Beograjski nadškof Stanislav Hočevar

Slovenci pred Srbi nimamo slabe vesti

Kljub različni zgodovini, značaju in duhovnosti Slovenci in Srbi čutimo, da drug drugega potrebujemo, je prepričan beograjski nadškof in metropolit Stanislav Hočevar.

»Štiri leta sem delal z mladimi v Modestovem dijaškem domu v Celovcu, zato grem rad na Koroško. Tamkajšnji Slovenci mi v duhovnem in zlasti na materialnem področju bolj pomagajo kot Slovenci v Sloveniji. Naša škofija zaradi majhnega števila katoličanov, ki so večinoma še revni, deluje v težkih razmerah. Koroški Slovenci se tega zavedajo in jim za pomoč ostajam vedno hvaležen.«

Kako se počutite na Brezjah, kjer ste danes sodelovali na Brezjanskih pogovorih?

»Zelo dobro. Rad se vračam k virom duhovnosti in kulture na Slovenskem, v lepoto naše dežele. Še posebej mi je ljubo pri srcu, ker se tu srečujem z brati in sestrami iz Slovenije.«

Greste kdaj na Trstenik, kjer imate salezijanci svoj dom?

»Ker imam veliko dela, skočim tja, ko je najbolj nujno in potrebno. Žal najdem premalo časa za počitek in za razvedrilo. Leta, v katerih sem, pa zahtevajo, da si bo treba vzeti čas tudi za to.«

Kako vas kot katoliškega nadškofa in Slovenca sprejemajo v večinsko pravoslavni Srbiji?

»Bogu in tudi vsem prebivalcem Srbije, pri čemer mislim tako na katoličane, ki pripadajo različnim narodnostim, kot na srbske brate in sestre, ki so pravoslavne vere, se lahko zahvalim za lep sprejem. Seveda so v pravoslavju različnosti. Nekateri si močno želijo več pogovora s katoličani, drugi pa še ne zmorejo v celoti oceniti pomen dialoga, zato menijo, da se pravoslavni ne smejo pogovarjati s pripadniki drugih krščanskih skupnosti in vztrajajo pri radikalnosti. Zame je to izraz bogatega življenja. Na splošno se lepo razumemo in si prizadevamo, da bi tudi v včasih težjih okoliščinah dozorevalo nekaj novega, še zlasti povezanost z evropsko skupnostjo.«

Katoličani ste v Srbiji verska manjšina.

»Pri katoličanih v Srbiji moramo razlikovati osrednjo Srbijo od Beograda do Makedonije in njen severni del, Vojvodino, ki je bila do prve svetovne vojne del avstro-ogrske monarhije in v njej živijo katoličani bolj strnjeno, predvsem Hrvati in Madžari, pa tudi pripadniki drugih manjšin. Beograd je nadškofija in od leta 1987 naprej tudi metropolija, zato pod beograjsko nadškofijo spadata tudi škofiji Subotica in Zrenjanin. V Vojvodini imamo tudi katoličane vzhodnega obreda, predvsem Ukrajince in Rusine. Ti so bili nekoč že pravoslavni verniki, vendar so hoteli znova vzpostaviti edinost s katoliško Cerkvijo. Imenujemo jih grkokatoličane. Deluje še sremska škofija, ki bi morala imeti sedež v Sremski Mitrovici, vendar škof še vedno živi v Petrovaradinu. Naša škofovska konferenca je mednarodna, saj poleg srbskih povezuje še škofije s Kosova, iz Črne gore in iz Makedonije. Sam bom še eno leto njen predsednik. Skrbimo predvsem za razvoj katoliških skupnosti in po naših močeh pospešujemo dialog z večinsko pravoslavno Cerkvijo.«

Slovenci smo v Srbiji običajno dobro sprejeti.

»Treba je povedati, da je odnos Srbov do Slovencev zelo dober. V devetdesetih letih in v začetku novega tisočletja so bili zaradi nastajanja novih držav v tem delu Evrope in problema Kosova, pa tudi zaradi morda prehitrih in premalo premišljenih izjav posameznih slovenskih politikov odnosi nekoliko vznemirjeni, vendar globine pozitivnih, jaz bi rekel komplementarnih odnosov to ni skalilo. Slovenci zelo radi prihajajo v Srbijo in Srbi so zelo radi v družbi s Slovenci. Zaradi različne zgodovine, zaradi dokaj različnega značaja in duhovnosti drug drugega dopolnjujemo in potrebujemo. Vse to lahko omogoča boljše sodelovanje. V tem zgodovinskem trenutku si lahko veliko pomagamo. Brez močnejšega sodelovanja pravoslavnih držav ne bo združene Evrope. Slovenci, ki smo vedno imeli poseben čut za ekumenizem, za edinost kristjanov, se pred srbskim narodom nimamo za kaj sramovati, prav tako pa Srbi ne pred nami.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / petek, 2. julij 2021 / 23:09

Ustvarimo dom znanja

V Železnikih so predvčerajšnjim počastili občinski praznik, ki ga praznujejo 30. junija.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 20. julij 2022 / 12:51

Za bone največ v hotele

Večino turističnih bonov so upravičenci unovčili v hotelih, povprečna vrednost unovčenega bona pa je znašala skoraj 142 evrov. Te in še nekatere zanimive statistične podatke so posredovali s Finančne...

Zanimivosti / sreda, 20. julij 2022 / 12:49

V nedeljo je bil dan sladoleda

Kranj – Vsako tretjo nedeljo v juliju praznujejo ljubitelji sladoleda, saj zaznamujemo svetovni dan sladoleda. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije si povprečen Slovenec doma privošč...

Kronika / sreda, 20. julij 2022 / 12:47

Pogrešanega Kranjčana našli mrtvega

Kranj – S Policijske uprave Kranj so preklicali iskanje Igorja Sajovica iz Kranja, ki so ga pogrešali od 15. maja. V nedeljo so ga našli mrtvega. Na kraju ni bilo sumljivih okoliščin, policisti pa...

Kultura / sreda, 20. julij 2022 / 12:40

V spomin vsem kristinam

V nedeljo je v Šmelovem vrtu v Kropi prvič »zasvetila« nova pesniška nagrada kresníce, ki so jo pripravili v gibanju Kultura – Natura Slovenija. Za pesniško zbirko Sled ognjenega svinčnika jo je preje...

Zanimivosti / sreda, 20. julij 2022 / 12:30

Koruzni labirint tudi v Kranju

Obiskali smo koruzni labirint, ki so ga letos prvič postavili tudi v Kranju. Prvi koruzni labirint je nastal pred petimi leti na Štajerskem kot projekt aktivnega preživljanja prostega časa v naravi.