V Merkurju novi lastniki
Začela se je razlastitev lastnikov Mefrina, nekdanjih menedžerjev Merkurja. Časa za dogovor upnikov z upravo in sedanjimi lastniki ni več veliko.
Kranj – Blaž Pesjak, predsednik Merkurjeve uprave, pravi, da dogovor z upniki potrebujejo čim prej, sicer bodo razmere postale nevzdržne: »Uprava je izvedla številna usklajevanja o pripravi načrta finančnega prestrukturiranja. Najpomembnejši bo dogovor med obstoječimi in novimi lastniki glede pogojev dokapitalizacije s stvarnimi vložki. Žogica je na njihovi strani.« Pripravljeni načrt rešitve Merkurja je enako dober oziroma slab za vse vpletene in predstavlja najboljši kompromis. »Z njim bo vsakdo nekaj izgubil, pomembno pa je, da vsi izgubijo približno enako,« dodaja Pesjak. Naj spomnimo, da je uprava Merkurja nepopolni predlog prisilne poravnave vložila 30. septembra, sodišče mora do danes izdati sklep o dopolnitvi predloga, uprava pa ima nato 15 dni časa za dopolnitve.
To je hkrati poziv in odziv Merkurjeve uprave na v začetku tedna objavljeni oglas Hypo Alpe Adria Bank International o dražbi Merkurjevih delnic, ki so jih zasegli (nekdanjim) menedžerjem Merkurja, ki so zbrani v podjetju Merfin prevzeli Merkur. Poleg omenjene banke naj bi bili Merfinovi upniki še Alpos, Hidriy, Salonit Anhovo, Viator & Vektor, Iskratel in GBD Skupina ter Factor banka. V javnosti so se pojavila ugibanja oziroma pričakovanja, da bodo tudi drugi upniki kmalu objavili podobne dražbe.
To nam je potrdil Bine Kordež, nekdanji predsednik uprave Merkur in največji lastnik Merfina: »Dražba banke je stvar dogovora, saj gre vse po načrtu, kot sem ga opisal pred mesecem dni (v intervjuju za Gorenjski glas, op. a.), in sicer, da bi upniki postali lastniki Merfina, s tem Merkurja in tako zaščitili lastne interese.« Za dražbo so se odločili zaradi pravne varnosti upnikov, saj bi ob morebitnem stečaju Merfina stečajni upravitelj lahko spodbijal vse posle, ki so nastali v zadnjem letu. Kordež meni, da se bo za ta način verjetno odločila večina upnikov, le pri Alposu se morajo dogovoriti, saj je podjetje v prisilni poravnavi. Dnevnik je ta teden poročal, da je veliko število menedžerjev že avgusta letos sprostilo hipoteke, s katerimi so zavarovali menedžerska posojila. »Večina družbenikov Merfina je pretežni del kreditov že poravnala ali se dogovorila za dolgotrajno poplačilo, le sam imam drugačen aranžma in ga tudi drugače rešujem,« je povedal Kordež.
V Savi, ki ima v Merkurju 20-odstotni lastninski delež, razlastitev družbenikov Merfina opisujejo kot pričakovan postopek, ki kaže na to, da bodo njegovi upniki postali lastniki delnic Merkurja. »Podpiramo vsako rešitev, ki bi pomenila ohranitev Merkurja. Zavzemamo se za celostno rešitev, saj se zavedamo, da se brez sodelovanja sedanjih lastnikov (ne le Save) Merkurja ne da rešiti,« pravijo v Savi, ki jo vodi Janez Bohorič. Menjava lastniške strukture tako že poteka, novi lastniki pa naj bi postala eminentna (tudi prej našteta) slovenska podjetja. Tudi Sava, kjer pojasnjujejo, da so za njih odprte vse možnosti, tudi dokapitalizacija. »Naš cilj ni ohranjanje deleža v Merkurju, se pa zavzemamo, da se podjetju po eni strani zagotovi dovolj kapitala, po drugi pa likvidnost za nadaljnje poslovanje,« so odgovorili iz Save, kjer tudi menijo, da bo ob doseženem kompromisu vseh upnikov prisilna poravnava najboljši način za rešitev nastale situacije.