Peko v krepki izgubi
Tako lani kot v prvih letošnjih mesecih Peko posluje z milijonsko izgubo, hkrati pa z nekdanjim nadzornikom bije boj za nekaj sto evrov. Uprava in nadzorniki brez razrešnice.
Tržič – Peko je v letošnjih sedmih mesecih ustvaril skoraj 6,5 milijona evrov prihodkov (v enakem obdobju lani 7,6 milijona) ali za 23 odstotkov manj v Sloveniji, na tujih trgih pa za 4,89 odstotka manj. Po revidiranih podatkih je Peko lani ustvaril 13,7 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje oziroma za petino manj kot leto prej. Po revidiranih podatkih je Peko pred upoštevanjem slabitev naložb in terjatev v BiH in Srbiji poslovno leto 2009 zaključil s 328 tisoč evri dobička iz poslovanja, na podlagi izvedenih cenitev ter posledičnih slabitvah naložb in terjatev pa je lani izkazal čisto izgubo v višini 2,33 milijona evrov.
»Nižji prihodki v Sloveniji so posledica zaprtja nerentabilnih trgovin in zelo racionalnega obnašanja potrošnikov, ki v zaostrenih gospodarskih razmerah z nakupom obutve odlašajo. Lani smo zaprli tri nerentabilne trgovine, letos še dve: v starem mestnem jedru Kranja in v Piranu,« slabše poslovne rezultate pojasnjuje Marta Gorjup Brejc. Dodaja, da zaostrene gospodarske razmere niso naklonjene celotni evropski obutveni industriji, nekaterim evropskim proizvajalcem je prodaja upadla celo za sedemdeset odstotkov.
Jeseni se nadejajo boljše prodaje. »Imamo lepo in kakovostno kolekcijo. Bomo pa videli, kako bodo na prodajo v Sloveniji vplivale tudi nedavne poplave, ki so veliko ljudem zaradi povzročene materialne škode prinesle dodatne finančne težave,« o poslovanju do konca leta pravi predsednica. Obseg investicij se je sicer lani skrčil za slabo tretjino, kljub temu pa je Peko v minulem letu investiral 637 tisoč evrov. V zadnjih devetih letih je Peko svoja vlaganja usmerjal v nadgradnjo (širitev in obnovo) lastne maloprodajne mreže na domačem trgu, v posodobitev proizvodnje in v razvoj. V Peku so letos v celoti izpolnili zakonski dvig minimalne plače, dodana vrednost na zaposlenega pa je lani znašala skoraj 19 tisoč evrov.
Država kot večinska lastnica Peka pa na torkovi skupščini upravi in nadzornemu svetu ni podelila razrešnice, medtem ko sta Gorenjska banka in SKB banka kot preostali lastnici glasovali za njo. Enako se je zgodilo tudi s sprejemom novega statuta družbe. V Peku poudarjajo konflikt interesov Boruta Frantarja, nekdanjega namestnika predsednika NS, sicer pa uslužbenca gospodarskega ministrstva, ki je s podjetjem tudi v sodnem sporu zaradi izplačila višjih sejnin, kot jih je določila vlada januarja lani.
Novi statut bi predvsem prevzel zakonske novosti področja določb o plačilih in nagrajevanju članov uprave in nadzornega sveta ter sklica in izvedbe skupščine. Marta Gorjup Brejc pravi, da je država 82-odstotna lastnica Peka in lahko izglasuje, kar želi: »Novega statuta pa niso podprli, zato jo bomo prosili za nadaljnja navodila. Obrazložitve zavrnitve njeni predstavniki niso podali.« Frantar se je odzval na trditve Peka, da si je lani izplačeval višje sejnine, kot jih je določila vlada: »Izplačila odreja in vrši samo finančna služba Peka, torej si Borut Frantar ne more samovoljno izplačevati sejnine.« O tem, da zahteva višje izplačilo sejnin, pa pojasnjuje, da je vložil tožbo proti Peku zaradi premalo izplačane sejnine, saj je višino določila skupščina in ne vlada. »Lani sem se odpovedal le delu sejnin in nisem sledil stališču vlade, zato so mi v Peku samovoljno znižali sejnino,« pojasni Frantar.