Reformirajte se, ne vpletajte pa bolnikov
Minister za zdravje in predstavniki sindikata Fides so v sredo po večurnih pogajanjih dosegli soglasje in podpisali sporazum za reševanje razmer v zdravstvu.
Ljubljana, Kranj – Minister za zdravje Dorjan Marušič in vodstvo sindikata Fides s predsednikom Konradom Kuštrinom so v sredo po večurnih pogajanjih dosegli soglasje in podpisali sporazum za reševanje razmer v zdravstvu, ki so nastale zaradi preklica soglasij zdravnikov za delo preko polnega delovnega časa. Soglasje morata potrditi Vlada kot tudi sindikat Fides na petkovi izredni konferenci. Vse dotlej obe strani vsebine sporazuma ne bosta komentirali.
Normalizacija stanja v zdravstvu bi prinesla največ olajšanja bolnikom. Posledice se že zdaj kažejo tudi na Gorenjskem. V Splošni bolnišnici (SB) Jesenice prihaja do zmanjševanja rednega delovnega programa na področju kirurgije in ginekologije. »Odpovedali oziroma prenaročili smo približno 50 odstotkov nenujnih operacij. Zaenkrat delo na internem, otroškem in ginekološko-porodniškem oddelku poteka brez zapletov, na kirurškem oddelku smo opravili vse nujne operacije in približno 50 odstotkov programskih nenujnih operacij; tudi večino ambulantnih pregledov smo redno opravili,« je povedala Sandra Tušar, dr. med., strokovna direktorica SB Jesenice in poudarila, da bodo z vsakim dnem problemi večji, če se ne bo uresničil sporazum. »Zdravniki na pediatričnem in ginekološko-porodniškem oddelku so zamrznili soglasja (in ne umaknili) za delo preko polnega delovnega časa, ker s 40-urnim delovnikom nismo mogli več zagotoviti 24-urne zdravstvene oskrbe rizičnih skupin, kot so otroci in nosečnice, zato zdravniki na teh oddelkih opravljajo tudi minimalno potrebno delo preko polnega delovnega časa,« je še dejala Tušarjeva. Če se razmere ne bodo uredile, tudi v Zdravstvenem domu Kranj v drugi polovici septembra pričakujejo težave. »Nekateri zdravniki, ki dosegajo več kot 35 nadur, bodo imeli ambulanto zaprto en dan v tednu,« je povedala direktorica ZD Kranj dr. Lili Gantar Žura.
Prof. Mitja Košnik, direktor Bolnišnice Golnik, je poudaril: »Obravnava za bolnike v bolnišnici je še vedno varna in kakovostna in organizacija dela korektna do zdravnikov.« Njegovo razmišljanje o trenutni situaciji v zdravstvu pa je: »Dokler se bomo sprenevedali in v zdravstvu namesto plačevanja učinkovitosti reševanja zdravstvenih problemov nagrajevali prisotnost na delovnem mestu, zdravstvenega sistema ne bomo uredili.«