Enoten turistični nastop Gorenjske
Gorenjska turistična ponudba bo odslej slišala na ime Slovenske Alpe - Gorenjska, prek katere naj bi v regijo v prihodnjih petih letih priteklo za četrtino več prihodkov iz naslova turističnega gospodarstva.
Kranj – »Pripravili smo 42 turističnih programov, od tega 22 za sedemdnevno preživljanje dopusta na Gorenjskem. Vsako območje ima odslej svojo zgodbo, ki je grajena na turistični identiteti kraja, saj Bled ponuja povsem drugačno vsebino kot Kranj ali Jezersko,« je na predstavitvi zaključka projekta Sonaravni razvoj turizma na Gorenjskem povedala Marjeta Jeraj iz podjetja Alpe Adria Vita. V sklopu projekta so izdelali strateške in izvedbene osnove za združen, okrepljen in s tem konkurenčnejši nastop Gorenjske kot zaokrožene turistične destinacije na tujih trgih.
Pri projektu so razvili tudi prepoznavno krovno tržno znamko – opredelili so jo v imenu Slovenske Alpe – Gorenjska, ki regijo jasno umesti v alpski prostor, enega najbolj prepoznavnih na svetu. Izvajalec je med drugim oblikoval tudi pet regijskih turističnih produktov (pohodništvo, kolesarjenje, zimski športi, odkrivanje kulturne in naravne dediščine in prireditve), že prej omenjenih 42 projektov, ki se lahko jutri začnejo tržiti, ter izdelke in storitve za promocijo regije in njenih produktov (regijski portal www.slovenian-alps.com in predstavitveni – imidž katalog). Na nov zagon turizma na Gorenjskem, sedaj je skoraj ves skoncentriran na Bledu, v Bohinju in Kranjski Gori, je torej vse pripravljeno, kdo pa ga bo vodil in usmerjal v prihodnosti?
»V naših dokumentih smo opredelili tudi bodočo organiziranost turizma prek Regionalne destinacijske organizacije (RDO), ki lahko začne delati takoj. Na voljo imajo konkretne turistične produkte, znamko … Na vrsti so občine oziroma župani,« pojasnjuje Jerajeva. RDO naj bi bil povezala 30 LTO-jev, v njej naj bi delovala skupina petih do šestih strokovnjakov, ki bi povezovali celotno turistično Gorenjsko, njihov cilj pa bi bilo 25-odstotno povečanje prihodkov na področju turizma v prihodnjih petih letih. »Ta cilj je mogoče doseči in preseči,« pravi Jerajeva, Igor Velov, podžupan Mestne občine Kranj, pa na vprašanje Gorenjskega glasa o ustanovitvi RDO odgovarja: »Težko obljubim v imenu vseh občin, zagotavljam pa, da bomo naredili vse, da bo ta projekt uspel. Če bo treba ustanoviti RDO, bomo ustanovitev v Kranju podprli.« Mestna občina Kranj je nosilka projekta, v katerem sicer sodelujejo vse gorenjske občine, koordinirajo pa ga v Regionalni razvojni agenciji Gorenjske (BSC Kranj). Projekt je vreden 350 tisoč evrov, vložek občin pa je vreden dobrih sto tisočakov.