je za posamezne razrede znašala 250, 210, 180, 150 in 120 evrov. Na dražbi so prodali enajst ovnov, od tega osem po izklicni ceni, tri, za katere sta se potegovala vsaj dva kupca, pa po deset oz. dvajset evrov višji ceni. Najboljšega in najdražjega ovna je po izklicni ceni 250 evrov kupil Tone Bernik, po domače Kajžarjev Tone iz Spodnje Luše, sicer rejec le štirih ovc. Pričakoval je, da se bodo kupci »stepli« za tega ovna, a potlej, ko nihče ni pokazal zanimanja za nakup, je naprej kupil tablico za licenciranje in potlej še ovna. »Ta oven je res dober,« je komentiral nakup, s takšno oceno pa se je strinjal tudi priznani strokovnjak Dušan Birtič z Biotehniške fakultete, ki je povzel ugotovitve republiške komisije: nadpovprečen oven z odličnim prirastkom, najtežji v zadnjih petnajstih letih, zelo odporen proti bolezni praskavec ... Birtič, ki je vodil dražbo, je dejal, da se rejci zavedajo pomena dobrega ovna za kakovostno čredo, a bi si želel, da bi bilo takšnih rejcev še več. Brez dobrega ovna namreč tudi ni dobrih potomcev.
Kot je povedal Janez Smrtnik, vodja testne postaje in gospodar na Kovkovi kmetiji, so letos na testiranje vzeli trideset ovnov, kar je največ doslej. Ovni so bili vseskozi, od začetka maja do zadnjih dni septembra, ko je potekalo testiranje (tehtanje, odvzem krvi), na paši v hribovskih razmerah. Pogoji za pašo so bili dobri, trave in vode je bilo vseskozi dovolj, prirast je bil tudi zaradi tega višji kot običajno. »V društvu se še nismo odločili, ali bomo z licitacijami nadaljevali tudi v prihodnje,« je dejal Janez Smrtnik in dodal: »Pri nas se licitacije plemenskih živali še niso uveljavile, četudi rejec pri takšnem načinu prodaje dobi katalog, v katerem je veliko koristnih podatkov o živalih, si lahko na enem mestu ogleda živali in jih primerja med seboj. V večjih rejah, kakršnih je v Sloveniji bolj malo, še dajejo pomen dobremu plemenskemu ovnu, v manjših rejah, ki prevladujejo, pa praviloma ne.«