Osem od dvanajstih likovnikov smo srečali tudi na četrtkovem odprtju razstave: (z leve) Mirna Pavlovec, Petra Plestenjak Podlogar, Agata Pavlovec, Tomaž Lunder, Tina Dobrajc, Ivan Golob (pobudnik in organizator razstave), Peter Pokorn, Janez Plestenjak in Maja Šubic.

Ducat gimnazijcev umetnikov

V vhodni dvorani Sokolskega doma v Škofji Loki so odprli razstavo likovnih del nekdanjih profesorjev in dijakov Gimnazije Škofja Loka, ki letos praznuje 60 let obstoja.

Zanimiva ideja, na skupni razstavi predstaviti likovno ustvarjalnost Škofjeločanov, ki so s tamkajšnjo gimnazijo povezani bodisi kot nekdanji profesorji bodisi dijaki, je že na odprtje privabila veliko ljubiteljev likovne umetnosti. Na razstavi se vsak s po nekaj deli predstavlja dvanajst ustvarjalcev, slikarjev, kiparjev in fotografov, med njimi trije profesorji, Pavel Bozovičar in Tone Logonder, oba že pokojna, ter Matej Plestenjak, poleg teh pa še devet nekdanjih dijakinj in dijakov: Berko, Tina Dobrajc, Tomaž Lunder, Agata Pavlovec, Mirna Pavlovec, Janez Plestenjak, Matej Plestenjak, Petra Plestenjak Podlogar, Peter Pokorn in Maja Šubic. »Ob pripravi razstave nismo iskali neke posebne rdeče niti, saj je bil prvi in edini povezovalni element vseh razstavljavcev naša gimnazija. Gre za znana imena, ki jih vsakega posebej označuje tudi njihova svojska ustvarjalna poetika,« je razmišljala direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar, iz nagovora ravnatelja gimnazije Jožeta Bogataja, zelo ponosnega na ustanovo, ki jo vodi, pa smo lahko razbrali, da gre za umetniški cvet šole, ki jo je v njeni zgodovini obiskovalo več kot tisoč dijakov, ki so vsa ta leta na različne načine ustvarjali njeno misel, pogled in izgled.

Razstava je zelo raznolika, posamezni umetniki so predstavljeni z deli, ki so značilni za njihovo umetniško govorico. Od del na platnih in papirju, do malih plastik in fotografskih del, med njimi najdemo Bozovičarjeva olja, akrilne slike Šubičeve ter Agate in Mirne Pavlovec, slike s kredo Janeza Plestenjaka, Berkove grafike, slike instalacij Dobrajčeve, do Lundrovih in Pokornovih fotografij, del iz varjene pločevine Mateja Plestenjaka, Logondrovih malih plastik in del v lesu Petre Plestenjak Podlogar. »Razstava predstavlja za škofjeloško likovno in kulturno občinstvo poseben dogodek, saj je ta razstava izsek likovnega ustvarjanja, pa tudi javna zahvala likovnim ustvarjalcem za opravljeno delo,« je ob razstavi povedal profesor s škofjeloške gimnazije Ivan Golob in v sicer čustvenem nagovoru dodal, da so njihova dela izraz življenjskega vitalizma in ustvarjalne strasti, ki prežarja umetniške podobe z intenziteto, ki je enakovredna življenju. Ob tem razveseljuje dejstvo, da bo to jesen v Sokolskem domu še zelo živahno, od slovesnosti ob 60-letnici gimnazije do prvih abonmajskih glasbenih koncertov, ki jih pripravlja občina in Glasbena šola, kar pomeni, da bo razstava dobila nove in nove občudovalce.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 17. maj 2008 / 07:00

Višje obrestne mere za vezane vloge

Kranj - V Gorenjski banki so pripravili posebno ponudbo za vezane vloge. Vsem, ki bodo do vključno 31. maja letos sklenili pogodbo o vezavi najmanj 5.001 evra za obdobje od 91 dn...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.