Pomočniki pri kašlju
Vas muči kašelj? Tisti, pri katerem se izloča obilo sluzi, ali nemara suh in dražeč kašelj? Ljudsko zdravilstvo ima za obe obliki kašlja pripravljen odgovor. Navadno svetuje čaje in sirupe iz sleza, lučnika, trpotca, smrekovih vršičkov, timijana, trpotca ... Sama prisegam na lučnik. Pa vi?
Čaji pri suhem in dražečem kašlju
Pri suhem, dražečem kašlju je najbolj modro seči po zeliščih, ki vsebujejo veliko sluzi. Takšen je denimo slez (Althaea officinalis), pri katerem lahko uporabimo tako njegovo korenino kot liste ali cvetove. Izkažejo se tudi cvetovi slezenovca (Malva silvestris) in lučnikov (Verbascum). Iz teh rastlin vedno pripravimo hladne prelive, saj bi uporaba vrele vode povzročila razkroj sluzi. Zelišča namakamo več ur v hladni vodi. Pred uporabo lahko preliv nekoliko segrejemo, a nikoli do vretja. Pri zdravljenju suhega kašlja so v pomoč tudi poparki iz trpotca (Plantago lanceolata), lapuha (Tussilago farfara) in pljučnika (Pulmonaria officinalis). »Stiški dohtar« Simon Ašič je za lažje izkašljevanje priporočal čajno mešanico iz lapuha, pljučnika in trpotca.
Čaji pri sluzavem kašlju
Kadar kašelj spremlja veliko sluzi in težko dihanje, bodo v pomoč čaji iz materine dušice (Thymus pulegoides), smrekovih vršičkov (Picea excelsa), žajblja (Salvia officinalis), dobre misli (Origanum vulgare), ožepka (Hyssopus officinalis), vijolice (Viola odorata) … Čaje pripravimo v obliki poparka: žličko ali dve zelišča poparimo s skodelico vrele vode, pokrijemo, pustimo stati deset minut in precedimo.
Lučnikov čaj in sirup olajšujeta izkašljevanje
Velecvetni lučnik (Verbascum densiflorum) se lahko pohvali z veliko vsebnostjo saponinov, ki dražijo sluznice bronhijev, da izločajo več sluzi, ki jo lažje izkašljamo. Če ga pripravimo v obliki čaja, dobimo enega najboljših čajev proti kašlju. Spodbuja izločanje tekočin in na ta način olajšuje izkašljevanje in zmanjšuje vnetja sluznic. Uspešno blaži hud kašelj, hripavost, bronhitis in nahod. Iz dveh žličk posušenih cvetov pripravimo poparek, ki naj stoji deset minut. Zoper kašelj pijemo tri do štiri skodelice z medom sladkanega čaja na dan. Če lučniku dodamo še trpotec, toliko bolje. Iz lučnika pa seveda pripravljamo tudi učinkovit sirup proti kašlju, ki je primeren tudi za otroke. Večkrat dnevno jim ga dajemo po žličkah.
Sirupa iz sleza in trpotca lajšata suh kašelj
Sirup oz. izvleček iz korenine navadnega sleza vsebuje sluzi, ki prekrijejo sluznico žrela in tako zmanjšajo dražljaj, ki izziva kašljev refleks. V pomoč so za pomiritev in lajšanje suhega, dražečega kašlja, zlasti pri otrocih. Trpotec je bogat s sluzmi in tanini, ki varujejo sluznico dihal pred draženjem, pomirjajo kašelj, pa tudi vnetja ustne in žrelne sluznice. Trpotčev sirup še posebej dobro lajša suh, dražeč kašelj.
Timijanov sirup pri produktivnem kašlju
Timijan (Thymus vulgaris) kakor tudi njegov sirup vsebujeta eterično olje, ki olajšuje izkašljevanje, blaži krče dihalnih poti, sprošča gladke mišice dihal in olajšuje dihanje. Uporabimo ga za lajšanje produktivnega kašlja z oteženim izkašljevanjem.