Dvomijo o vrednosti kmetijskih nepremičnin
Predlagani zakon o davku na nepremičnine, še zlasti pa poskusni izračun vrednosti kmetijskih nepremičnin, razburja tudi kmete.
Kranj – »Kmetje močno dvomijo o pravilnosti ocene o vrednosti nepremičnin. Ocene niso nastale z vrednotenjem posamezne nepremičnine, ampak z matematičnim izračunom na podlagi modelov, ki ne prinašajo pravih tržnih vrednosti nepremičnin,« ugotavljajo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in dodajajo: »Medtem ko so bile stavbe ob popisu leta 2007 zelo natančno popisane, pa to ne velja za kmetijska in gozdna zemljišča. Lastniki teh zemljišč zdaj ugotavljajo, da so bila cenovna območja za zemljišča pripravljena na podlagi nerealnih podatkov. Na nekaterih območjih Slovenije za zemljišča sploh ni tržne vrednosti, saj ni ne ponudbe ne povpraševanja.« In kaj predlagajo? »Cenovna območja je treba določiti na širši osnovi in ne le na podlagi sklenjenih prodaj v preteklih letih. Pri modelih za vrednotenje kmetijskih in gozdnih zemljišč bi morali upoštevati tudi nadmorsko višino, oddaljenost kmetijskega oz. gozdnega zemljišča od kmetije, izpostavljenost poplavam, vodovarstveno območje, omejitve pri gospodarjenju zaradi varovalnih gozdov, naravnih parkov in območij Natura 2000, služnost za vodovod, plinovod in daljnovod in še nekatere druge kriterije. Zaradi napak in neprimernih modelov smo ministrstvu za okolje in prostor predlagali, da prekine vrednotenje nepremičnin in prekliče vse trenutne izračune. Zahtevali smo imenovanje delovne skupine, v kateri bodo tudi strokovnjaki s kmetijskega in gozdarskega področja in ki bo pripravila nove modele za vrednotenje nepremičnin.«
V kmetijsko gozdarski zbornici so prepričani, da bodo kmetje z uveljavitvijo predlaganega zakona o davku na nepremičnine bolj obdavčeni kot doslej, saj bodo po novem obdavčene vse kmetijske stavbe (hlevi, silosi, skladišča, lope, kozolci …), vsa gozdna zemljišča in tudi vsa kmetijska zemljišča, torej ne le tista, ki so z občinskim prostorskim dokumentom predvidena za pozidavo.