Ducat gimnazijcev umetnikov
V vhodni dvorani Sokolskega doma v Škofji Loki so odprli razstavo likovnih del nekdanjih profesorjev in dijakov Gimnazije Škofja Loka, ki letos praznuje 60 let obstoja.
Zanimiva ideja, na skupni razstavi predstaviti likovno ustvarjalnost Škofjeločanov, ki so s tamkajšnjo gimnazijo povezani bodisi kot nekdanji profesorji bodisi dijaki, je že na odprtje privabila veliko ljubiteljev likovne umetnosti. Na razstavi se vsak s po nekaj deli predstavlja dvanajst ustvarjalcev, slikarjev, kiparjev in fotografov, med njimi trije profesorji, Pavel Bozovičar in Tone Logonder, oba že pokojna, ter Matej Plestenjak, poleg teh pa še devet nekdanjih dijakinj in dijakov: Berko, Tina Dobrajc, Tomaž Lunder, Agata Pavlovec, Mirna Pavlovec, Janez Plestenjak, Matej Plestenjak, Petra Plestenjak Podlogar, Peter Pokorn in Maja Šubic. »Ob pripravi razstave nismo iskali neke posebne rdeče niti, saj je bil prvi in edini povezovalni element vseh razstavljavcev naša gimnazija. Gre za znana imena, ki jih vsakega posebej označuje tudi njihova svojska ustvarjalna poetika,« je razmišljala direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar, iz nagovora ravnatelja gimnazije Jožeta Bogataja, zelo ponosnega na ustanovo, ki jo vodi, pa smo lahko razbrali, da gre za umetniški cvet šole, ki jo je v njeni zgodovini obiskovalo več kot tisoč dijakov, ki so vsa ta leta na različne načine ustvarjali njeno misel, pogled in izgled.
Razstava je zelo raznolika, posamezni umetniki so predstavljeni z deli, ki so značilni za njihovo umetniško govorico. Od del na platnih in papirju, do malih plastik in fotografskih del, med njimi najdemo Bozovičarjeva olja, akrilne slike Šubičeve ter Agate in Mirne Pavlovec, slike s kredo Janeza Plestenjaka, Berkove grafike, slike instalacij Dobrajčeve, do Lundrovih in Pokornovih fotografij, del iz varjene pločevine Mateja Plestenjaka, Logondrovih malih plastik in del v lesu Petre Plestenjak Podlogar. »Razstava predstavlja za škofjeloško likovno in kulturno občinstvo poseben dogodek, saj je ta razstava izsek likovnega ustvarjanja, pa tudi javna zahvala likovnim ustvarjalcem za opravljeno delo,« je ob razstavi povedal profesor s škofjeloške gimnazije Ivan Golob in v sicer čustvenem nagovoru dodal, da so njihova dela izraz življenjskega vitalizma in ustvarjalne strasti, ki prežarja umetniške podobe z intenziteto, ki je enakovredna življenju. Ob tem razveseljuje dejstvo, da bo to jesen v Sokolskem domu še zelo živahno, od slovesnosti ob 60-letnici gimnazije do prvih abonmajskih glasbenih koncertov, ki jih pripravlja občina in Glasbena šola, kar pomeni, da bo razstava dobila nove in nove občudovalce.