Za povezovanje Gorenjske
Konec prejšnjega tedna so gorenjski župani sprejeli program dela Regionalne razvojne agencije Gorenjske za letošnje leto, v njem pa je še kako pomembna priprava in prijava skupnih projektov na razpise pa tudi celovitejša turistična ponudba Gorenjske.
Kranj – Člani Sveta gorenjske regije, ki ga sestavljajo župani osemnajstih občin, so na svoji seji prejšnji teden sprejeli program dela Regionalne razvojne agencije Gorenjske za letošnje leto. Vsakoletno namreč sprejemajo program dela in s tem podprejo splošne razvojne naloge Regionalne razvojne agencije Gorenjske (BSC Kranj), Razvojne agencije Sora in Razvojne agencije zgornje Gorenjske (RAGOR).
V letošnjem letu so se na področju splošnih nalog odločili za sprejetje in izvajanje Dogovora za razvoj gorenjske regije 2016–2019, pripravo in prijavo projektov na razpise EU, razvoj čezmejnih struktur in vzpostavljanje strateških partnerstev, pridobivanje sredstev za sofinanciranje projektov v okviru nacionalnih, čezmejnih, transnacionalnih, centraliziranih in drugih programov sodelovanja.
Na področju tehnološkega razvoja, podjetništva in inovativnosti bodo pripravili in izvajali ukrepe in projekte za spodbujanje podjetništva in socialnega podjetništva, zaposlovanja in kreativnosti. Podpirali bodo tudi razvoj storitev za ranljive skupine in zmanjševanje revščine, štipendiranje za deficitarne in perspektivne poklice v regiji, izvajanje ukrepov za zaposlovanje in samozaposlovanje mladih ter uvajanje in izvajanje coworking skupnosti. Skrbeli bodo za povezovanje in strokovno podporo turističnim deležnikom, aktiviranje mreže kolesarskih poti, oblikovanje projektnih predlogov, ki povezujejo kulturno in naravno dediščino, ter druge inovativne ponudbe v celovitejšo turistično ponudbo Gorenjske. Pri razvoju podeželja bodo podpirali razvojna struktura področja, sodelovali pri pripravi in izvajanju strategij lokalnega razvoja obeh lokalnih akcijskih skupin, sodelovali s podpornimi institucijami in drugimi, ki delujejo na področju razvoja podeželja za pripravo in izvajanje projektnih predlogov spodbujanja razvoja podeželja. Skrbeli bodo tudi za združevanje gorenjskega geografskega informacijskega sistema, izvajanje ukrepov za doseganje trajnostne mobilnosti, vzpostavitev trajnega sistema ozaveščanja o tujerodnih invazivnih rastlinskih vrstah in njihovemu zatiranju ter poskrbeli za na izvedbo projekta Gorenjska – energetsko neodvisna regija.
Župani so govorili tudi o usklajevanju osnutka Dogovora za razvoj gorenjske regije 2016–2019 na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki vsebuje skupaj 14 najpomembnejših projektov.
Jaka Ažman, direktor Turizma Bled, ki upravlja Regionalno destinacijsko organizacijo (RDO) Gorenjska, je prisotne seznanil z načrtovanim delovanjem RDO v letu 2016. Pri tem je predlagal, da bi RDO svojo blagovno znamko Slovenske Alpe pripojila v obstoječo blagovno znamko Julijske Alpe in tako v prihodnje nastopala pod enotno blagovno znamko Julijske Alpe. Velika večina županov je idejo podprla, drugi pa bodo svojo odločitev sporočili v naslednjih dneh.
Gorenjski župani so sprejeli pobudo Sveta Severne Primorske, da bi se sestala oba sveta regij in preverila možnosti medsebojnega sodelovanja.